С възпоменателен митинг в местността "Костина", край тетевенското село Рибарица ще бъде отбелязана 147–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски.
Паметта на загиналите в Априлското въстание ще бъде почетена от 11.00 ч. и от военнослужещи от Висшето военно училище "Георги Бенковски" в Долна Митрополия, което има патронен празник.
Доброволци от Националното дружество „Традиция“ ще пресъздадат с историческа възстановка последните мигове от живота на войводата, който загива на 25 май 1876 г. в местността "Костина" след предателство и засада.
Захари Стоянов, който е бил в четата на Бенковски , но успява да се спаси от засадата описва случилото се в "Записки по българските въстания".
На лобното място на войводата край река Костина, непосредствено до "кървавото кладенче" точно преди 115 години е открит издигнатия паметник на Георги Бенковски, където днес ще бъдат поднесени венци и цветя в знак на признателност към делото му и героизма на участниците в Априлското въстание дали живота си за свободата на България.
Държавният департамент на САЩ е одобрил потенциална продажба на услуги за ремонт и поддръжка за артилерийски гаубици М777, както и на транспортни и обединяващи услуги за Украйна на стойност 203,5 млн. долара. Това съобщи снощи Пентагонът, цитиран от Ройтерс. Основният контрактор за услугите за оборудване, възстановяване и поддръжка на..
Пловдивският апелативен съд потвърди решение на Окръжния съд в Кърджали, с което е отхвърлен като неоснователен искът на Мюсюлманското изповедание за собственост на имота от над 10 декара и на триетажната сграда, в която в момента е Историческият музей в града. Съдът се съобразява с данните от съдебно-техническата експертиза, според която между..
Участък от пътя Габрово - Севлиево, в района на село Враниловци, е ограничен за движение заради верижна катастрофа. Сблъскали са се товарен автомобил, бус и лека кола. По неофициална информация има ранени. Вероятната причина е неспазване на дистанция. Движението в участъка се регулира от Пътна полиция, а трафикът преминава през селото...
Тяло на мъртъв мъж е открито тази сутрин в близост до входа на сектор "В" на Националния стадион "Васил Левски". В момента се извършва оглед от екипи на полицията. Няма яснота за причините за смъртта. БНР научи, че мъртвият мъж е на възраст около 35 години. По случая тече разследване.
Четирите момчета от Националния отбор по биология се прибраха от Международната олимпиада по биология във Филипините с два сребърни и два бронзови медала. Определиха кои ще са участниците в Националния отбор по биология " Ние се бяхме подготвили за много по-тежко състезание ". Това заяви пред БНР проф. Албена Йорданова ,..
Хванаха 30-годишен мъж от монтанското село Дива Слатина да кара кола с близо 3 промила алкохол. Нарушителят е задържан в ареста. Случаят е от тази нощ. Полицаите спрели за проверка малко преди полунощ лека кола, движеща се на пътя от село Говежда към село Дълги дел, община Георги Дамяново. С техническо средство те установили, че водачът, на 30..
Община Кюстендил налага глоба от 500 лева за поливане на селския стадион в близкото село Граница, каза за БНР кметът инж. Огнян Атанасов. Санкцията е за физическото лице, което в деня на проверката е правело поливането. Случаят е от събота, когато температурите приближаваха 40 градуса. Граница, както и съседното село Берсин, са на режим..
Минималната работна заплата за 2026 г. трябва да бъде определена по сега действащия механизъм в Кодекса на труда и ще бъде 50 процента от средната..
Световното първенство по драконови лодки, което трябваше да се проведе в Русе от 18 до 21 септември , в понеделник беше отменено . Тази новина се..
" Има цял букет от руски имоти в страната, за които не е ясно по какъв начин са придобити и защо са собственост на руската държава . След серия наши..