Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Османи предупреди, че Северна Македония може да изпадне в изолация

Снимка: Facebook / Bujar Osmani

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи заяви в телевизионно интервю, че ако югозападната ни съседка не направи промените в конституцията си, предвиждащи вписването на българите в конституцията наред с останалите държавотворни народи, след края на скрининга на Европейската комисия през ноември има опасност Скопие да изпадне в изолация, а Албания, с която досега вървят в пакет, да продължи с преговорите самостоятелно.

Северна Македония трябва да върви бързо към ЕС, в противен случай ще остане в международна изолация, както беше в периода 2006-2017 г., каза в интервю за телевизия "Сител" министърът на външните работи на Република Северна Македония Буяр Османи. 

Промените в конституцията на страната, с които българите трябва да бъдат вписани в основния закон, както е записано в преговорната рамка, за да започнат преговори по основните глави за присъединяване към ЕС, трябва да се случат, отговори Османи на въпрос дали ще бъде осигурено необходимото мнозинство от 80 депутати в парламента на страната. 

„Не искам да спекулирам, но се съмнявам, че има някаква "сделка" между нашите и техните (българските) радикали, за да се хранят взаимно. За българите цялата кампания - в ЕС, в Съвета на Европа, чрез международни органи - е, че в Северна Македония има масова държавна дискриминация срещу тях. Те се позовават преди всичко на изказванията на нашата опозиция, на техните възгледи“, каза Османи.

Според него вписването на българите в Конституцията премахва аргумента, че има дискриминационно отношение „към която и да е общност в страната”. 

„И как това ще ни застраши, ако представяме българите като малцинство, което е коренно различно от македонското мнозинство в страната. Не е ли това нашата позиция през цялото време?", заяви Османи.

Според него твърденията на опозицията, че могат да бъдат получени по-добри условия чрез предоговаряне на преговорната рамка, не се основават на реални възможности. 

„Смятам, че гражданите са обект на тези манипулации от политическите партии в тяхната партийна функция. Чакам деня, в който ще бъдат обявени промените, за да видят гражданите за какво става въпрос, че в изречението, където се споменава македонският народ, част от албанския, сръбския, ромския, турския, влашкия народ, ще се споменат и хървати, българи, черногорци. И там свършва всичко, това са всички конституционни поправки. Когато гражданите видят това, ще се разгневят на тези, които са лъгали през цялото време", каза Османи. 

Според него ако Северна Македония не направи промените в конституцията си след края на скрининга, през ноември Албания ще продължи с преговорите и двете държави, които до сега вървяха в пакет, ще се разделят, което би означавало изолация за Северна Македония. За Западните Балкани е създадена „бърза писта” за преговори с ЕС, заради шанса, който Украйна получи със статута си на страна кандидат-член на ЕС „и вероятността да получи възможност за преговори, което е важен геополитически въпрос”.

„Европейският съюз не може да даде шанс на Украйна, без да даде шанс на Западните Балкани. Ще бъде създадена „бърза писта” и заради диалога Сърбия-Косово. Възможно е ние да не влезем в нея, да влезем в международна изолация както през 2006-2017 г. Ако няма европейска перспектива, тази държава диша тежко. Европейската идея ни дава сила, тя ни дава гориво за реформи, тя е спойка за междуетническите отношения, тя е кислород за държавата. Без този процес се страхувам, че ще започнем да се задъхваме като държава в изолация", добави Османи.

По повод отказа за влизане в Северна Македония на евродепутата Андрей Ковачев Османи каза, че никога не се е чувствал по-добре от момента, в който в София е казал, че в страната няма да бъдат допускани хора, които провокират и създават напрежение, и това е било съгласувано с премиера Димитър Ковачевски. 

„Случаят с Андрей Ковачев не е този, но по преценка на полицията, в групата имаше хора, които можеха да създадат безпокойство у гражданите, а за нас е важно у гражданите да не се създава безпокойство. Това не означава, че има черен списък, както смята Ковачев, но ще се преценява в конкретния момент. Ако имаме индикации, ако виждаме, че някой идва с намерението да провокира, да прави изявления, мисля, че имаме право да запазим мира в домовете на нашите граждани”, каза Османи. 


По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сградата на НЗОК

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на НЗОК

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на Здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Поводът за това са преговорите, които стартират между Българския лекарски съюз, Националния рамков договор и Анекса към него.  Нуждата от долекуване и продължителност на грижите в домашни условия в здравната система..

публикувано на 23.04.25 в 14:10

ЕК глоби с общо 700 млн. евро Aplle и Meta

Европейската комисия наложи глоба от 500 млн. евро на Apple и 200 млн. на Meta. Мотивът е, че платформите не са спазвали свои задължения по Акта за цифровия пазар да предлагат на потребителите си избор на услуга, при която личните им данни да се използват по-малко. Председателката Урсула фон дер Лайен няколко пъти подчерта, че Комисията няма да се..

публикувано на 23.04.25 в 14:04

Минималната заплата за асистент в държавен ВУЗ – 2780 лева

2780 лева става минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност - асистент - в държавните висши училища. По този начин действащата в момента заплата се повишава с 264 лева, което е ръст от 10,5%. Това съобщиха от Министерството на образованието и науката. Новите възнаграждения в университетите са били договорени днес между..

публикувано на 23.04.25 в 14:02
Борис Бонев

Борис Бонев: Дори да подаде оставка, няма да подкрепим Терзиев на нови избори

Дори да подаде оставка, вече няма да подкрепим Васил Терзиев на нови избори!  Това заяви пред БНР лидерът на "Спаси София" Борис Бонев и обясни: "Ако го беше направил веднага, със сигурност щяхме да го подкрепим! Но на този етап, когато видяхме, че той е човек, който се отмята от своите поети ангажименти, той не изпълнява коалиционната програма"...

публикувано на 23.04.25 в 14:02
Пламен Димитров

Кои са секторите, за които КНСБ продължава да се бори за увеличение на възнагражденията и с колко?

"С минималната заплата в България можеш да си купиш девет пъти малката потребителска кошница. В Румъния - 17 пъти". Това обясни пред БНР Пламен Димитров, президент на КНСБ. С 4,6% на годишна и с 3,2 на тримесечна база се увеличава необходимият месечен доход за издръжка на живота към края на март . За един работещ той достига 1521 лева,..

публикувано на 23.04.25 в 14:00

ЕК: Пълното присъединяване на България и Румъния към Шенген укрепва икономиката на ЕС

"Пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство значително укрепва икономиката на ЕС и е доказателство, че държавите членки са изцяло ангажирани с по-нататъшното подобряване на сътрудничеството в рамките на Шенген", се казва в четвъртия доклад на Комисията за състоянието на пространството за свободно движение по повод 40..

публикувано на 23.04.25 в 13:56
Птицефермата в покрайнините на град Дебелец

Протестна подписка срещу разширението на птицеферма край Дебелец

3000 граждани са се подписали в протестна подписка срещу двойното разширение на птицефермата на заместник-председателката на Великотърновския общински съвет в покрайнините на град Дебелец. Регионалната екологична инспекция върна за преработка доклада за въздействието върху околната среда по инвестиционното намерение за 60 милиона лева.  Протестната..

публикувано на 23.04.25 в 13:48