Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новак Джокович срещу Яник Синер в полуфиналите на Уимбълдън

Новак Джокович
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Новак Джокович продължава защитата на титлата си на турнира по тенис от Големия шлем „Уимбълдън“.

Сръбският тенисист се класира за полуфиналите в Лондон за 12-и път в кариерата си след успех над руснака Андрей Рубльов с 4:6, 6:1, 6:4, 6:3 за два часа и 51 минути игра в 400-ия си мач в турнирите от Шлема, граница достигана единствено от Роджър Федерер и Серина Уилямс. Следващият му противник е италианецът Яник Синер.

Вторият поставен Джокович постигна 33-та поредна победа на Откритото първенство на Великобритания, 33-ти пореден успех на тревна настилка.

Това е общо 46-и полуфинал в Големия шлем за сърбина, който изравни рекорда на Федерер по този показател, а освен това става третият най-възрастен тенисист, достигал до топ 4 на „Уимбълдън“.

Седмият в схемата Андрей Рубльов спечели първия сет с решителен пробив за преднина от 5:4, впоследствие превърнала се в 6:4. Новак Джокович реагира категорично, спечели пет последователни гейма във втория сет и изравни след 6:1. Един пробив в третия сет и два в четвъртия донесоха на сърбина крайния успех.

„Благодаря, че направихте атмосферата чудесна и за двама ни. Имаше някои вълнуващи разигравания. Андрей е състезател, който играе много интензивно. Трябва да го поздравя за отличното представяне в турнира“, заяви Новак Джокович в интервюто си на корта, обръщайки се към публиката.

Когато чу за статистиката от мача, Джокович коментира: „Това са само числа. Особено по време на турнир не обичам да отделям много време за числата и статистиката. Затова мисля за момента, а вниманието ми е отправено към следващия мач. Надявам се на нова победа след два дни.“

Яник Синер

Италианецът Яник Синер също  класира за полуфиналите на Уимбълдън и то за първи път в кариерата си.

21-годишният Синер, осми в схемата, се наложи над руснака Роман Сафиулин с 6:4, 3:6, 6:2, 6:2 за два часа и 17 минути игра на четвъртфиналите.

Това е първи полуфинал за него въобще в турнирите от Големия шлем. Той стана и най-младият тенисист, който достига до топ 4 от 2007 година насам.

Италианският тенисист имаше проблеми срещу 92-ия в света Сафиулин единствено във втория сет.

Той поведе с 3:1, но загуби следващите пет последователни гейма срещу 25-годишния руснак и допусна изравняване. Следващите две части се развиха по идентичен начин. Синер осъществи по два пробива за 4:2 и впоследствие за 6:2, и стигна до успеха.



По публикацията работи: Кръстина Иванова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Христо Христов

Христо Христов с шесто място на световното по вдигане на тежести

Христо Христов се класира на шесто място в категория  110 килограма на световното първенство по вдигане на тежести във Фьорде, Норвегия. Българинът записа 185 килограма в изхвърлянето и 212 килограма в изтласкването и събра двубой от 397 килограма.  Шампион стана Акбар Джураев от Узбекистан с 428 килограма. Той бе най-добър и в двете движения, като..

публикувано на 10.10.25 в 22:22
Александър Димитров

Александър Димитров очаква футболистите му да дадат най-доброто от себе си срещу Турция

Националният селекционер на България Александър Димитров ще направи своя дебют утре в третата среща от Група “Е“ на Световните квалификации срещу Турция. “Лъвовете“ все още нямат спечелена точка, но и отбелязан гол в кампанията, след като отстъпиха през септември с по 0:3 на европейския шампион Испания и на Грузия в Тбилиси. Той взе решение да извади..

публикувано на 10.10.25 в 21:21
Винценцо Монтела

Монтела: Ще променим статистиката срещу България

Селекционерът на турския национален отбор Винченцо Монтела очаква компактен и енергичен български отбор утре, а също така енергията от идването на новия селекционер Александър Димитров да ги води. Димитров пое "лъвовете" след напускането на Илиан Илиев, дошло като резултат от пораженията през септември с по 0:3 от Испания в София и от Грузия в Тбилиси...

публикувано на 10.10.25 в 20:22
Георги Иванов

Георги Иванов влезе в комисия на ФИФА

Президентът на БФС Георги Иванов беше включен в една от постоянните комисии на ФИФА за новия управленски мандат до 2029 година. Той вече е част от Комитета за техническо развитие, който има за цел да насочва стратегическите инициативи за напредъка на футбола в глобален мащаб. Председател на този комитет е президентът на Грузинската футболна федерация..

публикувано на 10.10.25 в 19:07

Община Варна с открито писмо до УС на БФ Волейбол за домакинството на Евро 2026

Община Варна излезе с открито писмо до Управителния съвет на Българската федерация по волейбол (БФВ) и нейния президент Любомир Ганев с апел да преразгледа намерението си да предостави домакинството на Европейското първенство по волейбол за мъже през 2026 година на София. В него се настоява БФВ да потвърди провеждането на срещите в Двореца на културата..

публикувано на 10.10.25 в 18:39
Валентина Георгиева

Валентина Георгиева: Няма да рискувам с нов прескок на световното

Двукратната европейска вицешампионка на прескок Валентина Георгиева заяви, че няма да рискувам с нов прескок на Световното първенство, която ще се проведе от 19 до 25 октомври в Джакарта (Индонезия). "Физически се чувствам много подготвена за това състезание, може би най-подготвена за цялата година, за всичките девет състезания преди това...

публикувано на 10.10.25 в 17:27
Карлос Насар

Антони Йорданов: Карлос Насар е феномен в щангите!

"Спокойно можем да кажем - феномен в щангите ! Карлос, ако е здрав, вече ще му броим само титлите . Бъдещето е пред него." Това коментира в предаването "Преди всички" на БНР спортният журналист от програма "Хоризонт" Антони Йорданов. Карлос Насар за трети път покори световния връх в щангите с рекорд в изтласкването 222 килограма е..

публикувано на 10.10.25 в 06:52