Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частична задължителна евакуация в Херсонска област

Снимка: Reuters

Продължават сраженията на източния и южния фронт в Украйна. Частична задължителна евакуация бе обявена в Херсонска област. Нови санкции срещу фирми от Русия, но и от други държави, налагат Съединените щати.

Бойните действия по посока на украинските градове Купянск и Лиман отслабват, но руският обстрел там продължава. Не стихват сраженията около Андреева, ключово селище в района на Бахмут, както и тези в Херсонска област, където властите наредиха евакуация на семейства с деца от райони, подложени на постоянен руски обстрел.

Украинският президент Володимир Зеленски похвали военните и разузнаването за унищожаването на руска противоракетна система "Триумф" на Кримския полуостров

"Има за какво да отбележа особено Службата за сигурност на Украйна, целия и състав и нашите военноморски сили. Благодаря ви за този триумф. Унищожена е система за противовъздушна отбрана на окупаторите на нашия Крим. Много голямо постижение", посочи държавният глава.

Зеленски се очаква да се срещне с американския президент Джо Байдън в Белия дом следващата седмица, по време на посещението му в Съединените щати за откриването на новата сесия на Общото събрание на ООН.

Вашингтон обяви нов пакет от санкции срещу 150 физически и юридически лица, основно от Русия. Сред тях са най-големият руски автомобилостроител "Автоваз", Научно-техническият комплекс "Союз", който е част от руската космическа индустрия. Санкционирани са и две турски фирми, съдействали за внос на стоки с двойна употреба в Русия, както и две финландски.

По публикацията работи: Ерол Емилов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полша вдигна по тревога бойни самолети, след като Русия започна удари срещу Украйна (ОБНОВЕНА)

Полски и съюзнически самолети бяха вдигнати във въздуха рано тази сутрин, за да гарантират безопасността на въздушното пространство на Полша, след като Русия започна да нанася удари в Западна Украйна, близо до границата с Полша. Операцията приключи след края на руската атака в съседна Украйна, предаде Ройтерс. "Полски и съюзнически самолети оперират в..

обновено на 20.09.25 в 10:15
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Идеологиите се завръщат

След Студената война смятахме, че светът е деидеологизиран. Това се отлага. Покрай смъртта на Чарли Кърк има отново отключване на идеологиите . Те стояха в забуленост и сега изведнъж изплуваха и се сблъскаха отново. Това мнение изрази пред БНР проф. Здравко Попов,  философ и дипломат, оглавяващ Института за публична политика. В Европа..

публикувано на 20.09.25 в 09:55

Комисията по ваксините в САЩ спря препоръките за ежегодна Covid ваксинация

Консултативната комисия по ваксините в САЩ взе решение да спре да препоръчва всички възрастни да се ваксинират ежегодно срещу Covid-19. Досега препоръчителната ваксинация срещу Covid-19 беше официално одобрена за повечето американци . Американските медии припомнят, че министърът на здравеопазването Робърт Кенеди-младши уволни всички 17 членове на..

публикувано на 20.09.25 в 09:25
Цветан Димитров - производител на прочутото зелено сирене

Празник на домашните сирена в село Черни Вит

В тетевенското село Черни Вит днес за пета поредна година се организира празник на домашните сирена .  Празникът на домашните сирена в Черни Вит е едно от тези събития, които съчетават традицията с иновацията по много уникален начин. Идеята на Цветан Димитров да запази и популяризира тези сирена не само заради тяхната история, но и заради..

публикувано на 20.09.25 в 09:05

Дни на отворените врати във Военната академия в София на 20 и 21 септември

Военната академия "Г. С. Раковски" в София отваря вратите на Комплекса "Царски зали" в рамките на Европейските дни на наследството,  които тази година са на тема "Архитектурно наследство: прозорци към миналото, врати към бъдещето". Предоставен е  свободен достъп за гражданите  да посетят обектите на територията на Академията, която е групов..

публикувано на 20.09.25 в 09:03

Столичната община, граждани и бизнес чистят пл. "Св. Александър Невски" от фасове

Столична община, граждани и бизнес ще чистят пл. "Св. Александър Невски" от фасове днес, съобщиха от пресцентъра на Общината. Столичният инспекторат призовава всички да почистят около домовете си. Инициативата "София без фасове" ще се състои от 10:00 до 12:00 ч. на пл. "Александър Невски". Доброволци, бизнеси и екипи на Столичния инспекторат ще..

публикувано на 20.09.25 в 08:45

ИПИ: За 10 години ръстът на бюджетните разходи за персонал е над 15,6 млрд. лв.

Институтът за пазарна икономика сигнализира за ръст на бюджетните разходи за персонал с над 15,6 милиарда лева за десетилетие. Според анализа, изготвен от неправителствената организация, това е нарастване от 3,2 пъти. Над половината от допълнителните средства - малко над 8 милиарда лева, са натрупани само в последните три години. "В бюджета за 2025 г...

публикувано на 20.09.25 в 08:21