Министърът на външните работи Иван Кондов е извикал днес на среща в МВнР посланика на Северна Македония в България Агнеза Поповска, съобщават от външното министерство.
По време на разговора министърът е изразил силна загриженост и остро несъгласие с действията на представителите на граничните власти на Република Северна Македония на ГКПП "Ново село", които на 6 май 2023 г. не допуснаха влизане на територията на страната на Андрей Ковачев, български депутат, член на Европейския парламент, притежател на дипломатически паспорт, на Милен Врабевски, председател на Фондация "Българска памет", както и на други трима български граждани, с което е било възпрепятствано тяхно участие в отдаване на почит към загиналите български военнослужещи във военното гробище в Ново село.
Министър Кондов е заявил, че разглежда подобна мярка като необоснована и несъвместима с европейските принципи и норми, които Република Северна Македония се е ангажирала да спазва.
От българска страна е посочено, че е неприемливо изготвянето на забранителни списъци за граждани на държава членка на ЕС и МВнР очаква да бъде запознато с критериите, съгласно които български граждани и европейски парламентаристи са включвани в подобни списъци.
Министър Кондов е подчертал, че подобни действия на официални институции в Северна Македония, които се случват не за първи път, имат негативен отзвук сред българската общественост и нанасят безспорна вреда на изграждането на добросъседски отношения между двете страни, се допълва в съобщението от Министерството на външните работи.
Предисторията:
Днес:Международният мюзикъл "Коледно чудо" ще гостува в Перник. Спектакълът, в който участват над 50 доброволци от 10 държави, ще бъде представен на 26 ноември в Двореца на културата и ще бъде с вход свободен за всички жители на града. "Коледно чудо" е мюзикъл за цялото семейство. Постановката е в две действия. Първият пресъздава Рождество..
Фондация "Пловдив 2019" обявява две отворени покани за културни събития през 2026 година. Целта е да се запази моделът за развитие на наследството от инициативата "Европейска столица на културата". За шест години фондацията инвестира над 13 милиона лева в ново и съвременно културно съдържание за града, стотици събития с български и международни..
Пощенска марка за 225-ата годишнина от рождението на Колю Фичето беше валидирана в Дряново, родното място на майстора. Събитието е едно от последните от Националната програма, с която честваме личността на възрожденския строител и неговите постижения. С поредица от събития в Дряново, родното място на Колю Фичето, в други градове на страната, дори и отвъд..
Днес британският министър на финансите Рейчъл Рийвс ще обяви бюджета на лейбъристкото правителство. Тя обеща да вземе „справедливите и необходими решения, тъй като се стреми да осигури растеж на икономиката, като същевременно държи публичните финанси под контрол“. Днес е изключително важен ден за британския политически и икономически живот, защото..
Ловеч се включи в световната инициатива "Orange the World" - международна кампания на ООН за превенция на насилието над жени и момичета - с "Хоро на светлината". Пред Драматичния театър много жители на града се хванаха на хората, които изпълняваше общинският духов оркестър в подкрепа на инициативата. Ето какво казаха участнички в..
Служителите на Агенцията по заетостта в Ямбол днес ще се включат в националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“. Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 34 са служителите в Бюрото по труда. В обедната си почивка между 12,30 и 13 часа те ще излязат пред..
Министерството за защита на потребителите в Испания глоби 32 оператора на онлайн хазарт с 33 милиона евро заради нарушения на техническите изисквания на разпоредбите относно софтуера и комуникационните системи. Установени са шест чуждестранни компании за онлайн хазарт, действащи без лиценз в Испания. Те трябва да платят по 5 милиона евро..
916,68 лева годишна загуба през 2026-а, ако сега нетната ви месечна заплата е 3500 лева. С това изчисление започна интервюто пред БНР на..
"Корупцията в горския сектор заплашва да срине един от най-важните отрасли на българската икономика -управлението и стопанисването на държавните..
Не прави чест на президент на страна член на НАТО и ЕС да коментира като страничен наблюдател, който е по-заинтересован от постигане на целите на..