Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БОЕЦ с акция пред руското посолство: "Вън Митрофанова и руските агенти в България"

Снимка: БГНЕС

Гражданско движение БОЕЦ с акция пред Посолството на Руската федерация в София под наслов "Вън Митрофанова и руските агенти в България ".

От движението посочват, че организирането на "Международен събор на русофилите" под егидата на руския посланик Елеонора Митрофанова и публичните й заявки за победа на Русия във войната срещу Украйна е позор за натовска и европейска България и допълват, че продължаването на престоя й у нас е недопустимо.

Пред БНР лидерът на БОЕЦ Георги Георгиев посочи, че опорката, че "лошата Украйна ще убие нашето земеделие и животновъдство" не е вярна. Според него причината за напрежението между правителството и зърнопроизводителите е друга, но никой не протестира срещу нея.

Георгиев коментира още, че каквото и да се случва в Украйна, то е следствие на  войната срещу нея на Русия и нейният президент.

Исканията на БОЕЦ са:

"Митрофанова незабавно да бъде отзована, да бъде изгонена от България. Импийчмънт на президента Радев, закон за лустрацията, оставка на шефа на ДАНС, оставка на министъра на вътрешните работи, разследване на "Турски поток".

Пред руското посолство демонстрантите скандират "Митрофанова вън", "Тук не е Москва" и "Слава на Украйна". Те разпънаха огромно българско знаме с надпис "Освобождение", върху което поставиха украински флаг с по-малки размери. Виждат се транспаранти със зачеркнат символ Z, с надпис "Вън Митрофанова и руските агенти", "Демонтаж на петата колона", "Импийчмънт на Радев", както и знамена на ЕС.

Освен представители на БОЕЦ, в проявата се включиха украински граждани и жители и гости на София.

От БОЕЦ обявиха, че следващите им протести ще са пред президентството и пред парламента.

Демонстрацията пред руското посолство протича спокойно и при засилено полицейско присъствие.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съдът в Кърджали разпитва 30 свидетели по делото за катастрофата с участието на Местан

30 свидетели ще бъдат разпитани по делото за катастрофата от 2019 г. с участието на Лютви Местан, като разпитът на първите 15 призовани започна днес, в рамките на насроченото заседание на Окръжния съд в Кърджали. Окръжният съд в Кърджали възобнови делото срещу бившия лидер на ДПС Лютви Местан БТА припомня, че делото е за катастрофа между..

публикувано на 24.02.25 в 14:28

Симеон Василев: Очаквам Борис Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Германия

Запомнете името на Борис Писториус, сега военен министър на Германия. Според мен между Фридрих  Мерц и него ще протекат и бъдещите планове за правителство. Очаквам Борис Писториус да е бъдещият вицеканцлер на Федералната република, прогнозира проф. Симеон Василев, бивш кореспондент на БНТ и преподавател във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски",..

публикувано на 24.02.25 в 14:26

Сарафов: Ще се търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред

Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов предупреди, че държавното обвинение ще търси наказателна отговорност от всички, погазващи обществения ред, а когато става дума за лица с имунитет - при наличие на доказателства, че са извършители на престъпления, незабавно ще се отправя искане за сваляне на наказателната им неприкосновеност...

публикувано на 24.02.25 в 14:01

Николета Атанасова: В Украйна заживяваш на други обороти, войната става част от теб

"Много е хубаво човек да има надежда, обаче приземяванията са толкова бързи, че даже не остава място за нея. Не мисля, че ще има развръзка скоро в Украйна ". Това заяви пред БНР журналистката от програма "Христо Ботев" Николета Атанасова. "Историите, които събрах в поредицата "Украйна: сцени от един отложен живот", и тези, които събрах при..

публикувано на 24.02.25 в 13:54
Борис Бонев

Борис Бонев: ГЕРБ са готови да жертват 4 години на София, за да се върнат на бял кон

ОИК и ЦИК се използват за отстраняване на неудобните . Това заяви пред БНР Борис Бонев и попита: "Докога ОИК и ЦИК ще бъдат политически органи с политически назначени партийни квоти, вместо да бъдат професионални изборни експерти? ".  ОИК-София отстранява районни кметове, защото съставът ѝ е друг, разглеждат се още сигнали..

публикувано на 24.02.25 в 13:47
Володимир Зеленски с лидери от ЕС и Канада в Киев пред импровизиран мемориал в памет на жертвите на войната, 24 февруари 2025 г.

Европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев

На конференцията в Киев, посветена на третата годишнина от войната на Русия срещу Украйна, европейските лидери обявиха нови пакети финансова помощ за Киев.  Председателят на ЕК обяви, че съюзът ще отпусне 3,5 млрд. евро на Украйна. "Войната в Украйна остава най-централната криза в Европа, с най-много последствия за бъдещето ни. Путин..

публикувано на 24.02.25 в 13:38
Доц. д-р Десислава Атанасова

Новият ректор на Русенския университет встъпи в длъжност

Новият ректор на Русенския университет - доц. Десислава Атанасова, встъпи в длъжност днес. Тя бе избрана на поста с изключителна подкрепа от академичната общност. Новият ректор доц. Десислава Атанасова бе избрана от Общото събрание на Русенския университет и тя ще довърши мандата на починалия внезапно проф. Пламен Кангалов. На тържествена..

публикувано на 24.02.25 в 13:31