По т.нар. дело "Барселонагейт", заради което бившият главен прокурор Иван Гешев поиска имунитета на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, се е работило изключително интензивно едва след 15 май т.г.
Преди това с месеци не са били извършвани никакви процесуално-следствени действия, показват междинни резултати от разпоредената от временно изпълняващия длъжността главен прокурор Борислав Сарафов ревизия на общо 83 неприключени и спрени досъдебни производства срещу лица с имунитет , магистрати, министри и за "престъпления срещу Републиката".
Какво са установили проверяващите прокурори?
Освен по "Барселонагейт" неритмичност е установена по още шест дела, сред тях и дело за шпионаж срещу висш военен и магистрат.
Тези седем дела с нарушения са от общо 55 проверени, като продължава работа по още 28 разследвания - стари или спрени от категорията "обществено значими".
Трима са прокурорите, допуснали забавяне или други нарушения. Докладите с констатираното по техните дела са изпратени във ВСС и на административните им ръководители...с преценка - за последващи дисциплинарни мерки.
Що се отнася до досъдебното производство за пране на пари, по-популярно като "Барселонагейт", ключова момент в работата по него е 15 май - денят, в който вече бившият главен прокурор Иван Гешев направи 40-минутно изявление, в което обяви, че е бил притискан да подаде оставка и на няколко пъти спомена "лицето Бойко Методиев Борисов".
Ревизията, разпоредена от Борислав Сарафов, показва нарушения по делото още от образуването му в спецпрокуратура, както и паузи от по 2-3 месеца, в които не е правено нищо. През първите осем месеца на разследването са били разпитани само 4 свидетели.
Близо една година са били превеждани документите от Испания, свързани с прословутата къща от Барселона. След 15 май обаче - само в рамките на месец и половина, са били разпитани 17 свидетели, назначени са две компютърно-технически експертизи, извършени са претърсвания и изземвания, отправени са искания за разкриване на банкова, данъчна, осигурителна информация и е било отправено предложение за сваляне имунитета на Бойко Борисов, става ясно от пресъобщението на прокуратурата.
Около 16 часа е възникнал пожар в района на елховското село Лесово, зад един от буферните паркинги по пътя за граничния пункт. По първоначални данни огънят е тръгнал от нива, изгоряла е селскостопанска машина. Силният вятър е довел до прехвърлянето на огъня през пътя и навлизането му в трудно достъпен терен, което затруднява гасенето. На място са..
Русия нанесе масирани въздушни удари по три областни центъра на Украйна тази нощ. Има загинали и ранени от мирното население, наред с материалните щети. На фронта основната битка се води за град Покровск в Донбас. Руснаците твърдят, че са напреднали южно от града и навлизат в Днепропетровска област. В продължение на близо три часа звучаха..
"Моето твърдо мнение е, че Комисията за противодействие на корупцията (КПК) трябва да съществува по начина, по който е, защото е неизменно условие за парите на страната — независимо дали ни харесва, или не". Това написа в профила си във фейсбук лидерът на "Има такъв народ" Слави Трифонов. "ПП-ДБ, които създадоха сегашното състояние на КПК и..
Камбоджа призова за "незабавно" прекратяване на огъня с Тайланд, тъй като в продължаващите сблъсъци по границата между двете страни са загинали най-малко 32 души, включително цивилни, предаде Би Би Си. Близо 200 000 са разселени в двете югоизточни азиатски страни, които се обвиняват взаимно, че са открили огън първи в четвъртък. Сраженията..
Общински съветници предлагат Столичната община да набележи подлези с отпаднала необходимост и такива, които са недостъпни за детски колички и граждани с увреждания. Спрямо разположението на подземните пространства ще бъдат изградени бетонни рампи с нормален наклон и наземни пътеки със светофарно регулиране, като ще бъдат обособени асансьори..
Двама души са пострадали при тежката катастрофа край Елин Пелин. Инцидентът е станал близо до село Григорево. В УМБАЛСМ "Н.И.Пирогов" са транспортирани майка и дете, което ще бъде оперирано по спешност. В района на катастрофата е въведена временна организация на движението. Автомобилният поток се пренасочва по обходен път през Мусачево...
Пожар е възникнал отново на площадката на ТЕЦ "Бобов дол", съобщиха от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. По първоначална информация са се запалили вагони със слама, която се използва за гориво на централата. Пожарът е в близост до жп линията и гарата. По информация на живеещи в близкото Големо село вагоните са около 20...
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
Цифровото евро няма да отнема права на европейските граждани, а ще им предостави по-голям избор. Това заяви за БНР Алесандро Джованини , съветник на..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..