Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Габриел: Ще изпълним мандата, предлагаме експертен кабинет за 1 година

Снимка: БГНЕС

Номинираната за премиер Мария Габриел заяви в НС, че ще изпълни първия проучвателен мандат и ще върне при държавния глава в понеделник папката със структура и състав на правителството. 

Тази седмица отново е отворена за разговори с политическите сили в НС, но вече на друг етап:

"Ще изпълня мандата и ще се върна при президента. Оставам отворена за разговори с всички, но вече преминаваме към следващия етап - подкрепа за правителство с първия мандат с ясни теми и приоритети; Експертно правителство за 1 година. Вече ще си говорим за имена и състав на Министерски съвет"..

Въпреки оттеглянето на БСП от ГЕРБ-СДС няма как да разчитат на “Възраждане”, тъй като принципната позиция, многократно повтаряна от лидера Костадин Костадинов, е, че те няма да подкрепят първия мандат. Затова според Габриел няма смисъл и логика да се водят такива разговори с формацията.

На въпрос на “Хоризонт” дали би се съгласила да е кандидат за премиер с втория мандат и дали ГЕРБ-СДС би подкрепила този вариант, Габриел каза:

"Аз заставам пред вас с името си, с репутацията си. Мисля, че когато искам отново да застана пред вас, казвайки, че ще остана последователна, вие сами ще се сетите какъв е моят отговор".

Мария Габриел подчерта, че не съжалява, че като ключов приоритет в нейно правителство е посочила искането за освобождаването на главния прокурор Иван Гешев и уточни: 

"Виждайки какво се случва си задавам въпроса колко важно беше да се направи тази крачка. Много ясно казах, че не говорим за персонална промяна, много ясно очертах своите компетенции. Има министър на правосъдието, има Висш съдебен съвет, има процедура. За мен това, което беше ясно е, че правителство, евентуално правителство с министър-председател Мария Габриел, ще извърви пътя за цялостна съдебна реформа - това е приоритет, и както казах и тогава, потвърждавам, ще гледаме и в посока конституционна реформа".

Запитана дали е “пожертвала” еврокомисарското си място, тя заяви, че за нея е било важно да бъдат спазени процедурите.


По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
ракета

Зеленски: Ако получим Tomahawk, ще бъдат използвани само срещу военни цели

Ако Украйна получи от Съединените щати ракети Tomahawk, те ще бъдат използвани само срещу военни цели в Русия, но не и срещу цивилни. Това заяви в интервю за телевизия "Фокс нюз" украинският президент Володимир Зеленски, предаде агенция Ройтерс. Зеленски поиска от Макрон още ракети и системи за противовъздушна отбрана Уверението му идва в..

публикувано на 12.10.25 в 20:00
Росен Желязков

Желязков: Основната политическа война в България за геополитическата ѝ ориентация

Основната политическа война, която се води в България, е тази, свързана с геополитическата ориентация на страната и накъде отива държавата в нейното бъдеще.  Тази теза изрази по време на словото си при откриването на Годишната среща на Националното сдружение на общините в Република България в курортен комплекс Албена министър-председателят..

публикувано на 12.10.25 в 19:57
Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер ще участва на срещата на върха за мир в Газа в Египет

Гърция е поканена да участва на срещата на върха в египетския курорт Шарм ел Шейх за мир в Газа.   Страната ще бъде представена от премиера Кириакос Мицотакис. Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис потвърди участието на страната в срещата на върха за ивицата Газа. В делегацията е включен и външният министър Йоргос Герапетридис, което наложи анулиране на..

публикувано на 12.10.25 в 19:24
Морски спасително-координационен център

Спасиха 10 моряци от потъващ край Варна кораб

Екипажът на товарен кораб под флага на Камерун с 10 украински моряци на борда е бил спасен при операция, ръководена от Морския координационен център във Варна, съобщи ръководителят му Румен Николов.  Корабът "Айлийн" е потънал бързо заради пробойна на 140 мили източно от Варна.  Сигналът е бил получен в морския център във Варна в ранния следобед. Към..

публикувано на 12.10.25 в 19:12

Дострояването на язовир "Кюстендил", започнат през 1973 г., отново се отлага

Дострояването на язовир "Кюстендил", започнат през 1973 година, отново се отлага - това стана ясно от отговора на министъра на регионалното развитие Иван Иванов на парламентарно питане.  Отделно от Общината в Кюстендил на два пъти изпращат писмо до  Министерството на регионалното развитие и благоустройството  ( МРРБ) с настояване да се..

публикувано на 12.10.25 в 19:04

КНСБ кани КРИБ, работодателските организации и КТ "Подкрепа" на разговор за икономиката и данъците

КНСБ кани Конфедерацията на работодателите индустриалци в България и всички национално представителни работодателски организации, както и КТ "Подкрепа" на задълбочен разговор по ключови теми, включително и за промяна в данъчната система у нас . Така профсъюзната централа отговаря на днешните твърдения на председателя на КРИБ Кирил Домусчиев, че КНСБ..

публикувано на 12.10.25 в 19:01

Полицията с подробности за гражданския арест в Огняново

Полицията даде брифинг по повод гражданския арест в село Огняново, където в следобедните часове наблюдатели, политически активисти, депутати и представители широко представени обществени организации,  задържаха трима предполагаеми купувачи на гласове . Опит за граждански арест в Огняново, полицията се намеси Колите им буквално бяха..

публикувано на 12.10.25 в 18:27