Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за маестро Емил Чакъров

3
Диригентът Емил Чакъров

На 29 юни големият български диригент Емил Чакъров можеше да отбележи своя 75-годишен юбилей, но съдбата отреди той да остане завинаги на 43 години - такъв, какъвто го помним от последните му изяви през 1990 г. на Новогодишния фестивал в НДК.

Емил Чакъров беше преди всичко голям музикант - емоционален диригент. Със своя Фестивален оркестър предлагаше интересни програми, канеше солисти, за които само бяхме чували, но, преди всичко, той носеше в себе си новото, различното, непознатото. Беше шоумен в истинския смисъл на думата, а контактите му с публиката, с оркестъра, бяха различни - достъпни, и в същото време пълни с респект към музиката, която дирижираше. На пулта той беше пълен с енергия и настроение, заразителен в устрема си да покаже на публиката красотата на дирижираната творба.

В последното си интервю, публикувано във френската преса, Чакъров споделя това, което го вълнува като музикант:
“Аз съм посветил живота си на изискването за високо качество. Не играя шах, както моите събратя, които само преместват напред пионките по шахматната дъска на кариерата си. Това, което ме интересува, е удолетворението от работата“.

В своята кратка кариера Емил Чакъров получи пълно признание на таланта си като диригент - той дирижира най-реномираните оркестри по света: Берлинската филхармония, Френския национален оркестър, Лондонсксия и Бостонския симфоничен оркестър, Филхармонията на Лос Анджелис, Чешката филхармония, беше постоянен гост-диригент на Ленинградската филхармония „Дмитрий Шостакович“, дирижира спектакли на Миланската Скала, Метрополитън, Ковънт Гардън - беше всепризнат като изключителния диригентски талант на своето поколение.

И въпреки (или точно заради!) огромните си успехи, той беше подложен у нас на всякакви клюки, интриги, дребнави обиди - дотолкова, че можаха да го накарат да се оттегли от работата, която вършеше с ентусиазъм у нас. Последният му концерт е във Париж на 22 март 1991 г. с Френския национален оркестър - с ораторията „Свети Павел" от Менделсон. Четири месеца по-късно, на 4 август, Емил Чакъров умира в Париж.

За творческите си и чисто човешки срещи с диригента говори големия оперен бас Николай Гяуров в запис от 1995 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Трето издание на фестивала LUNAR

Третото издание на фестивала на светлините LUNAR започва днес. До неделя над 20 артисти от 12 държави ще провокират въображението на посетителите чрез 3D мапинг проекции и светлинни инсталации. Заради фестивала метрото ще работи извънредно до един и половина през нощта Произведенията на творци от България, Великобритания, Германия, Индонезия,..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Стефка Станчева

Стефка Станчева с дебютния си роман "Добруджанския феникс"

Ще започнем с първата книга от една много българска трилогия, кръстена с красивото име "Благословената земя" . Автор на този красив проект е преподавателката по Български език и литература Стефка Станчева , която ни представя дебютния си роман "Добруджанския феникс" .  История, посветена на един от най-големите общественици в района на Добруджа..

публикувано на 08.05.24 в 15:02
Вокално инструментална група

Вокално инструментална група "Гергьовден" и уникалната ни фолклорна музика

Гергьовден е не просто празник, а символ на българската национална гордост и уважение към нашата история и култура. Заедно ще отпразнуваме този важен ден с богатството на българската традиция и наследство съхранени в света на вокално инструментална група "Гергьовден" с ръководител Христина Начева към НЧ "Св. Георги Победоносец 1999г.", София...

публикувано на 08.05.24 в 11:39
Рустем Скибин

Рустем Скибин възстановява в керамиката си насилствено ликвидирани от Съветския съюз традиции

Рустем Скибин е грънчар, произхождащ от кримските татари. Той възстановява в своята керамика традиции, насилствено ликвидирани от имперските амбиции на Съветския съюз, а днес – от постсъветска Русия. Днес – 8 май, от 18 часа в галерия "Мисията" към Държавния културен институт към министъра на външните работи на Република България се..

публикувано на 08.05.24 в 10:54

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В празничното великденско издание на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“:  20.05-21.00 ч.: - Гостува ни журналистът, член на екипа на УНИЦЕФ и опероман Ивайло Спасов. Разговаряме на една от любимите ни теми – културен туризъм, а разказът му ни пренася на спектакъл на операта “Тоска“ от Пучини на..

обновено на 05.05.24 в 23:11
Виктория Бешлийска

Виктория Бешлийска: Ние много по-често се молим за нещо, отколкото да благодарим на Бога!

"Най-ярките ми спомени като дете са от празнуването на Великденските празници , както и Лазарицата от предната седмица, сподели за "Хоризонт" писателката Виктория Бешлийска . " По нашия плевенски край този празник е много тачен и обичан . Момичетата се обличат в носии, окичват се с цветя и лазаруват, което ще рече, че обикалят съседните къщи,..

публикувано на 05.05.24 в 16:55
д-р Елена Алекова

Читателите потъват в неповторимата поезия на Елена Алекова

Дошла само на 22 години от с. Мугла, след Института за учители в Смолян, Елена Алекова като цяло се установява в София, омъжва в София и живее тук и досега. Стихосбирката й "Сянка на ангел" / "Щрихи от София" е създавана от 1989 година досега, като през 2024 г. са написани само две стихотворения. Десетилетия любов, взиране в обикновения..

публикувано на 05.05.24 в 06:23