Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повечето британци биха желали страната им да се върне в ЕС

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Точно седем години след провеждането на референдума за Брекзит, ново проучване показва, че повечето британци биха желали страната им да се върне в ЕС.

На 23 юни 2016 година британците гласуваха с 51,89% за напускане на ЕС срещу 48,11% за оставане.

Днес, според последното проучване на YouGov, като се изключат хората, които са заявили, че не биха гласували или че нямат мнение, 58,2% биха гласували за присъединяване към ЕС. Този показател е съвсем малко по-нисък от 60% изявили това желание през февруари миналата година, но иначе е видна тенденцията този процент да нараства след дъното от 47 на сто в началото на 2021 година.

По-рано "Индипендънт" помести друга анкета, според която повече от 50% от британците са убедени, че Обединеното кралство е допуснало грешка с напускането на ЕС, 34% пък са убедени, че Брекзит е бил правилното решение, а 18% от гласувалите за напускане на ЕС сега смятат, че са сгрешили.

80% от анкетираните смятат, че Обединеното кралство трябва да има по-близки отношения с ЕС в бъдеще, 43% искат страната да се върне в организацията, а 13% искат връщане само в общия пазар.

Проучването на YouGov обаче излиза извън рамките на Обединеното кралство, като заключението е, че както британците, така и европейците, смятат, че връщането на Великобритания в ЕС става все по-вероятно.

Британците са по-оптимистични за бъдещето на блока и вярват повече на Европейската комисия, отколкото на собственото си правителство. Що се отнася до европейците, то те са по-малко склонни да мислят, че други страни ще последват примера на Великобритания.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен подеха кампания срещу електрическите тротинетки в пешеходни зони

В Плевен подеха кампания срещу придвижването с електрически тротинетки в централната пешеходна зона и на забранените други места, определени с Наредба на Общинския съвет.  По време на съвместна акция с полицията са проверени 230 лица, предимно тийнейджъри на възраст до 17 години.  Превенцията приключи и сега за всяко нарушение ще се налагат..

публикувано на 24.06.24 в 15:13
Християн Мицкоски

Мицкоски заяви, че докато е премиер, българите няма да бъдат вписани в конституцията на РСМ

Избраният късно снощи за премиер на Република Северна Македония Християн Мицкоски прие длъжността от служебния министър-председател на страната Талат Джафери. Мицкоски заяви, че промените в Конституцията, с които българите трябва да бъдат вписани в нея, няма да бъдат приети, докато той е на поста. Парламентът на РСМ гласува новото правителство на..

публикувано на 24.06.24 в 15:05

Съюз на военноинвалидите: Военната подготовка да е задължителна, но не наборна служба в казарма

Военна подготовка трябва да е задължителна, но не трябва да е в рамките на наборна казарма. Това казаха от Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите. От Съюза отново припомниха, че редица законови промени пречат техни членове да получават по-високи пенсии.  Според председателя на Съюз на военноинвалидите и военнопострадалите..

публикувано на 24.06.24 в 14:45

Черешовата реколта в Кюстендилско пред провал

Черешовата реколта в Кюстендилско е пред провал поради липса на изкупуване и трудно наемане на берачи, казаха земеделски производители от района.  При прибирани в предишни години около 7000 тона череши сега няма да се наберат и 5000 тона от плододаващи около 20 000 декара масиви, прогнозира дългогодишният директор на Института по земеделие в..

публикувано на 24.06.24 в 14:37
Мария Симеонова

Мария Симеонова: Отношенията на Тръмп с някои европейски лидери могат да подкопаят единството на ЕС

" Притеснителното за европейците е  възможността да се институционализира сътрудничеството между лидери като Доналд Тръмп и Виктор Орбан или Качински и т.н., в Европа. Този национализъм, за който говори Тръмп в САЩ, да се институционализира и в отношенията му с някои европейски лидери. Това е опасно, защото,  ако Тръмп се настани в Белия дом и..

публикувано на 24.06.24 в 14:24
Отляво надясно: Кирил Петков, Румен Радев, Николай Денков

ПП-ДБ потвърди пред президента, че остава в опозиция

Президентът Румен Радев се срещна представители на коалицията "Продължаваме промяната- Демократична България". Това е третият разговор на държавния глава в рамките на консултациите с парламентарно представените партии. "Лесно е да се свали правителство, трудно е ново да се направи. ГЕРБ получи 6 пъти мандати, това е 7-ият и нито един път не успя..

публикувано на 24.06.24 в 14:16

Райна Асенова: Управляващите в РСМ са заявили евроинтеграция на думи, нищо не предприемат като действия

Премиерът на РСМ Християн Мицкоски продължава политиката на Никола Груевски. В парламента направи изказване, което имаше два момента. Когато положи клетва, използва конституционното име на РС Македония и използва прилагателното "срамно" Северна. И заяви, че докато е премиер, няма да има конституционни промени под български диктат...

публикувано на 24.06.24 в 14:08