Почти два часа продължи лидерската среща в Скопие между премиера на Република Северна Македония Димитър Ковачевски и председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, които след нея дадоха самостоятелни почти едночасови пресконференции, предава БТА.
Според Мицкоски срещата е показала, че няма сближаване на позициите между двете основни партии, докато според Ковачевски има промяна на позицията на ВМРО-ДПМНЕ, което вече е приело необходимостта от конституционни промени.
„Включването в конституцията на други общности не поставя под въпрос идентичността, а е защита на разноликостта на хората, които живеят в държавата, което е основна европейска ценност”, повтори тезата си Ковачевски.
Предложението, което той е направил, е депутатите от управляващото мнозинство и тези от опозицията, без които не би било възможно да се постигнат необходимите за промяна на конституцията 80 депутати, заедно да гласуват промените в конституцията, като веднага след гласуването парламентът на страната да бъде разпуснат и да бъдат насрочени парламентарни избори. Такъв възможен сценарий Ковачевски, както и вицепремиерът Артан Груби, обявиха още през март.
„Междувременно разбрах, че за ВМРО-ДПМНЕ е важно да са част от властта и за да покажем, че не сме водени от своя партиен интерес, предложих заедно с ВМРО-ДПМНЕ да отворим конституцията, като веднага след това ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителството, като СДСМ ще освободи за тях половината от своите министерски постове”, уточни предложението си Ковачевски.
Според него такова проевропейско правителство, в което ВМРО-ДПМНЕ ще получи 5 министерски поста за сметка на министрите на СДСМ, ще покаже, че е за евроинтеграцията на страната, ще осъществи целия процес на конституционни промени, ще довърши скрининг процеса, който се осъществява в момента, ще започне преговори по първите преговорни глави, като междувременно ще организира и следващите избори, „а конституционните промени ще започнат да действат с началото на втората междуправителствена конференция, защото всичко извън това ще бъде нарушение на преговорната рамка”.
Мицкоски от своя страна заяви, че позицията, която е изразил, е готовността на ВМРО-ДПМНЕ да влезе в правителство със СДСМ и другите политически партии, но без участие в това правителство на ДСИ (Демократичният съюз за интеграция на Али Ахмети е основният коалиционен партньор на СДСМ и най-голямата албанска партия). Другото условие на Мицкоски е било конституционните промени „да влязат в сила в деня, в който започне ратификацията на протокола за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС от парламентите на 27-те страни членки”, което Ковачевски е оценил като нарушение на преговорната рамка.
Контрапредложението на Мицкоски е било предсрочни парламентарни избори, за които е посочил три възможни дати, след което да бъде съставено „правителство на широко национално единство, в което ДСИ няма да участва”. Той е изразил готовност на следващото заседание на Европейския съвет да разговаря с премиерите на няколко страни членки на ЕС , за да получи гаранции, „че този път Европа стои зад вековната македонска идентичност, култура, традиция, обичаи, македонски език, и че този път Европа най-накрая има чиста и ясна цел пред себе си - (Република Северна) Македония да бъде част от европейското семейство”. Предложил е да бъде поискано „председателят на ЕК да подготви конкретен икономически пакет за македонските граждани и бизнеса в преговорния процес, защото той трябва да бъде конкурентен на европейския пазар, да може да задържи хората в държавата”. По отношение на добросъседството Мицкоски е предложил „от тези 13 вече приключили съдебни дела пред Европейския съд по правата на човека в Страсбург, от които 6 са окончателни, още през септември България сама да избере и изпълни три”.
„За мен това не е борба за власт, а за бъдещето на държавата. Подготвени сме да намерим решение, което ще бъде победа за държавата. Добре е, че опозицията се сблъска с реалността по отношение на преговорната рамка”, посочи в своето изявление пред медиите след срещата Ковачевски, който отбеляза, че е важно диалогът да продължи.
Според Мицкоски обаче „срещата ясно показва, че в момента няма мнозинство от две трети в парламента и че трябва възможно най-бързо да се отиде на предсрочни парламентарни избори, за да могат гражданите да получат правителство, което заслужават, а не правителство, което не представлява техните интереси”.
„Нищо не се прави под диктата на която и да е държава и нищо не е направено под български диктат. Двустранните въпроси с България са част от Договора за приятелство и добросъседство и ние имаме двустранни разговори по тях. Чухте мнението ми по отношение на изпълнение на решенията на Съда за правата на човека. Това, което правим сега, е точно дефинирано от преговорната рамка. Мисля, че тези решения ще повлияят позитивно и на двустранните ни отношения, както и на тези с останалите съседни държави, на Берлинския процес и инициативата „Отворени Балкани”. Ако пропуснем този шанс да сме фактор на стабилност, ще направим грешката от 2008 г, когато изпаднахме в изолация, което не трябва да се случва. Трябва ни обединение, а не изключване на когото и да било”, посочи Ковачевски.
Според Мицкоски Ковачевски му е казал, че конституционните промени ще влязат в парламента в следващите десет дни, а на въпроса кога ще бъдат подложени на гласуване е получил отговор: „Когато се създадат условия”.
Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир..
Кола блъсна линейка с включен звуков и светлинен сигнал на столичния булевард "Ломско шосе". Пострадал е един от лекарите, който е с наранени крак и глава. Ранен е и шофьорът на линейката. Линейната е транспортирала пациент в спешно състояние, заявиха за Нова тв от Центъра за спешна медицинска помощ. На мястото са изпратени други два..
След призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към ПП-ДБ да не политизират декларацията за неучастие на български военни в Украйна, от "Демократична България" обвиниха Борисов в опит за "снишаване" по темата. Причината – отказът да бъде подкрепено тяхното предложение в декларацията изрично да бъде записано, че Русия е агресор. ПП-ДБ..
Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията. Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...
До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма. Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..
Прокуратурата и полицията да обявят докъде е стигнало разследването за изчезналата точно преди година 17-годишна Ивана. За това настояха на пресконференция кметът на Дупница Първан Дангов и семейството на момичето, за чиято съдба за толкова време не се установи нищо. Ивана изчезна на 22 февруари м.г. Работата по издирването ѝ продължи..
Съдебното жури в процеса срещу българската шпионска клетка в Обединеното кралство още не е излязло със становище дали Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев са виновни по обвиненията в шпионаж в полза на Русия. Малко след началото на днешното заседание, след като установи, че още няма решение, съдията даде допълнително време на..
Цените в хипермаркетите могат да се регулират с контрол, първо на действащите регулатори. Истината е, че в тези търговски вериги е удобно да..
Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Той премина под мотото "И ние можем" . Така хората със зрителни..
С Путин се преговаря, когато имаш мускули, имаш сила и си единен със съюзниците. И това ще се опитат да направят френският президент и британският..