Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първа среща на СС на ООН, посветена на изкуствения интелект

Снимка: Pixabay

Съветът за сигурност на ООН се събра на първата си среща, посветена на изкуствения интелект. На нея представителят на Китай Чжан Цзюн заяви, че ИИ не трябва да бъде оставян безконтролен, а британският външен министър Джеймс Клевърли, който председателства форума, заяви, че спешно трябва да бъде определена формата на глобално ръководство на подобни технологии, тъй като изкуственият интелект не признава граници.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че употребата на изкуствен интелект както за военни, така и за граждански цели, може да има много сериозни последствия върху глобалния мир и сигурност. Той подкрепи исканията на някои държави за създаване на нова организация в рамките на ООН, по примера на Международната агенция за атомна енергия, която да подкрепя колективните усилия за управление на технологията.

Руският заместник- представител Дмитрий Полянски изрази резерви дали световната организация трябва да дискутира въпроса. Според него е необходима професионална дискусия на основата на опита, която може да продължи няколко години. По думите му подобни обсъждания вече се водят в специализирани платформи.



По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дърворезба

Започват Дните на дърворезбата в Трявна

В Трявна започват Дните на дърворезбата, които представят традициите на Тревненската възрожденска школа. Демонстрации на училища по изкуствата, изложби и симпозиум са акцентите в програмата, която продължава в дните до Гергьовден.  Въпреки тежкия период за Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна, и тази година училищното ръководство,..

публикувано на 02.05.25 в 08:36
Владислав Панев

Владислав Панев: България се деиндустриализира, обществото се радикализира

Има пряка връзка между промяната в управлението във Вашингтон и управлението у нас - управляващите ни се чувстват една идея по-безнаказани без външния контрол. Това мнение изрази пред БНР Владислав Панев, бивш депутат от ДБ, лидер на клуб "Ускорение". По думите му, няма как да разчитаме винаги " някой да ни държи за ръчичка и да си..

публикувано на 02.05.25 в 08:31

Излагат за поклонение частица от мощите на Св. Георги Победоносец в храм в Горни Лозен

  Частица от мощите на Свети Георги Победоносец ще бъде изложена за поклонение в храма "Свети Атанасий" в софийското село Горни Лозен. Мощите на светеца  се съхраняват в гръцкия град Нигрита. В храма ще бъде изложено за поклонение до Гергьовден и копие на Фануиловата икона на Свети Георги от Зографския манастир.

публикувано на 02.05.25 в 08:09

Камион разсипа 750 килограма остри метални парчета, предвидени за скрап, по магистрала в Австралия

В Австралия - камион разсипа 750 килограма остри метални парчета, предвидени за скрап, по една от най-натоварените магистрали в страната - M1 Pacific.  Това предаде Ройтерс като се позова на съобщение на властите, според което пътят е частично затворен, докато аварийните екипи разчистят отломките с помощта на магнити. Съобщава се и за над 300 превозни..

публикувано на 02.05.25 в 08:08

Студенти и синдикати протестираха пред сградата на правителството в Белград

Студенти, които участват в блокадата на факултети в Сърбия, и представители на пет синдикални организации излязоха за първи път заедно на протест в Деня на труда 1 май. Десетки хиляди студенти и синдикалистите от Белград, Нови Сад, Ниш, Крагуевац и други градове в Сърбия се събраха пред сградата на правителството в сръбската столица, вдигайки шум..

публикувано на 02.05.25 в 08:02

Румънците в чужбина гласуват на президентските избори

Румънците в чужбина гласуват на първия тур на президентските избори.  Гласоподавателите зад граница имат на разположение три дни, за да дадат своя глас, докато в Румъния вотът е на 4 май. Лидерът на крайнодесния опозиционен Алианс за обединение на румънците Джордже Симион е фаворит за предстоящия първи тур на президентски избори с 30 на..

публикувано на 02.05.25 в 07:56
Майк Уолц

Тръмп номинира Майк Уолц за посланик на САЩ в ООН

Американският президент Доналд Тръмп номинира Майк Уолц за посланик на САЩ в ООН, след като часове по-рано го отстрани от поста му в Съвета за национална сигурност. Тръмп потвърди оставката на Майк Уолц В четвъртък Уолц и други служители на Съвета за национална сигурност бяха отстранени от длъжностите им, като това е най-голямата рокада досега..

публикувано на 02.05.25 в 07:54