Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сребърни медали за Боряна Калейн във финалите с бухалки и с лента на СП в Испания (обновена)

Боряна Калейн
Снимка: Анна Недкова - БФХГ

Боряна Калейн спечели два медала във финалите с бухалки и с лента на световното първенство по художествена гимнастика, което се провежда във Валенсия. За българката това са първи индивидуални отличия от шампионати на планетата, въпреки че е участвала на четири форума.

Състезателката на "Левски-Триадица" днес изигра изключително артистично испанските си, огнени бухалки, за който съдиите й вдигнаха незаслужено  33.350 точки. Публиката, изпълнила до краен предел зала "Феерия Валенсия", бурно подкрепяща българските гимнастички,  освирка решението на представителките на Темида. От българският щаб подадоха контестация, която беше одобрена и резултата на европейската шампионка от Баку 2023 беше променен - 33.550 точки (16.500 - трудност, 8.600 - артистичност, 8.450 - изпълнение), а това й осигури и второто място в този финал.

За съжаление другата ни представителка Стилияна Николова не успя да изпълни по същия безапелационен начин съчетанието си, както го направи в квалификацията. Допусна неточности и оценката от 32.050 точки (15.800 - трудност, 8.300 - артистичност, 7.950 - изпълнение) я изпрати на  шестата позиция. От българският щаб пак подадоха контестация, но тя този път беше отхвърлена.

Боряна Калейн

Във финала с лента възпитаничката на Марияна Памукова отново се поздрави със сребърно отличие, след като  показа много танц, техника и артистичност в композицията си и беше оценена с 31.850 точки (15.300 - трудност, 8.450 - артистичност, 8.100 - изпълнение).

Така България вече има три отличия от шампионата, след като Стилияна Николова взе бронз във финала с топка.

Представителката на Германия Дария Варфоломеев спечели златото и в двата финала днес и така в сметката си до момента  вече има 4 световни титли. Състеателката на олимпийската вицешампионка от Игрите в Сидни през 2000 година грабна победата в изпълненията с бухалки с резултат от  34.350 точки, а в тези с лента оценката от  33.350 точки й гарантира първата позиция.

Бронзовото отличие във финала с бухалки, след подадена контестация, стана притежание на украинката Виктория Оноприенко - 33.550 точки, а в този с лента на Екатерина Веденеева (Словения) - 31.100 точки

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реал излъга Апоел в Ботевград

Реал (Мадрид) победи трудно със 75:74 (22:18, 17:18, 21:22, 15:16) срещу Апоел (Тел Авив) в мач от 13-ия кръг на Евролигата по баскетбол. Мадридчани поведоха в резултата с 18:13 в първия период в "Арена Ботевград", но символичните домакини се върнаха в двубоя във втората четвърт, изоставайки само с 3 точки на почивката. В третата и четвърта..

публикувано на 25.11.25 в 22:52

Уилиам Чолов също на четвъртфинал в Будапеща

Уилиам Чолов записа трудна победа на Европейското първенство по бокс за мъже в Будапеща. В категория до 80 килограма националът на България се пребори за място на четвъртфиналите в унгарската столица. Той показа характер и воля, за да преодолее коравия представител на Гърция Михаил Цамалидис. Чолов се поздрави с успех с 3:2 съдийски гласа...

публикувано на 25.11.25 в 19:59

Условно наказание за Роналдо, ще играе на старта на Световното

Кристиано Роналдо вероятно ще избегне наказание за мачовете на Португалия от Световното първенство, въпреки червения си картон, получен в квалификационен мач за удар с лакът срещу противник от Република Ирландия. Дисциплинарната комисия на ФИФА публикува наказанията във вторник. Португалецът е с наложена санкция за три мача, но два от..

публикувано на 25.11.25 в 19:58

Волейболната федерация награди свои легенди

Българската федерация по волейбол проведе тържествената галавечер Заедно към върха. Специалното събитие в София беше посветено на най-значимите постижения и личности, градящи историята и бъдещето на спорта у нас. По време на церемонията бяха отличени изявени фигури, оставили сериозен отпечатък върху развитието на най-успешния отборен спорт у..

публикувано на 25.11.25 в 19:05

Рилски спортист надигра Ботев (Враца) в Ботевград

Шампионът Рилски спортист се върна на пътя на победите в Националната баскетболна лига след успех над новака Ботев (Враца) в отложен мач от осмия кръг на шампионата за мъже. В тренировъчната зала в Ботевград тимът от Самоков спечели с 97:68 (25:22, 25:17, 24:12, 23:17) над символичните домакини от Враца. По този начин играчите на старши..

публикувано на 25.11.25 в 18:39

Владимир Зографски завърши 9-ти във Фалун

Единственият български скискачач в световния елит Владимир Зографски завърши на девето място в първия старт от Световната купа във Фалун, Швеция. На малката шанца 32-годишният Зографски направи скокове от 95 и 93 метра, които му донесоха общо 234,7 точки. Българинът се движеше на петата позиция със 119,9 точки след първите опити, но направи..

публикувано на 25.11.25 в 18:33

Росен Росенов спечели първи медал за България в Будапеща

Радослав Росенов донесе първия медал за България от Европейското първенство по бокс за мъже и жени до 23 години. Шампионът в категория до 60 килограма от последните три години се класира на полуфиналите в Будапеща. Националът ни продължава перфектната си серия, след като срази Тициано Алчати (Италия). Под наставленията на Жоел Арате и Валентин..

публикувано на 25.11.25 в 18:07