Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Европейският съвет обсъжда миграционната реформа на фона на опозицията на Унгария и Полша

Снимка: ЕПА/БГНЕС

262 незаконни мигранти бяха спасени тази сутрин от испанската брегова охрана. Те са били в три лодки и са се опитвали до достигнат до Канарските острови. Спасителната операция протече на фона на провеждащата се в испанския град Гранада неформална среща на лидерите на държавите членки на ЕС. 

Рязко нарасналият брой на незаконни пресичания на границите на Съюза и начините за избягване на нова миграционна криза са сред темите, които се обсъждат. 

Испания изрично заяви, че не може да се справи с нелегалната миграция без помощта на Европейския съюз. Силно безпокойство изразиха и Италия и Германия. В сряда посланиците на страните от ЕС постигнаха първо споразумение за реформа на европейската миграционна политика въпреки съпротивата на Полша и Унгария. Налице е консенсус относно необходимостта от засилване на граничния контрол и насърчаване на сътрудничеството с държавите по произход, но не и за разпределението на мигрантите, които пристигат основно в южните гранични държави. 

Пристигайки на Съвета в Гренада днес унгарският премиер Виктор Орбан обвини ЕС, че е одобрил споразумението без консенсус:

"Ние бяхме, така да се каже, правно изнасилени. И ако сте правно изнасилен, тоест, принуден да приемете нещо, което не харесвате, как искате да има компромис и споразумение? Това е невъзможно". 

Полският премиер Матеуш Моравецки също изрази недоволството си и отхвърли "диктата на Брюксел и Берлин". 

В същото време председателят на Европейския парламент Роберта Мецола призова "да не се убива" пакта, преди още да бъде приет официално. 

Миграцията ще бъде отново в дневния ред на официалната среща на върха на 27-те в края на месеца в Брюксел, така че сега в Гранада не се очаква конкретен напредък. Основната тема е разширяването на ЕС и укрепването на отбранителния капацитет. Очакват се и изявления по темата на Педро Санчес, Урсула фон дер Лайен и Шарл Мишел. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протестиращи с плакати и знамена в подкрепа на палестинците пред Roig Arena във Валенсия, Испания, 15 октомври 2025 г.

Обща стачка в Испания в подкрепа на палестинския народ

Испания е обхваната от обща стачка в подкрепа на палестинския народ. Засегната е работата на градския транспорт, болници, министерства, училища и университети. Стачката е организирана от синдикатите, които настояват правителството да прекъсне дипломатическите и търговските връзки между Испания и Израел. Участниците в протеста спряха работа за два..

публикувано на 15.10.25 в 20:38
Украинският министър на отбраната Денис Шмигал

Украйна ще има нужда от 120 млрд. долара за военни разходи догодина

Украйна ще има нужда от 120 млрд. долара за военни разходи догодина, заяви след заседанието на контактната група за страната украинският министър на отбраната Денис Шмигал в щаб-квартирата на НАТО в Брюксел. Той отбеляза, че Русия харчи по 150 млрд. долара годишно за война и ако нападнатата страна изразходва по-малко, тя плаща с животи и..

публикувано на 15.10.25 в 20:36
Флаери от протеста на младите медици.

Млади медици на протест, проведоха "траурно" шествие (ОБНОВЕНА)

Млади медици излязоха на протест Министерството на здравеопазването с искания за гарантирано достойно заплащане и нормални условия на труд. Протестиращите, облечени в черно, тръгнаха на "траурно" шествие, което   премина по столичния булевард "Цар Освободител" и се насочи към Орлов мост. Млади лекари на протест под надслов: "Погребението на едно..

обновено на 15.10.25 в 20:14

ВАС: АПИ спешно да ремонтира и възстанови моста на столичния бул. "България"

Агенция "Пътна инфраструктура" да предприеме незабавни действия с цел основен ремонт и възстановяване на мостово съоръжение, част от пътен възел при бул. "България" и Околовръстния път на София, реши Върховният административен съд. Той отмени решението на Административен съд София-град и отхвърли като неоснователна жалбата на Агенция "Пътна..

публикувано на 15.10.25 в 20:10

Системата BG-Alert ще бъде задействана в Царево заради очаквани дъждове

Ще бъде задействана системата за ранно предупреждение BG-Alert в района на Царево. От общината информират, че са възможни интензивни валежи през нощта.  "Бъдете внимателни и не излизайте в късните часове и при силен дъжд без нужда. При необходимост дежурните екипи са на разположение”, посочват още от Община Царево.  Кметът Марин Киров също призова..

публикувано на 15.10.25 в 19:59
Конференция 7 октомври: Две години по-късно

Лои Алшарийф: Престанете да бъдете политически коректни към радикалния ислям

"Престанете да бъдете политически коректни към радикалния ислям" - това послание отправи активистът за мир Лои Алшарийф на конференцията "7 октомври: Две години по-късно" , организирана от Европейския еврейски комитет в Европейския парламент в Брюксел.  На тази дата през 2023-та година палестински въоръжени групировки, водени от радикалната..

публикувано на 15.10.25 в 19:15

Приключи протестът на БОЕЦ пред сградата на МВР

Приключи протестът на БОЕЦ пред сградата на МВР в столицата. Протестиращите не бяха допуснати до сградата на министерството, но струпаха торби с боклук пред полицейската блокада и призоваха полицаите да не охраняват министър, който според тях слага чадър над купуването на гласове.  Масирано полицейско присъствие на протеста на БОЕЦ пред МВР..

публикувано на 15.10.25 в 19:14