Българският посланик във Великобритания Марин Райков е получил официално потвърждение от британските власти, че тримата арестувани българи по подозрения в шпионаж в полза на Русия са в затвора.
При акция на на британската полиция през февруари бяха арестувани общо пет души, като за двама от тях със сигурност се знаеше, че са пуснати под гаранция. Имаше известна неяснота обаче дали българите Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова все още са в затвора.
Ето какво заяви за БНР посланик Марин Райков:
"Както ви е известно преди 48 часа в резултат на голямото обществено, бих казал любопитство, отправих формално запитване към британските власти къде точно се намират съответните трима български граждани, за да бъдем сигурни, че информацията, с която разполагаме, че те са задържани, е вярна. Мога да кажа, че днес получих в съответния вид официален отговор на своето запитване. Да, действително, тримата български граждани са в момента в затвор или затвори, по-точно. И ние разполагаме с необходимите подробности, включително техните затворнически номера и всичко необходимо, което ни интересува“.
Посланик Райков допълни, че не може да сподели за медиите кои точно са тези затвори, предвид характера на воденото разследване.
По-рано през деня редица британски медии продължиха да пишат по темата.
"Дейли телеграф“ наблегна та започналото разследване в София на дейността на тройката заради опасения, че като част от прокремълска мрежа те може да са се опитали да се намесят в българските избори във Великобритания. Смята се, че техните предполагаеми дейности не са били ограничени само до Обединеното кралство, където са базирани от около десетилетие и че тяхна задача е била да следят антикремълски фигури, включително журналисти, в цяла Европа. Прави се проверка за връзки с партия "Възраждане", известна със своите антизападни, проруски позиции.
В друга публикация на същия вестник се твърди, че тримата българи, задържани по подозрения в шпионаж за Русия, в продължение на 10 години са използвали апартамент в Западен Лондон, недалеч от военновъздушната база Нортхолт, която редовно се използва от министри, ръководители на чужди държави и НАТО, както и членове на кралското семейство, за полети в чужбина.
Вестник "Таймс" пък писа, че "занемарена къща за гости в Грейт Ярмут е била морската щаб-квартира на руския "Агент 007" визирайки Орлин Русев, смятан за водач на групата. Хотел "Хейди" е притежание на Ирина Първанова, българска бизнесдама, купила го през 2021 година за сумата от 220 000 паунда. При обиск на полицията в стая в къщата е намерено оборудване, използвано за изготвяне на фалшиви документи за самоличност, включително паспорти и шофьорски книжки.

Вицепрезидентът Илияна Йотова определи като революционно делото на княз Борис Първи, избрал българския народ да приеме християнството. Илияна Йотова беше патрон на честванията по повод 1160 годишнина от покръстването на българите. Те се проведоха на територията на Националния археологически резерват „Деултум-Дебелт“. Според исторически хипотези..
Над 700 полета бяха отменени от американските авиокомпании в съботния ден в съответствие с разпорежданията на Федералната авиационна администрация. Считано от петък властите започнаха постепенно намаление на въздушния трафик, заради липсата на пълноценен въздушен контрол, проблем породен от спирането на работата на федералното правителство...
Правителството на Иран предвижда спиране на водата в 10-милионната столица Техеран заради сушата, предадоха Франс прес и ДПА. Редица ирански медии съобщават, че вече е започнало спирането на водата през нощта в някои райони на града. Валежите в столицата на Иран са на безпрецедентно ниско ниво от почти век насам, заяви пред октомври..
Трима души са загинали и седем са били ранени при израелски удари в Южен Ливан, предаде ДПА. На няколко различни места автомобили са били атакувани от въздуха. От израелската армия съобщиха само, че са били елиминирани двама терористи, които участвали в трафик на оръжие, използвано от "Хизбула". По-рано тази седмица Израел заяви, че е предприел..
Американският президент Доналд Тръмп заяви в разговорите с унгарския премиер Виктор Орбан, че смята, че двамата са на мнение, че войната в Украйна ще свърши в не толкова далечно бъдеще. На този фон Русия атакува Украйна с повече от 450 дрона и 45 ракети, насочени към енергийния сектор и друга инфраструктура. Трима души са загинали и 12 са..
При писането на промените в закона, касаещи "Лукойл", е отчетена и хипотезата, че е възможно да се вземе решение, тя да бъде закупена от Българския енергиен холдинг, обяви пред БНТ председателят на ПГ на "БСП - Обединена левица" Драгомир Стойнев: "Нека да бъдем готови и за този момент, в който примерно Българският енергиен холдинг реши да..
Причините, поради които Агенция "Пътна инфраструктура" отказа разрешение за провеждането на рали "Пампорово" тази година е, че планинските пътища в района вече са в режим на зимно поддържане и са третирани с пясък и химикали, което води до опасност при шофиране с високи скорости. Над 30 екипажа, от които 4 от чужбина, са заявили готовност да..
"Става дума за това да не може да се мине годишен технически преглед (ГТП), ако има влезли в сила глоби, тоест такива, които са връчени, а и за които..
Дебютният филм на Къци Вапцаров "Добри родители" тръгва от днес по кината в страната. Лентата е представена на 12 престижни международни фестивала..
" Истинското противопоставяне ще се появи на парламентарни избори. Колкото повече агонизира държавата, а тя в момента агонизира, толкова по-голяма вълна..