Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Макрон посети в болницата пострадалите от нападението в Анси

Президентът на Франция Еманюел Макрон (вляво) се срещна с хора, помогнали да бъде неутрализиран нападателят в Анси
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон посети в болницата пострадалите във вчерашното брутално нападение с нож в Анси. При него бяха ранени шестима души, включително четири малки деца.

Две от ранените вчера деца още се борят със смъртта, останалите жертви на нападението в парка в Анси са в стабилно състояние.

В префектурата на града президентът Еманюел Макрон поздрави полицията, медицинските екипи и всички, които са помогнали за овладяването на инцидента и спасяването на пострадалите. Той пожела да се срещне и с "героя с раницата", както наричат младежа, успял да прогони въоръжения мъж от площадката.

Междувременно арестът на нападателя е продължен с 24 часа. Днес той е бил подложен на психиатрична експертиза, преди да бъде разпитван.

31-годишният сириец показвал признаци на депресия и неравновесие, но състоянието му позволява да бъде задържан. Мотивите за деянието му не са ясни.

От вчера е известно, че той е дошъл от Швеция, където е имал политическо убежище и семейство и е правил неуспешни постъпки за убежище във Франция, където пребивавал като бездомник.

През последните месеци многократно е бил виждан на мястото на вчерашната кървава драма.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво прави ЕС, за да мислят глобално и действат отговорно младите хора?

Още през 60-те години на миналия век канадският философ и медиен теоретик Маршал Маклуън прогнозира, че светът се превръща в „глобално село“.  Технологиите и развитието на комуникациите свиха света до размерите на едно село, в което всички знаят какво се случва навсякъде – почти мигновено.  Освен комуникационно, хората са все..

публикувано на 31.10.25 в 12:12

Изложби и концерт в Деня на народните будители в Плевен са посветени на композитора Божко Шойков

В най-голямата градска галерия в Плевен "Илия Бешков" отбелязват Деня на народните будители с три изложби и концерт, посветени на твореца, преподавателя, диригента и композитора  Божко Шойков.  В продължение на 34 години той е и директор на тогавашното Музикално училище, чиито наследник днес е  Националното училище по изкуствата  "Панайот..

публикувано на 31.10.25 в 12:00
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Създава се Фонд за декарбонизация за подкрепа на домакинствата

Народното събрание одобри промени в Закона за енерегетиката, с които се създава Фонд за декарбонизация за подкрепа на домакинствата. Чрез него става възможно директно да се финнсират собственици на жилища за мерки, свързани с енергийна ефективност. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на парламентарен дебат,  Фондът ще подпомага..

публикувано на 31.10.25 в 11:59
Отляво надясно - Веселина Терзийска, Иван Иванов, Деляна Иванова, Теодора Пешева

С до 900 млн лв ще разполагат общините за изпълнение на инвестиционните си проекти

С до 900 млн лв ще разполагат общините за изпълнение на инвестиционните си проекти след подписаното днес споразумение между Министерството на регионалното развитие и Българската банка за развитие.  Подписването на споразумението става възможно след промяна на постановление на Министерски съвет. "За да можем да пристъпим към финансови плащания към..

публикувано на 31.10.25 в 11:53
Делян Добрев

Мнозинството в НС предлага ограничаване на износа на дизел и авиационно гориво

Формациите от парламентарното мнозинство внесоха предложение за ограничаване на износа на дизела и авиационно гориво от страната. Това обяви председателят на Бюджетната комисия Делян Добрев. Явор Куюмджиев: Ако не бъде одобрена сделката за "Лукойл", ще има криза с горивата Под поправката стоят подписи на депутати от ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ, ДПС-НН..

публикувано на 31.10.25 в 11:45
Астрономическата кула на София

Каква ще е съдбата на астрономическата кула в София?

Тъжна е съдбата на астрономическата кула в София – основната астрономическа точка на държавната триангулация на България. Какво правят институциите за нейното опазване и превръщането й в туристически обект? Сградата е ремонтирана през 2022 г. отвън и отвътре. Измазана е фасадата, направени са стълби и ограда. Ремонтиран е и механизмът..

публикувано на 31.10.25 в 11:28
Вицепрезидентът Илияна Йотова

Вицепрезидентът Йотова вижда тревожни сигнали около бюджета

Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че сигналите около съставянето на бюджета за следващата година са тревожни.  До този момент има само счетоводни таблици, но не и отговори на въпроса каква икономика ще има България, коментира тя пред журналисти, като изрази тревога от евентуален "гръцки сценарий".  Вицепрезидентът се позова на данните и прогнозите..

публикувано на 31.10.25 в 11:18