Френският апелативен съд потвърди присъдата от три години затвор, от които две условно, на бившия президент Никола Саркози за корупция и търговия с влияние, предаде АФП.
Съдът реши, че той трябва да изтърпи едногодишна присъда в домашен арест с електронна гривна и му забрани да заема публични длъжности за три години заради опитите му да си осигури облаги от съдия по дело, разкрито чрез подслушване.
68-годишният мъж напусна съдебната зала, без да направи какъвто и да е коментар, но адвокатът му заяви, че ще обжалва решението пред Касационния съд, най-висшия апелативен съд във Франция.
Саркози, който изкара един мандат от 2007 г. до 2012 г., е въвлечен в правни проблеми, откакто напусна поста си.
През март 2021 г. той стана първият следвоенен президент на Франция, осъден на затвор, когато съдът установи, че той и бившият му адвокат Тиери Херцог са сключили "корупционен пакт" със съдията Жилбер Азибер за получаване и споделяне на информация за съдебно разследване.
До процеса се стигна, след като следователите подслушаха двете официални телефонни линии на Саркози и откриха, че той има и трета неофициална, изведена през 2014 г. под името "Пол Бисмут", чрез която е общувал с Херцог.
Съдържанието на тези телефонни разговори доведе до присъдата за корупция през 2021 г.
Бившият лидер оспорва обвиненията и веднага обжалва.
В първия ден от изслушването по жалбата през декември миналата година Саркози заяви, че "никога не е подкупвал никого".
Разговорите му с Херцог бяха възпроизведени в съда и се очаква да заемат централна роля при определянето на решението.
Така нареченото дело "Бисмут" е само едно от няколкото, преследващи "хиперпрезидентa", докато беше на поста си.
Прокуратурата обвини екипа на Саркози, че е похарчил почти два пъти повече средства от законовия лимит за пищната му кампания за преизбиране през 2012 г., като е използвал фалшиви фактури от фирма за връзки с обществеността, наречена "Бигмалион". Той отрича да е извършил каквото и да е нарушение.
В четвъртък френските прокурори поискаха той да бъде изправен пред нов съдебен процес заради предполагаемото либийско финансиране на предизборната му кампания през 2007 г.
Прокурорите за финансови престъпления заявиха, че Саркози и още 12 души трябва да бъдат изправени пред съда по обвинения, че са поискали милиони евро финансиране от режима на тогавашния либийски лидер Муамaр Кадафи за победната кампания.
Саркози е обвинен в корупция, незаконно финансиране на кампанията и прикриване на присвояване на публични средства, но отхвърля всички обвинения.
Разследващите магистрати ще имат последната дума дали процесът да продължи или не.
Въпреки правните си проблеми Саркози все още се радва на значително влияние и популярност в дясната част на френската политика.
Преди Саркози единственият френски лидер, осъден в наказателен процес, беше неговият предшественик Жак Ширак, който през 2011 г. получи двегодишна условна присъда за корупция по време на скандал с фалшиви работни места, свързан с времето, когато е бил кмет на Париж.
Информацията е на БГНЕС
Руският президент Владимир Путин призова служителите на страната в сферата на икономиката да се възползват от възможностите, които възникват в световната икономика в резултат на сътресенията на пазара и засилването на търговските войни, предаде Ройтерс . В реч пред държавни служители руският президент отбеляза, че световната икономическа..
С нови данъчни стимули Кипър ще привлича обратно в страната работещи в чужбина кипърски професионалисти и учени, реши правителството днес. Първото събитие от стартиращата кампания за връщане на таланти, наречена "Brain Gain", ще е през май в Лондон с участието на президента Никос Христодулидис. Приетият законопроект предвижда завръщащите се кипърски..
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че има свой собствен краен срок за решаване на конфликта и че Украйна и Русия трябва да преговарят, предаде Ройтерс. "Имам собствен краен срок" (за прекратяване на войната в Украйна), каза той пред журналисти в Белия дом малко преди срещата си с министър-председателя на Норвегия Юнас Гар Стьоре. Тръмп..
Протест пред Министерството на културата имаше този следобед в защита на уволнения директор на Националния институт за недвижимо културно наследство архитект Петър Петров. Той беше отстранен от поста от министъра на културата Мариан Бачев на 6 март. Като мотиви са посочени липса на способност да планира, организира и контролира дейностите, свързани..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви в Кюстендил, че готвените реформи в пенсионната система не бива да будят притеснение у хората. Той участва в работна среща на тема: "Развитие на бизнеса и трудовия пазар в Кюстендил и региона", организирана от регионалната Търговско промишлена палата . Хората да са спокойни за..
Представители на администрацията за борба с наркотиците на Съединените щати са провели среща с министъра на вътрешните работи Даниел Митов, на която са били обсъдени двустранното сътрудничество и възможностите за бъдещо съдействие в областта на борбата с трафика на наркотици, съобщават от МВР. Отговорният помощник-агент на агенцията Кевин Даниелс е..
От Министерството на вътрешните работи потвърдиха, че посланикът на България във Вашингтон Георги Панайотов е подал заявление за предсрочно прекратяване на мандата си и се прибира в България в края на месеца. За момента причините за оттеглянето му не са ясни. Панайотов връчи акредитивните си писма през юни 2022 г. на тогавашния американски..
" Инфлацията може да се окаже по-малкият проблем . Евентуално когато се изпълнят критериите и ако влезем през следващата година в еврозоната големият..
Човекът, който може да даде ново начало на българските пътища, се казва Делян Пеевски ! Това каза пред БНР Богдан Милчев от Института за пътна..
" Градовете Чорлу и Силиври - най-силно засегнати от трусовете, са населени предимно с изселници от България. Хората там са много наплашени и са навън...