Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кирил Вътев: Готвим програма за събирателни пунктове за плодове и зеленчуци, искаме да насърчим кооперирането

Снимка: Пресцентър на МЗХ

Министърът на земеделието Кирил Вътев призова българските производители на плодове и зеленчуци да се сдружават и кооперират, за да стигат по-лесно да българския пазар. Така ще се изравни съотношението между внос и местно производство, каза той, при откриването на ловния сезон край Челопечене:

"Подготвяме програма за събирателни пунктове за плодове и зеленчуци с финансиране, с което искаме да насърчим сдружаването и кооперирането между производителите, така че и най-малкият и най-големият да имат равен достъп до пазара. В тези събирателни центрове продукцията им ще се окачествява, ще се калибрира, ще се опакова и ще отговаря на най-високите стандарти на пазара. Това е единственият начин, по който и най-малкият може да стигне до големите супермаркети".

Процесът няма да е лесен, но трябва да започне, за да бъдат задържани производителите в сектора, посочи още министър Вътев:

"Все повече земеделски производители се отказват от животновъдство и от зеленчукопроизводство, както и на плодове. Още по-тъжното е, че това са хора, които, напускайки този бизнес, не остават в България", каза министър Вътев при откриването на ловния сезон в Челопечене.

Проверките на БАБХ и НАП за цените на млякото и млечните продукти от производителя до потребителя ще приключат до края на месеца, заяви министърът. Целта е да установи как се разпределя добавената стойност от полето до рафта в магазина. Такава проверка са поискали и производителите на плодове и зеленчуци, заяви Вътев. Резултатите ще бъдат повод за сериозни законодателни промени:

"Както в Закона за ДДС, така и в Закона за храните. Липсват ни регламенти за търговията със земеделска продукция. Под "земеделска продукция" в цял свят разбират всичко от полето до масата, а у нас малко е криворазбрано това понятие и разбираме само селскостопанска продукция без готовите храни, които минават през съответните технологични процеси на преработка".

Днес официално беше открит ловът на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и друг пернат и дребен дивеч. 

„Бракониерството е голям проблем не само за дивеча, то е голям проблем и за земеделските стопани. До момента в тези два месеца нямам получени сигнали за бракониери“, посочи министър Вътев и категорично заяви, че ако се получат сигнали, властта ще бъде безкомпромисна: 

"Ако искате личното ми мнение, бракониерите трябва да са в затвора, а не в регистър".

Министърът подчерта, че и много чуждестранни ловци проявяват интерес към лова у нас. Той даде и пример:

"От Италия пристигат доста ловци за лов на бекаси. Този лов е най-популярен в районите на Странджа или в Югоизточното предприятие".

У нас право да ловуват имат около 150 000 души. 

По публикацията работи: Венцислав Василев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 селища в Ямболска област без вода заради авария

С нарушено водоподаване от днес до неделя ще бъдат 11 населени места в Ямболска област, информират от местното ВиК- дружество. Причината е авария на главен  водопровод.   Без вода ще бъдат седем села в община Тунджа -Окоп, Козарево, Калчево, Победа, Челник, Сламино, Каравелово, както и четири села в община Стралджа - Тамарино, Саранско, Каменец и..

публикувано на 07.03.25 в 02:53

Малката държава Науру ще продава свои паспорти за 100 000 долара

Малката тихоокеанска атолна държава Науру започва да  продава свои паспорти за по 100 000 долара всеки, пише вестник „Таймс“.  Богатите чужденци, които си купуват гражданство, може да решат да не живеят в най-малката островна държава в света, но биха си осигурили безвизов достъп до множество по-големи, по-богати дестинации, включително Обединеното..

публикувано на 07.03.25 в 02:39

Летищата в Кипър с рекорден трафик през февруари

Двете международни летища в Кипър регистрираха най-високия трафик, постиган досега през февруари, като за първи път през този месец те надхвърлиха прага от 500 000 пътници, съобщиха от транспортното министерство.  Увеличаване на посещенията през зимата и удължаване на туристическия сезон са сред приоритетите на правителството за тази година. През..

публикувано на 07.03.25 в 02:22
Ямбол - Рег. библиотека

Започва голям ремонт на библиотеката в Ямбол

Предстои ремонт за близо 1,5 млн. лева на Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол. Предвижда се дейностите  да приключат до средата на следващата година.   Ремонтът е свързан основно с енергийната ефективност на сградата. Ще се извърши саниране, ремонт на покрива и смяна на дограмите,  уточни Галина Караджова, началник на отдел..

публикувано на 07.03.25 в 02:16
Мая Манолова

Мая Манолова: Бойкотът на хранителните вериги ще продължава

Бойкотът на хранителните вериги ще продължава, обяви една от инициаторите - Мая Манолова: "Хората и българските производители на храни вече на обещания и на намерения не вярват, така че чакаме час по-скоро да видим какво ще произведе министъра на земеделието. Имаше амбициозни намерения да пише Закон за агрохранителната верига, да ограничи..

публикувано на 06.03.25 в 22:13

Страните от ЕС одобриха плана за превъоръжаване на блока

Лидерите на страните членки на Европейския съюз приеха единодушно заключения за увеличаване на разходите за отбрана, а всички без един подкрепиха декларация в подкрепа на Украйна. Изключението е Унгария. Лидерите приветстват намерението на Комисията да препоръча координирано активиране на националната клауза за дерогация по пакта за..

публикувано на 06.03.25 в 21:59
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск остава стабилно

Клиничното състояние на Папа Франциск остава стабилно в сравнение с предходните дни, се съобщава в последния бюлетин за здравословното му състояние. Уточнява се, че и през изминалия ден, Папа Франциск не е имал епизоди на дихателна недостатъчност. Продължил е  с благотворната дихателна и двигателна физиотерапия. Хемодинамичните параметри и..

публикувано на 06.03.25 в 21:34