Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германският канцлер

Шолц смята, че са необходими дипломатически усилия за прекратяване на войната в Украйна

Олаф Шолц
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Германският канцлер Олаф Шолц смята, че са необходими дипломатически усилия за прекратяване на войната в Украйна.

В интервю за германския телевизионен канал ZDF той коментира  значението на консултациите в Джеда, Саудитска арабия, които  се проведоха в началото на месеца. Там представителите на над 40 държави, но без Русия, обсъдиха различни идеи, включително украинското предложение за разрешаване на конфликта. 

В интервюто канцлерът Шолц специално отбеляза факта, че освен страните от Латинска Америка и Африка в преговорите в Саудитска Арабия е участвал и Китай. Според него това е важен фактор за намирането на мирно решение.

По думите му преговорите трябва да продължат, тъй като засилват натиска върху Русия, която трябва да осъзнае, че е тръгнала по грешен път и че трябва да изтегли войските си и да направи мира възможен.

Същевременно Украйна продължава да оказва натиск върху германското правителство да предостави на Киев германски крилати ракети "Таурус", предаде агенция ДПА.

Украйна се нуждае от тях, "за да спаси повече животи на украински войници и цивилни и да ускори освобождаването на своите територии", заяви украинският външен министър Дмитро Кулеба в интервю за днешното издание на германския "Билд". "Формулата е проста: по-голям обхват на ракетите означава по-кратка продължителност на войната", добавя той.

С това оръжие Украйна ще може да "достигне руските окупационни сили на украинска територия далеч отвъд фронтовата линия, да наруши логистиката им и да унищожи командните центрове и складовете за боеприпаси", казва още Кулеба.

В Германия натискът върху канцлера Олаф Шолц по този въпрос напоследък се засили, посочва ДПА. Политици от управляващите партии и опозицията поискаха на украинските въоръжени сили да бъде предоставена оръжейна система, подходяща за унищожаване на бункери и защитени командни пунктове на разстояние до 500 километра.

По-рано този месец германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че все още не е дошло времето за вземане на решение. Миналия петък Шолц заяви, че няма нищо ново за съобщаване по въпроса.
По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Льокорню: Новото правителство на Франция трябва да отразява реалния състав на Националното събрание

Преназначеният за премиер на Франция Себастиан Льокорню заяви, че следващото правителство на страната ще трябва да отразява реалния състав на Националното събрание. Пред журналисти в Париж Льокорню посочи, че е необходимо да има кабинет, който да отразява реалността в парламента и да не е заложник на партийни интереси. "Имаме нужда от..

публикувано на 11.10.25 в 16:33

Чистят под мостовете на Янтра във Велико Търново

Във Велико Търново с тежка техника започна почистването на наносите, които направиха бентове под мостовете при последните поройни валежи тази седмица. Активизираха се свлачища в общините Елена и Сухиндол.  Реката под мостовете във Велико Търново не е чистена от години, а това са рисковите точки, които водят до наводнения. Това заяви пред..

публикувано на 11.10.25 в 16:24
Президентите на Украйна - Володимир Зеленски, и на САЩ - Доналд Тръмп, по време на среща във Вашингтон, 18 август 2025 г.

Зеленски провежда телефонен разговор с Тръмп

Президентът на Украйна Володимир Зеленски провежда телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс, като се позова на изявление в X на Андрий Ермак, ръководител на канцеларията на Зеленски. Последния път, в който двамата президенти се видяха лично беше в кулоарите на годишната сесия на Общото събрание на ООН през септември...

публикувано на 11.10.25 в 16:10

Започва ремонт на част от пътя Бяла - Русе

В началото на идната седмица ще се предприемат ремонтни дейности в участъка от главния път Бяла - Русе - в района на "Обретенски липи", между селата Волово и Обретеник, където вчера се свлече земна маса и подкопа платното за движение в посока Русе. Това съобщи за БТА директорът на Областното пътно управление в Русе инж. Стамен Савов.  По..

публикувано на 11.10.25 в 16:07

Производител със 70-килограмова тиква получи голямата награда в Севлиево

Производител, отгледал 70-килограмова тиква, получи голямата награда от конкурса  "Тиква най-…най-…“ по време на традиционните празници в Севлиево. В надпреварата участват стопани от различни краища на България. С тиквеник, дълъг 360 м, почерпиха на Празника на тиквата в Севлиево Конкурсът  "Тиква най-…най-…“ е неотменна част от програмата..

публикувано на 11.10.25 в 16:01

Протест срещу насилието над деца и във Велико Търново

Родители от Горна Оряховица и Велико Търново излязоха пред Съдебната палата в областния град и се включиха в националния протест срещу насилието над деца след получилия гласност случай с насилие в детската градина в село Каблешково. Те настояха за видеонаблюдение в детските ясли и градини, за затягане на контрола и промяна на системата...

публикувано на 11.10.25 в 15:47
Язовир „Йовковци“

Валежите във Великотърновско влошиха качеството на водата от язовир "Йовковци"

Валежите от последните дни в област Велико Търново влошиха качествата на питейната вода от язовир "Йовковци". От Регионалната здравна инспекция излязоха с препоръка към населението за пиене да се използва бутилирана вода. Падналите валежи повишиха осезаемо нивото на язовира и опасност от воден режим за осемте общини от Великотърновска и Габровска..

публикувано на 11.10.25 в 15:41