По информация от Ереван Армения до момента е приела над 6600 души, които са напуснали Нагорни Карабах след азерската офанзива, като голяма част от тях влязоха в страната днес.
Като център за регистрация и настаняване служи южният град Горис, където хора пристигат с автобуси, лични автомобили и пеша.
Арменското население на Карабах е около 120 хиляди души, като техни представители, цитирани от Ройтерс, посочиха, че се притесняват от репресии и етническо прочистване, ако останат в региона.
Днес силите на Баку проведоха втора среща с други представители на местните арменци, като обявената цел на срещата е реинтеграцията им в рамките на азербайджанската държава.
Баку ще гарантира сигурността и правата на всички жители на нагорни Карабах, независимо от етническата им принадлежност, обяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев.
Той се срещна с турския си колега Реджеп Ердоган в азерския ексклав Нахичеван.
Турският лидер от своя страна смята, че превземането на Карабах е шанс за регионална стабилност.
Същевременно в Армения продължават антиправителствените демонстрации заради капитулацията в Карабах, регионът, който арменците наричат Арцах и смятат за ключов за националната си идентичност.
Вчера премиерът в Никол Пашинян прехвърли вината за загубата върху Русия, която поддържаше мирен корпус в Нагорни Карабах след войната през 2020 година. Пашинян смята за недостатъчни гаранциите за страната му в рамките на доминираната от Москва Организация на договора за колективна сигурност.
От Русия днес излязоха с официален отговор:
А арменският премиер днес се срещна в Ереван с американския сенатор Гари Питърс. Той оглавява американска делегация, която пристигна в арменската столица преди два дни.
На пети октомври предстои среща между Илхам Алиев и Никол Пашинян в Испания.
Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..
От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..
Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години. Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..
Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT). Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..
Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..
Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..
Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..
Освен със своите милиони декари, засети със зърнени култури, Добруджа винаги е била прочута и със своята вкусна, хрупкава и сладка диня . Пред..
На 30 юли се навършиха 157 години от гибелта на Стефан Караджа. Паметта му бе почетена в Русе, където умира от раните си, а денят е повод да разкажем и..
Преди ден стартира новият археологически сезон в района на селищната могила Юнаците край Пазарджик. Проучванията продължават вече няколко десетилетия,..