Прокурорската колегия не назначи съдия Даниела Талева за прокурор, който да разследва главния прокурор. Формалният повод беше, че Колегията не е в пълен състав, но от изказванията на някои от съдебните кадровици стана ясно, че смятат, че процедурата трябва да бъде спряна.
Заради допуснатото от Конституционния съд искане на бившия главен прокурор Иван Гешев за обявяване за противоконституционен на механизма за разследване на Обвинител номер едно и неговите заместници. Председателят на Комисията за атестациите и конкурсите Огнян Дамянов обяви, че именно такова е становище й, а неговото лично. Защото механизмът дава безконтролна власт на ръководителя на Наказателната колега на ВКС при сигнал да преценява има ли достатъчно данни за разследване на главния прокурор или негов заместник, както и че Прокурорската колегия няма право на преценка на качествата на избрания съдия преди да го назначи за прокурор. Дамянов припомни, че е казал това и при обсъждането на механизма в Народното събрание.
Въпреки личното му мнение, съвпадащо и с това на ръководената от него Комисия, Дамянов постави на дебат - дали решението да не бъде отложено, когато Прокурорската колегия е в пълен състав. Така и стана, като преди това - Калина Чапкънова повдигна въпроса и за евентуалната обществена реакция, а на тази отвън, ако процедурата бъде замразена:
Ако не се даде възможност да започне тази процедура биха могли да се застрашат определени обществени интереси. Възможността обществото бързо и своевременно да бъде уведомено за резултата от този казус, чрез извършването на проверка, т.е. посредством използване на способи, които са предвидени в закона.
Още вчера правосъдният министър Атанас Славов даде знак, че ако Даниела Талева не бъде назначена за прокурор по сигнала срещу и.д. главния прокурор Борислав Сарафов, ще се обърне към Върховния административен съд.
А докато Прокурорската колегия се изясни три сигнала срещу Сарафов остават на трупчета- този, заради който беше избрана Талева - за имотни сделки на семейството и още два, единият, от който за аферата "Осемте джуджета".
Река Янтра във Велико Търново и река Джулюнска в община Лясковец достигнаха критичните си нива за наводнения. Откъснат е достъпът до църквата "Св. 40 мъченици". В Свищов се активира ново свлачище. Няма риск за църквата, въпреки че водата е навлязла и в двора. През последното денонощие най-много дъжд във Великотърновска област е..
Белгия начерта червените си линии по европейския план за използване на замразените руски активи като източник на 140 милиарда евро репарационен заем за Украйна, пише "Политико". Страната настоява всички държави членки да поемат не само сегашните, но и бъдещите рискове, включително възможността за юридически претенции от страна на Русия. Този..
Няма нищо спешно в закона, касаещ продажбата на "Лукойл", смята председателят на "ДПС-Ново начало" Делян Пеевски: "Трябва да се знае, ако има такава сделка, кой ще го вземе. Трябва да защитим хората". Борисов: Законодателните промени за продажбата на "Лукойл" са застраховка за България Борисов не бива да спасява постоянно ПП-ДБ и техните..
Съпредседателят на "Да, България" и депутат от ПП-ДБ Божидар Божанов заяви в декларация от трибуната на Народното събрание, че прокуратурата политизира казуса с изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов и поиска създаването на парламентарна анкетна комисия по случая "Хемус": ВКС прие, че Борислав Сарафов вече не е и.ф. главен..
" Религията далеч не е най-големият проблем на този законопроект ". Това мнение изказа пред БНР Надежда Цекулова от Българския хелзинкски комитет за приетите на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищно образование. Гласовете "против" бяха 3, а тези "въздържал се" - 28. Законопроектът въвежда новия учебен предмет..
Законодателните промени, изискващи одобрение на ДАНС и МС при продажба на "Лукойл", е застраховка за България, настоя лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в кулоарите на парламента. "Този проектозакон, ако стане факт, три пъти ще го кажа, ако решат собствениците на "Лукойл" да го продават, да може ДАНС и Министерския съвет да проверят купувача...
Атина планира изграждане на балканско-балтийско сътрудничество в рамките на НАТО, заяви гръцкият външен министър Йоргос Герапетридис по време на визитата си в Естония. Герапетридис призова за по-тясно балканско-балтийско сътрудничество, за да се формират единни позиции по отношение на външната политика и сигурността. Гръцкият външен министър..
"Не съм съгласна с определението, че "Хамас" е радикална групировка" . Това отбеляза пред БНР д-р Милена Ангелова , която се завърна от Газа:..
"Мафията изнудва София! Не трябва да се даваме". Това заяви пред БНР Елисавета Белобрадова, депутат от ПП-ДБ, за кризата с боклука в "Люлин" и..
Казусът "Сарафов" може да се реши с намеса на законодателя - или разпоредбата да се направи с обратно действие, или да започне процедурата по избор на..