Екстремните спортове 11-19 юни 2023

Мария Николова и партньорът й Константин Атанасов
Снимка: Личен архив

Мария Николова победи в ултрамаратона "Ultra Tour des Lacs aux Cîmes", във Френските Алпи. Трасето - 127 км с 9150 м денивелация, преминаваше през 6 езера, 8 планински прохода и 3 върха, като част от него беше покрито със сняг. Българката финишира с време 23:31:24 - с близо час преди втората в класирането. Решила е да участва в състезанието, след като е получила покана от организаторите.
"Разгледах различните стартове, кадри от трасето… Междувременно, на състезанието в Истрия (Хърватия) спечелих квота за участие в Обиколката на Мон Блан, което състезание от тази година става финал за веригата състезания под шапката на UTMB. И така, трасето Ultra Tour des Lacs aux Cimes се оказа в календара, подходящо за подготовка и репетиция за големия финал в края на август. Предизвикателно трасе, с технични участъци и доста сняг във високото. Но пък гледките бяха уникални! Минава през наистина много красиви места. Последното изкачване беше доста тежко, но огромният водопад, покрай който се виеше пътеката нагоре, пълнеше душата и очите ", разказа пред БНР Мария.
Мария Николова
Снимка: Личен архив на Мария Николова

На 78-годишна възраст почина един от основните двигатели на скалното катерене в Русе Йонко Владимиров. Роден е на 10 януари 1945 г. Започва да се катери на близо 40-годишна възраст, но за кратко време достига ниво, което му осигурява място в националния отбор. През 1987 г. представя България на Европейското първенство в Гренобъл. Около 1984 г. започва да преекипира старите маршрути и да прави нови по скалите край хижа "Алпинист". Развива нови катерачни обекти в района на Русе - при квартал "Кулата" и край село Табачка. За него припомня пещернякът и катерач Теодор Кисимов от Русе - в звуковия файл.

Йонко Владимиров (вторият от дясно наляво) и приятели
Снимка: Личен архив на Димитър Димитров

Наталия Гросман спечели първото място в крайното класиране на Световната купа по спортно катерене в дисциплината "боулдър". Финалният, шести кръг се проведе в Инсбрук, Австрия. В него победи олимпийската шампионка Яня Гарнбрет от Словения, която беше извън строя в продължение на няколко месеца заради контузия на крака, но в Инсбрук показа отново недостижима класа. Тя изкатери в стил флаш всички боулдъри на финала. Наталия Гросман от САЩ се класира на второ място, но общият й брой точки от предишните кръгове й отредиха златото на финала.
При мъжете в Инсбрук първи стана японецът Сорато Анраку, който оглави и крайното класиране в боулдъра.
В крайното класиране българинът Николай Русев зае 37 място, Слав Киров - 59, а Александра Тоткова стана 79-а при жените.
Николай Русев
Снимка: @pho.metheus

В дисциплината "трудност" в Инсбрук първа стана Яня Гарнбрет, Словения, при жените, а Саша Лемън, Швейцария победи при мъжете.
Яня Гарнбрет
Снимка: IFSC
---
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".

Пирин Галов на финала

Екстремните спортове 19-25 май 2024

Отново голяма победа за българския планински бегач Пирин Галов, който финишира първи в ултрамаратона Tihio Race - 250 км с 14000 м положителна денивелация. Пирин измина тежкото трасе, основно скалисто, за 53:18:11 часа.  Пред БНР той разказа, че в последния ден от надпреварата в ниските части не е имало никакъв вятър, а температурите са били..

публикувано на 25.05.24 в 14:51

26.05.24 Законите на Мърфи

"Не си режи времето, а недостатъците…". Това е изречението на месеца. Негов автор е Николина Пенева от Русе.

публикувано на 26.05.24 в 08:15

19.05.24 Законите на Мърфи

Чуйте рубриката от 19 май 2024 г. Водещ : Даниела Якова

публикувано на 19.05.24 в 09:17
Линията на спускане от Голямата кула на Транго

Екстремните спортове 13 - 18 май 2024

Трима американци осъществиха първото спускане със ски от Голямата кула на Транго (Great Trango Tower) в Пакистан. Джим Морисън, Кристина Лъстенбергер и Шантел Астрога са изкачили стръмната скална кула, висока 6286 м, а след това са се спуснали със ските си по Западната й стена. Това се е случило на 9 май и се определя като "едно от най-големите..

публикувано на 18.05.24 в 18:34
Траверс към кулоара на Хорнбайн, Еверест

Стипе Божич: Преживях кошмара на всеки алпинист в Хималаите

Родителите му одобряват странното му хоби едва когато научават за постиженията му от вестниците. През 1979 г. той е един от петимата алпинисти, които правят първото изкачване на Еверест по Западния гребен, т.нар. Жесток път. На слизане му се налага да прекара нощта на 8300 м височина - на открито, при минус 40 градуса температури. През 1989 г...

публикувано на 18.05.24 в 18:13
Шабан Мустафа - трикратен златен медалист от Мадейра

Екстремните спортове 9 - 13 май 2024

Шабан Мустафа постигна тройна победа на Европейското първенство по планинско бягане за ветерани на остров Мадейра, Португалия. 46-годишният Шабан стана първи в късата дистанция - 8,9 км, във вертикалния километър във възрастовата група 45+ и в най-тежката дисциплина - 33км, с 2000 м положителна денивелация, където финишира с време 2:55:39 ч...

публикувано на 13.05.24 в 09:16