Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Eврокомисарят по вътрешните работи

Илва Йохансон: До дни ще има споразумение по кризисния механизъм за разпределянето на мигранти в ЕС

Илва Йохансон
Снимка: ЕС

Eврокомисарят по вътрешните работи Илва Йохансон заяви, че до няколко дни ще бъде постигнато споразумение между страните членки по кризисния механизъм за разпределянето на мигранти в ЕС. Тя каза това след края на Съвет "Правосъдие и вътрешни работи". 

Макар въпросът да не е бил на дневен ред, в ранния следобед се разбра, че Германия се е съгласила да подкрепи механизма, въпреки неофициално да стана ясно, че сега възражения по него има Италия - най-потърпевшата на този етап страна от мигрантски натиск. 

Основното повишаване на миграционната вълна е по централния средиземноморски маршрут към Италия и най-вече към Лампедуза, каза еврокомисар Йохансон, като и допълни, че има увеличаване към по някои гръцки острови като Самос и Лесбос, както и леко от Беларус.

250 хиляди нелегални влизания са регистрирани от началото на тази година в ЕС, а подадените молби за убежище са над 600 хиляди, каза тя и добави:

"Сега наистина има разбиране във всяка страна членка, че моята съдба и предизвикателства зависят от това как останалите страни членки се справят с техните и като цяло как го правим заедно.

Затова смятам, че предложението на испанското председателство получи широка подкрепа - то намери правилния баланс, който страните-членки ще подкрепят.

Сигурна съм, че след няколко дни ще имаме официално решение за общия подход за предложението за кризисния механизъм".
 
Очаква се това да стане преди срещата на върха на ЕС в Гранада на 6-ти октомври. Решението трябва да бъде взето с квалифицирано мнозинство. Също днес Съветът на ЕС удължи временната рамка за закрила на украинските бежанци с една година до 4 март 2025 година. 

По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Великобритания наложи нови санкции, насочени към руския “сенчест флот"

Британският премиер Киър Стармър обяви нови санкции, насочени към така наречения руски “сенчест флот”, преди началото на срещата на върха на Съвместните експедиционни сили в Норвегия. Британското правителството заяви, че санкционира около 100 петролни танкера, отговорни за превоза на товари на стойност над 24 милиарда долара от началото на..

публикувано на 09.05.25 в 22:35
Нарисувани от съдебен художник скици на обвинените в шпионаж във Великобритания български граждани. От ляво надясно : Катрин Иванова, Ваня Габерова, Орлин Русев, Иван Стоянов и Бисер Джамбазов, 26 септември 2023 година.

Катрин Иванова неправилно е смятана за главен изпълнител в операциите на шпионската клетка

Във Великобритания, Катрин Иванова, една от шестимата български граждани, признати за виновни за шпионаж в полза на Русия, не трябва да бъде третирана като двойния агент Джордж Блейк, осъден на повече от 40 години затвор през 60-те години на миналия век, заяви нейния адвокат в Централния наказателен съд ("Олд Бейли") в рамките на третия ден от..

публикувано на 09.05.25 в 22:15
Росен Желязков

Р. Желязков: НС да гласува за пълната ни интеграция в ЕС чрез присъединяването към еврозоната

България отдавна избра своя европейски път на развитие, като пое валидно задължение за участие в паричния съюз с ратификацията на Договора за присъединяване и влизането му в сила, пише в своя позиция министър-председателят Росен Желязков по повод искането на президента Румен Радев до НС за референдум за еврото. Президентът внася в НС искане..

публикувано на 09.05.25 в 22:05

Българските евродепутати от ЕНП: Опитът на Радев да всява омраза и разединение е недостойна интрига

"Опитът на Радев да всява омраза и разединение сред българите е недостойна интрига, търсеща само ползи за неговото его и политическо бъдеще" - това казват в общо изявление българските евродепутати от Европейската народна партия Андрей Ковачев, Емил Радев, Ева Майдел, Андрей Новаков, Радан Кънев и Илия Лазаров по повод обявеното решение на..

публикувано на 09.05.25 в 21:36
Ивелин Михайлов

Ивелин Михайлов от "Величие" поздрави президента за смелостта да предложи референдум за еврото

Лидерът на „Величие“ Ивелин Михайлов поздрави президентът Румен Радев за смелостта да предложи референдум за и против въвеждане на еврото. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. Той призова депутатите, които не подкрепят допитването, да подадат оставки от НС и обеща по-решителни..

публикувано на 09.05.25 в 21:25
Марк Рюте

Рюте е предложил на страните от НАТО да отделят най-малко 5% от своя БВП за разходи за отбрана

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте е предложил на 32-те страни от Алианса да отделят най-малко 5% от своя БВП за военни разходи и разходи за сигурността до 2032 г., заяви нидерландският премиер Дик Схоф, цитиран от Франс прес. Марк Рюте очаква, че по време на срещата на върха на НАТО през юни в Хага целта за достигане през 2032 г. ще..

публикувано на 09.05.25 в 21:20

Слави Трифонов: ИТН подкрепя идеята на президента да се питат гражданите

Президентът ще инициира референдум за приемането на еврото. Това е негово законно право по Конституция, написа във Фейсбук лидерът на "Има такъв народ“ Слави Трифонов. Президентът внася в НС искане за референдум ЗА или ПРОТИВ приемане на еврото през 2026 г. "Аз съм абсолютен поддръжник и подкрепям провеждането на референдуми, в които да..

публикувано на 09.05.25 в 21:12