Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за клавирната педагожка Лидия Кутева

пиано

Праз 2023 г. отбелязваме 100-годишнината от рождението на една забележителна личност в музикално-изпълнителското ни изкуство - Лидия Кутева. Тя е изтъкнат клавирен педагог, подготвила плеяда български пианисти, познати у нас и чужбина - достатъчно е да споменем имената на Павлина Доковска, Жени Захариева, Ермила Секулинова, Мариана Гюркова, Стефан Драгостинов, Юлия Ценова, Константин Цеков, Атанас Атанасов, Лора Чекоратова, Ася Златкова, дори известния ни драматичен актьор Рашко Младенов. Тя ги учи не само да свирят на този великолепен инструмент, пианото, но и ги запознава с богатството на музиката.

Най-известната ученичка на Кутева, Павлина Доковска, казва:
“Тя възпитаваше у нас тази душевност, която да ни направи съпричастни със света на музиката, за да можем да го интерпретираме успешно. Тя стимулираше интересите ни във всички сфери на човешкото познание. Тя ни внуши, че музикалното поприще не е просто професия, а начин на живот, начин на мислене, който изисква във висша степен дисциплинираност, отговорност,  жертвоготовност. (...) Лидия Кутева обичаше силно и искрено своите ученици - безусловно, безкористно, всеотдайно. Нейната щедрост ни учеше и нас да бъдем по-добри и по-всеотдайни. Тя стана наша духовна майка.“

Тези думи на Павлина Доковска за Лидия Кутева обясняват защо всички нейни ученици я наричат “мама Лида".

Лидия Кутева е родена на 6 май 1923 г. във Варна. Завършва Музикалната академия при проф. Панка Пелишек. Стажува в училището "Гнесини“ в Москва, дълги години преподава в софийското музикално училище "Любомир Пипков“ и в Музикалната академия, в Благоевградския университет, където става доцент, а през последните години от живота си работи в Никозия, Кипър.

Богатият си опит като преподавател споделя в "Начална школа за пиано" - труд, който и днес е в основата на българската клавирна школа. Лидия Кутева е автор на редица детски и юношески клавирни сборници. Умира през 2004 г.

В нейна памет Павлина Доковска учреди ученическа стипедндия за млади пианисти „Лидия Кутева“ с помощта на Международната фондация „Св. св. Кирил и Методий“.

В Златния фонд на БНР е запазено интервю с Лидия Кутева, в което тя говори за творческите си търсения в областта на клавирната педагогика. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23