Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Индия изстреля станция за изследване на Слънцето

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Индия изстреля слънчевата изследователска станция Aditya-L1, което бе излъчено от уебсайта и YouTube канала на Индийската агенция за космически изследвания, предаде АФП. Aditya-L1 стартира малко преди обяд с предаване на живо, показващо стотици зрители, които аплодират бурно насред оглушителния шум от издигането на ракетата.

„Изстрелването е успешно, всичко е нормално“, обяви служител на агенцията, докато корабът си проправяше път към горните слоеве на земната атмосфера.

Съединените щати и Европейската космическа агенция (ESA) изпратиха множество сонди до центъра на Слънчевата система, като се започне с програмата Pioneer на НАСА през 60-те години на миналия век. Япония и Китай също стартираха свои собствени мисии за слънчеви обсерватории в орбитата на Земята.

Но ако успее мисията ѝ, Индия ще бъде първата азиатска страна, стигнала орбитата около Слънцето.

„Това е предизвикателна мисия за Индия“, каза астрофизикът Сомак Райчаудхури пред телевизия NDTV в петък. По думите му сондата на мисията ще изследва изхвърлянето на коронална маса, периодично явление с огромни изхвърляния на плазма и магнитна енергия от слънчевата атмосфера. Тези изблици са толкова мощни, че могат да достигнат Земята и потенциално да нарушат работата на сателитите.


Aditya ще помогне да се предскаже явлението "и да предупреди всички, така че сателитите да могат да изключат захранването си".

„Това също ще ни помогне да разберем как се случват тези неща и в бъдеще може да нямаме нужда от система за предупреждение там", каза той.

Агенцията използва сателитна ракета PSLV в конфигурация XL, оборудвана с шест извънбордови двигателя. Тази конфигурация беше използвана за първи път за изстрелването на първата лунна сонда на Индия „Чандраян 1“, през октомври 2008 г. Оттогава той е бил използван за няколко важни мисии. PSLV летя за последно в конфигурация XL през ноември 2022 г., носейки сателита EOS-06 и осем наносателита в околоземна орбита.

Станцията Aditya-L1 е първата космическа мисия на Индия от типа на обсерватория за наблюдение на Слънцето. След четиримесечно пътуване от 1,5 млн. километра апаратът ще влезе в хало орбита в точката на Лагранж L1, където силите на гравитационното привличане на Земята и Слънцето са равни. Това положение ще позволи на Aditya-L1 постоянно да наблюдава Слънцето, без да се разсейва от затъмнения.

Космическият кораб носи седем инструмента за наблюдение на фотосферата, хромосферата и най-външните слоеве на Слънцето (короната), използвайки детектори за електромагнитно поле, частици и магнитно поле. Планира се, когато бъде достигната очакваната орбита, основният апарат на мисията, коронографът с видима линия, да изпраща 1440 изображения на ден до наземната станция за анализ. Очаква се мисията Aditya L1 да предостави информация за разбирането на проблема с нагряването на слънчевата корона, изхвърлянето на коронална маса, активността преди избухването и нейните характеристики, динамиката на космическото време, разпространението на слънчевия вятър, частиците и полетата и други.
По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на Панама Хосе Раул Мулино след участие панелна сесия на 55-ата годишна среща на Световния икономически форум (WEF) в Давос, Швейцария, 22 януари 2025 г.

Американският президент ще направи обръщение по видеовръзка към Световния икономически форум в Давос 

Продължава ежегодната среща на бизнес и политически лидери в швейцарския курорт Давос. И въпреки че новият американски президент Доналд Тръмп не присъства в Давос, утре той ще направи видеообръщение към форума. И днес новите политики на Тръмп и САЩ бяха сред водещите теми на Световния икономически форум в Давос.  JPMorgan: Политика на Тръмп за..

публикувано на 22.01.25 в 19:26

Венелин Петков: Неизпълнение на щедрите обещания може да навреди на Тръмп

Това, което сериозно би навредило на мандата на Тръмп е неизпълнението на обещанията, които щедро раздаде  - възраждане на американската индустрия, САЩ първа и други. Но да възродиш автомобилопроизводството не става за няколко дни, месеци или за 1 - 2 години. И това не става с агресивни мита срещу твоите търговски партньори, коментира..

публикувано на 22.01.25 в 19:04

Поскъпват технологичните акции, след като беше обявен проект за половин трилион долара за ИИ инфраструктура

Индексите на Уолстрийт поеха нагоре в ранната търговия днес. Книжата на технологичните компании отново растат най-значително, а индексът Стандард енд Пуърс 500, включващ 500-те най-големи по пазарна капитализация американски компании, се отправя към нов връх, предаде Си Ен Би Си. Промишленият Дау Джоунс наддаде с 94,15 пункта или 0,21 на сто до 44..

публикувано на 22.01.25 в 18:43
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Федералните агенции на САЩ представят планове за освобождаването на служителите от програмите DEI

Администрацията на новия американски президент Доналд Тръмп нареди да бъдат пуснати в платен отпуск всички федерални служители работещи по програмите за разнообразие, справедливост и приобщаване, известни като DEI.  Федерални служители по програми за разнообразие в САЩ излизат в принудителен платен отпуск Програмите за разнообразие,..

публикувано на 22.01.25 в 18:15
проф. Гарабед Минасян

Проф. Гарабед Минасян: Не е вярно, че няма пари в държавата

Не е вярно, че няма пари в държавата. Категорично не е вярно. Наблюденията ми показват, че ние имаме дълг от 40 млрд. лева, същевременно правителството има фискален резерв около 10 млрд. и се държат в БНБ, и няма доходност.  Това каза в интервю пред БНР икономистът проф. Гарабед Минасян и опроверга твърдението на финансовия министър..

публикувано на 22.01.25 в 18:14

Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии

Депутатите избраха състава на 25-те парламентарни комисии. "Възраждане" и "ДПС-Ново начало" не получиха нито едно председателско място. Опозицията няма да има председатели на комисии в НС За председател на Комисия по външна политика бе избран лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов, а зам.-председател ще е Йорданка Фандъкова. За председател на..

публикувано на 22.01.25 в 17:55
Корабът

Правителственият самолет лети за Оман, за да прибере освободените български моряци

Информацията за освобождаването на двамата български моряци, членове на екипажа на кораба " Галакси Лийдър", беше  потвърдено от Министерството на външните работи. Това е първото официално потвърждение от българска институция за освобождаването на капитан Любомир Чанев и зам.-капитан Данаил Веселинов. Хутите са освободили екипажа на кораба..

публикувано на 22.01.25 в 17:44