Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Николов за новата си книга „Длани“ в търсене на себе си

Георги Николов
Снимка: Иван Русланов

"Сюжетът на книгата е свързан с историята на самотно дете, което играе със своя конструктор, но всъщност идеята за това е как би могъл човек да промени живота си, каза в "Понеделник вечер" писателят Георги Николов за новата си книга - "Длани".

Това е книга за болката от която се опитваме да бягаме, но която винаги ни застига. Книга за един млад човек, който се връща в България, за да се изправи срещу раните си и да се опита да ги приеме, за да продължи напред. 

Авторът на книгата Георги Николов каза за нея, че това е едно носталгично, по свой начин красиво пътешествие не просто от София до Камбоджа и обратно, но и до онези малки части от конструктора, които ни правят хора.

Николов иска да каже с книга си, че всеки човек е важен, но ако имаме избор дали искаме да останем, това става чрез мислите и спомените на другите за нас, дори след смъртта ни...

"Но тъй като човек не може да избяга от нищо, затова той трябва да се справи с представата на другите за него", смята още Николов.

"В книгата "Длани" героят иска съзнателно да забрави всичко приказно и героите от приказките, за да може да живее в реалния живот. Но приказното се завръща с пълна сила в края на книгата и тогава има опасност героят да се загуби, каза още авторът на книгата "Длани".

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмът Алба-пътят на съдбата

"Алба - пътят на съдбата" - увлекателен разказ за тракийска принцеса

Филмът "Алба-пътят на съдбата" е българска продукция. Заснет е от екип от Казанлък, който разказва за тракийската култура и обичаи. Режисьорът Светлин Митев разказа пред БНР, че лентата вече е имала прожекция в местното кино.  "Залата беше пълна. На 25 октомври ни предстои прожекция в Пловдив". "Алба - пътят на съдбата" първоначално се..

публикувано на 06.10.25 в 06:33

"Забранено за възрастни" гостува на Родопите

Фестивалът "Забранено за възрастни“ гостува на Родопите с театрални спектакли за деца и младежи. 14-тото му поредно издание започна в края на септември и ще продължи до месец март 2026. Ще вземат участие седем български трупи, пет чуждестранни театъра и един филм. От 29 септември до 3 октомври бяха представени спектакли на Държавен куклен театър..

публикувано на 05.10.25 в 06:19

В плевенската школа "Колорит" пристигат награди за децата от различни конкурси

Талантлива, вдъхновяваща, цветна, изключителен арт педагог, доказан и признат в света чрез наградите за нейните ученици от школа „Колорит“. Това е художничката Майя Ананиева, която десетилетия вече вдъхновява децата и разкрива пред тях света на изкуството. В тази школа всеки ден пристигат награди за децата от различни конкурси. Наскоро „Златен..

публикувано на 05.10.25 в 05:02
Светлин Русев в двореца Хофбург

Светлин Русев с първи солов рецитал във Виена

На 24 септември международнопризнатият цигулар Светлин Русев изнесе своя успешен първи солов рецитал в австрийската столица. Концертът се състоя в аристократичната атмосфера на красивата Императорска църква, която е част от зимната резиденция на династията Хабсбург в центъра на Виена.  Изграждането на дворцовата църква в Хофбург е започнало през..

публикувано на 03.10.25 в 17:48
Йордан Камджалов

Букет от европейски шедьоври в зала България на 6 октомври

На 6 октомври в зала "България" оркестърът на Плевенската филхармония под ръководството на маестро Йордан Камджалов ще представи пред софийската публика "Музикална магия" . Софиянци ще бъдат свидетели на кулминацията на най-успешното концертно турне с класическа музика в българската музикална история , заяви пред БНР маестро Камджалов...

публикувано на 03.10.25 в 16:06

Любомир Денев-син ще ръководи "Софийски солисти" през новия сезон

Новият творчески сезон ще започне за камерния ансамбъл "Софийски солисти" с нов диригент - Любомир Денев-син. Заедно музикантите вече имаха предсезонни участия, включително в откриването на Дните на камерната музика в Габрово 2025 на 23 септември. На столична сцена началото ще бъде поставено в Централния военен клуб на 3 октомври от 19 часа. В..

публикувано на 02.10.25 в 19:13
Надежда Цанова и принцеса Теодора фон Ауерсперг в БНР

Надежда за живот - благотворителна инициатива за деца и животни

В петък, 3 октомври, артисти от различни жанрове, сред които и изявени класически музиканти, ще излязат на сцената на зала „България” в 19.00 ч. в подкрепа на благотворителна кауза.  Те ще се включат в галаконцерта “Esperanza for Life” (Надежда за живот), организиран от Международна фондация "Теодора фон Ауерсперг", учредена от родената в България..

публикувано на 02.10.25 в 18:52