Комисията по конституционни въпроси към парламента разглежда на първо четене предложенията за изменение и допълнение на Конституцията. Те са внесени от 166 депутати на 28 юли т.г. Предлага се при съставянето на служебно правителство да се избира служебен министър-председател между председателя на Народното събрание, управителя на Българската народна банка или председателя на КС, а по предложение на кандидат-премиера ще бъде сформиран и самият служебен кабинет.
Проектът за промени предвижда също въвеждане на индивидуалната конституционна жалба, промени в структурата на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и такива свързани с прокуратурата.
Предложената промяна в Конституцията по отношение на служебното правителство не може да бъде направена от обикновено Народно събрание, а изисква Велико народно събрание: "Защото засяга ядрото на формата на държавното управление. Този властови комплекс от парламент и правителство, който комплекс е най-присъщата разпознаваема характеристика на една парламентарна държава" - това посочи проф. Емилия Друмева от администрацията на президента, която представи становището на институцията в Комисията по конституционни въпроси. Предлаганите промени относно служебното правителство, считаме, че заслужават премисляне, добави тя.
Проф. Друмева, която е бивш конституционен съдия, възрази и срещу мотивите на мнозинството в НС, че реформата, свързана със служебното правителство, трябва да засегне и начина, по който да се излъчва служебният министър-председател. Според нея проблем има при посочването на хората, които могат да заемат този пост, включително и опасност те да се окажат в несъвместимост, ако някой от тях бъде избран.
И още: Проф. Друмева възрази на мотивите, че трябва да има реформа в института на служебното правителство, защото то действа като изключение от парламентарния модел. Напротив, каза бившият конституционен съдия, именно това е ролята на служебното правителство - да предотвратява кризи в този модел.
Тя коментира и предложенията, свързани със Съдебната система, като за някои от тях също изрази становището, че те могат да бъдат направени само от Велико народно събрание.
По отношение правомощията на главния прокурор проф. Друмева изрази подкрепа и отправи бележка относно намаляването на неговите възможности да сезира Конституционния съд. Положително е становището на президентството и по отношение промяната за увеличение на професионалната квота на съдиите. По думите ѝ обаче има опасения за политизиране в Прокурорския съвет относно квотата, избирана от парламента.
Във връзка с разделението на ВСС на два самостоятелни съвета проф. Емилия Друмева посочи, че отсъствието на Пленум на ВСС повдига въпроси за принципа на единство на съдебната власт, както и по отношение някои от функциите, които сега изпълнява органът.
По повод индивидуалната конституционна жалба проф. Друмева коментира, че защитата на правата на гражданина ще получи завършеност. Включването на това предложение среща несъмнена подкрепа, само че, както са записани разпоредбите в тях, не се съдържа никакви изисквания по отношение допустимост и редовност на жалбата, каза тя.
Гости на заседанието са министърът на правосъдието Атанас Славов, заместник главните прокурори Мария Павлова и Елена Каракашева, представители на президентската институция, на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд, членове на Висшия съдебен съвет и на Висшия адвокатски съвет, както и представители на съсловни организации, на академичните среди и гражданския сектор.
Мигрантите ще трябва да живеят във Великобритания десетилетие и едва след това ще могат да кандидатстват за гражданство съгласно новите планове на правителството за намаляване на зависимостта от чуждестранни работници. Премиерът Киър Стармър съобщи подробности за миграцията на специална пресконференция. Киър Стармър говори за промените преди..
Почти 200 ще достигне броят на корабите от руския сенчест флот, които ще бъдат санкционирани, съобщиха от Съвета на ЕС. Това се съдържа в предложението на Европейската комисия за 17-ия пакет санкции срещу Русия. Той е бил обсъден от постоянните представители на страните членки в Брюксел. Почти всички страни членки подкрепят предложението,..
В Центъра за Специализация и професионална подготовка на служители на МВР в Пазарджик се състоя церемония по връчването на 34 дрона за наблюдение на държавната граница. Те са част от проект на Граничната полиция. Дроновете са с изключително висок клас технически възможности, което ще повиши качеството на работа на граничните полицаи, каза..
Безплатна почивка за 300 000 семейства е осигурило гръцкото правителството тази година. Днес приключва подаването на молбите за участие в програмата. Право на ваучери за нощувка имат пенсионерите, семействата с ниски доходи и многодетните семейства. В програмата могат да участват и чужди граждани, които живеят и работят в Гърция, както и..
Вицепрезидентът Илияна Йотова беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза“ на Великотърновска университет. Почетните инсигнии на вицепрезидента бяха връчени на тържествена церемония, която е част от честването на патронния празник на университета, носещ името на светите братя Кирил и Методий. Да бъдеш признат за..
Украинската армия от дронове ще бъде най-важната част от бъдещата европейска архитектура за сигурност. Това заяви еврокомисарят по отбраната и космоса Андрюс Кубилюс при откриването на Европейско-украинския отбранителен форум в Брюксел. "Тази армия има уникално цифрово управление", подчерта комисарят. Тя взема на прицел и се насочва към..
"Болката идва по-късно" е най-новата книга на писателката Антония Апостолова . Официалното представяне на романа пред четящата публика е утре от 18 часа в литературен клуб "Перото". " Съвременното човечество има абсолютна непоносимост към болката. Не може да я допусне дори за миг ", каза пред БНР авторката. И добави, че в книгата тя..
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..