Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русия осуетила украинска атака с дронове край Москва

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Русия тази сутрин бяха свалени три дрона - два над периферията на Москва и един над Калужка област, съобщиха властите. По-рано Украйна заяви, че нейните войски са си върнали още позиции по източния и южния фронт.

Кметът на Москва Сергей Собянин заяви, че Украйна е предприела нова атака с дронове срещу руската столица и нейния регион, което е довело до временно прекъсване на полетите на летище "Внуково". 

Oт съображения за сигурност 14 полета бяха пренасочени към съседни летища. Малко след 8 часа нормалната работа на “Внуково” беше възобновена. Още един дрон падна на територията на военен обект в град Кубинска в Московска област, а друг беше унищожен в Калужска област. В края на май Москва беше атакувана с 8 дрона. Тогава бяха нанесени материални щети на три многоетажни жилищни сгради. На 21 юни в Нова Москва и Московска област бяха свалени три безпилотни летателни апарата. 

В този момент атаките са отблъснати от силите за противовъздушна отбрана“, каза Собянин в своя канал в Телеграм. Всички открити дронове са елиминирани, няма данни за жертви и ранени, добави Собянин. По-рано службите за спешна помощ съобщиха, че трите безпилотни летателни апарата изглежда са се били насочили към руската столица по различно време. Два от тях били свалени над Нова Москва, а един - над Калужка област, на близо 200 километра на юг.

Говорителката на руското МВнР Мария Захарова обвини пряко киевския режим в "терористична атака срещу цивилна инфраструктура, включително летище".

Министерството на отбраната на Русия уточни впоследствие, че в района на Москва са свалени четири украински дрона.

Украйна отбеляза засилване на боевете около разрушения източен град Бахмут. Заместник-министърът на отбраната Хана Маляр заяви, че украинските военни са си върнали 37 квадратни километра територия в тежки боеве през изминалата седмица. По думите й, руските сили атакуват близо до Лиман, в северната част на Донецка област, и близо до Авдеевка и Мариинка, на запад от Бахмут. „Миналата седмица беше трудна на фронтовата линия. Но постигаме напредък“, написа украинският президент Володимир Зеленски в Телеграм.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп с предупреждение към Нигерия заради отношението към християните

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че е разпоредил Министерството на войната на САЩ да се подготви за евентуална военна намеса в Нигерия, ако нигерийското правителство "продължи да допуска убийства на християни", предаде Ройтерс. Освен това правителството на САЩ ще спре всички помощи и всякакъв вид подкрепа за африканската страна, обяви..

публикувано на 02.11.25 в 02:55

4 жертви на израелски удар в Южен Ливан

При израелски удар в Южен Ливан са били уби четирима души. Ранени са други трима, уточняват от ливанското министерство на здравеопазването, цитирани от АФП. Агенцията коментира, че тези удари пораждат опасения за стабилността на едногодишното примирие между Израел и проиранската групировка. Въпреки прекратяването на огъня през ноември миналата година,..

публикувано на 02.11.25 в 02:50

Украйна удари петролно пристанище на Русия

Украинска атака с дронове е предизвикала пожар в руското пристанище Туапсе на Черно море, съобщават от регионалната администрация на Краснодарския район. По данни на руските власти е ударен петролен танкер. Има повреди и по пристанищната инфраструктура.  Градът разполага с голям нефтен терминал, собственост на санкционираната от САЩ компания..

публикувано на 02.11.25 в 02:48

Френски министър с призив за нормализиране на отношенията с Алжир

Френският вътрешен министър Лоран Нуниез предупреди да не се прилага твърда политика спрямо Алжир. Той направи това няколко дни след като Националното събрание прие резолюция, внесена от крайнодясната партия "Национален сбор“, с която се призовава за отмяна на френско-алжирското споразумение от 1968 г., предаде Франс прес. Париж и Алжир са в..

публикувано на 02.11.25 в 01:43

Русия критикува американската военна акция срещу наркотрафика в Карибския басейн

Министерството на външните работи на Русия осъди употребата на "прекомерна военна сила" от САЩ в Карибския басейн в рамките на действията срещу наркотрафика и потвърди своята подкрепа за държавното ръководство на Венецуела, предаде Ройтерс. В последните месеци в Карибите бе установено значимо американско военно присъствие, включващо изтребители,..

публикувано на 02.11.25 в 01:37

Няколко души са ранени при атака с нож във влак във Великобритания

Във Великобритания двама души бяха арестувани, след като няколко граждани бяха намушкани във влак в английското графство Кеймбриджшър, съобщиха британски медии. BBC съобщава за 10 души, приети в болница, 9 от тях в критично състояние. Британската транспортна полиция съобщи, че е реагирала на инцидент във влак, пътуващ за Хънтингдън. Гарата..

публикувано на 02.11.25 в 01:23
Шествие в подкрепа на палестинския народ се проведе в София на 05.10.2025 г.

Шествия против насилието в Газа ще има в София и Варна

Шествия против насилието срещу палестинците в Газа ще се проведат днес в София и Варна.  Демонстрациите ще започнат от 11:30 ч. В София началото е пред НДК, а в морската столица – на площад "Независимост". Организатори са страницата във "Фейсбук" "Солидарност с Палестина" и политическата организация "Конфликт", базирана във Варна. Те определят..

публикувано на 02.11.25 в 01:10