Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

43 градуса на сянка бяха измерени в Русе

Снимка: БТА

Русе днес бе една от-най горещите точки в страната. Там на сянка бяха измерени 43 градуса - това са само 6 десети по-малко от рекордните стойности, регистрирани през 1987 г.

Необичайното за днешния горещ ден беше, че температурите продължаваха да се покачват и ако по обед бяха 42,4 градуса, то до 17.30 ч. термометрите в метеорологичната станция на АППД достигнаха 43.

За русенци обаче и тези стойности не са проблем и доказателство за това е, че в Спешна помощ не е подаден нито един сигнал за хора в тежко състояние вследствие на жегата. И в най-горещото време по площада, където гранитът бе с температура над 60 градуса, имаше движение.

По стара традиция веселяци отново демонстрираха приготвянето на тероар рецептата "Яйца по русенски".

Прогнозата за утрешния ден е температурите през деня да се запазят в същите граници, а вечерта да настъпи захлаждане.

В област Велико Търново най-висока температура днес беше измерена в Свищов - 40,3 градуса, съобщиха от местната Метеорологична служба. В Лясковец възрастна жена е колабирала от жегите, оказана ѝ бе медицинска помощ. Във Велико Търново и в Елена, както и на други места в страната общините осигуриха днес места за раздаване на студена вода.  

Сбъднаха ли се предвижданията, че днешният ден ще е най-горещият за страната през тази година - коментира дежруният синоптик Анастасия Кирилова:

"Засега от тази година това е най-топлият ден. Максималната температура, измерена в страната до този час (18 ч.), е 43 градуса в Русе, в Свищов е 42 градуса, във Враца и Плевен - 41 градуса. В София максималната температура също е доста висока днес - 38 градуса".
...

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Политико": ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите по мирния план на Тръмп за Украйна

ЕС и Великобритания ще се включат в преговорите на високо равнище по мирния план на Доналд Тръмп за Украйна, съобщи "Политико", като се позова на високопоставен европейски източник. Разговорите започват утре в Швейцария и бележат важен дипломатически пробив за Брюксел и Лондон, които досега бяха изолирани от процеса. В срещите ще участват..

публикувано на 22.11.25 в 21:14

МС: България приветства усилията на САЩ и на президента Тръмп за установяване на мир в Украйна

България приветства последователните усилия на Съединените американски щати и на президента Доналд Тръмп, насочени към прекратяване на огъня и установяване на справедлив и траен мир в Украйна, заявяват от Министерския съвет (МС) на правителствената страница във "Фейсбук". Окончателните условия на бъдещо мирно споразумение биха засягали пряко..

публикувано на 22.11.25 в 20:55

Тръмп: Настоящото предложение за мир в Украйна не е окончателно

Американският президент Доналд Тръмп заяви, че настоящото предложение от него за мир в Украйна, с което да се сложи край на войната на Русия, не е окончателно, като коментарът му идва в момент, в който Украйна и европейските съюзници на Вашингтон заявяват, че мирният план може да бъде основа за преговори, но се нуждае от "допълнителна работа",..

публикувано на 22.11.25 в 20:36

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Газа

Израелските сили са убили петима "високопоставени терористи на "Хамас" в Газа, съобщиха от кабинета на премиера Бенямин Нетаняху, като уточниха, че атаката е в отговор на нарушаване на примирието от страна на палестинската групировка, предаде Ройтерс. В съобщението се посочва, че въоръжен мъж е навлязъл в контролираната от Израел територия в..

публикувано на 22.11.25 в 20:18

Орязаха финансиране за основен ремонт на покрива на МБАЛ "Христо Ботев" във Враца

Министерството на здравеопазването оряза финансирането за основен ремонт на покрива на Многопрофилната болница за активно лечение "Христо Ботев" във Враца. Обществената поръчка за ремонтите, която е на стойност 800 хил. лв. е спряна. Покривът на масивната сграда на врачанската болница не е ремонтиран изцяло от десетилетия. В началото на..

публикувано на 22.11.25 в 19:50

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест"

Филмът "Шампиони в Златната долина" печели голямата награда на "Банско филм фест". Копродукцията на Афганистан, Германия и САЩ с режисьор Бен Стъргулевски печели голямата награда на 24-ото издание на международния фестивал. Лентата разказва за млад афганистанец, на когото съвсем малко не достига, за да се превърне в първия скиор олимпиец на..

публикувано на 22.11.25 в 19:30

Пациентски организации искат премахване на ограничението в биомаркерната диагностика за онкоболни

Новата амбулаторна процедура за специализирано изследване на гени при онкопациенти дискриминира хората, които са били в ремисия и заболяването се е върнало, както и тези с поставена диагноза и назначено лечение, на които не е правена биомаркерна диагностика. Това посочват пациентски организации в писмо до Здравната каса и здравното министерство. И..

публикувано на 22.11.25 в 19:05