Реджеп Тайип Ердоган, който управлява Турция през последните две десетилетия, си осигури още пет години начело на държавата. Той спечели първия в историята на страната балотаж на президентските избори с над 52 на сто от гласовете срещу съперника си от опозицията Кемал Кълъчдароглу.
Хиляди поддръжници на Ердоган излязоха по улиците в различни турски градове, за да отпразнуват поредната му победа. В речта си пред президентския дворец в столицата Анкара той обеща да намали инфлацията и призова за единство:
"Сега е времето да оставим настрана всички дебати и конфликти относно изборния период и да се обединим около нашите национални цели и мечти", заяви Ердоган, който е лидер на "Партията на справедливостта и развитието".
На първия тур на изборите формацията му си осигури мнозинство в парламента.
Кемал Кълъчдароглу, представител на обединение от шест партии, призна поражението си в кратка реч. Той заяви, че изпитва "истинска тъга за големите трудности, които очакват страната". Призова 25-те милиона турци, гласували за него, да не се отказват от борбата си за демокрация:
"Моля, нека поддържаме борбата за демокрация жива за себе си, за вашите деца, на тези избори се прояви волята на хората за смяна на един авторитарен режим въпреки целия натиск. Ще продължим да бъдем в челните редици на тази борба, докато истинската демокрация не дойде в страната ни".
След балотажа на изборите Реджеп Ердоган ще бъде начело на Турция още един мандат, след като преодоля най-голямото досега предизвикателство. Той стана премиер през 2003 година и започна управлението си като президент през 2014 г.
В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена програма,..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..