Палестински гражданин, роден в Бейрут, е задържан и обвинен заради призив за свещена война срещу Израел и САЩ.
Мъжът е със статут на постоянно пребиваващ в България от 2004 година. 46-годишният мъж живее в България от 1996 година. Осъждан е преди време да каналджийство и предлагане на подкуп на полицай. Задържан е в сряда, 25 октомври, по сигнал на ДАНС за видео, което направил в дома си и в което призовава за масови нападения срещу израелски и американски сгради.
ДАНС е била информирана за видеозаписа от двама от получателите му, съобщиха градският и заместник градският прокурор на София - Илияна Кирилова и Христо Кръстев.
"Иззети са два мобилни апарата, компютърни конфигурации, както и множество материали, които тепърва трябва да бъдат установени с какъв характер са и да бъдат преведени, тъй като най-вероятно са на арабски език. Има знамето на "Ислямска държава", установено е също така. Иззето е и хладно оръжие. Към настоящия момент е назначена и изготвена лицево-идентификационна експертиза, от която се установява, че лицето, което е задържано, е всъщност лицето, което е заснето на видеоклипа и призовава към свещена война. Също така е назначена и компютърно-техническа експертиза, от която се установява, че от един от иззетите мобилни апарати този видеоклип е разпространен", каза Христо Кръстев.
"Той е известен на службите, има контрол върху него. По-скоро е известен с идеите си за подкрепа на "Ислямска държава", отбеляза Илияна Кирилова.
Според главния секретар на МВР Живко Коцев задържаният е участвал в миналото във военни действия. Повдигнато му е обвинение за пропагандиране на война, а прокуратурата ще иска съдът да го остави за постоянно в ареста.
Не са посочени конкретни цели, казаха от прокуратурата.
Засега се смята, че той е единак и се е саморадикализирал през последните години. Проверява се дали няма негови последователи в България.
Управляващите в Германия реагираха остро срещу критиките, отправени от вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс по адрес на регулациите за свободата на словото в страната. В интервю за вестник "Уолстрийт джърнъл", а след това и в речта си на Мюнхенската конференция по сигурността, Ванс първо призова германските партии да ни изолират крайната..
Институцията на омбудсмана изпрати писмо до министъра на енергетиката Жечо Станков с въпрос как ще се изготвят предстоящите сметки на клиентите на топлинна енергия в сгради – етажна собственост (СЕС), съобщава от институцията. Поводът е решението на Върховния административен съд от 10 февруари т.г., с което окончателно бе отменена..
Бургаският окръжен съд потвърди мярката за отклонение "парична гаранция от 2 хиляди лева" на Антон Иванов. Той е обвинен в незаконно притежание на пистолет със заличени номера и боеприпаси. Заради този случай бургаския полицай от "Специализираните сили" Димитър Николов, участвал в задържането на обвиняемия си подаде оставка, с мотив че има..
Вицепрезидентът на Съединените щати Джей Ди Ванс каза пред репортери след среща с украинския президент Володимир Зеленски по време на Мюнхенската конференция по сигурността, че Вашингтон иска да "постигне устойчив, траен мир" в Украйна. "Искаме войната да свърши и убийствата да спрат, но искаме да постигнем устойчив, траен мир, а не такъв,..
Министърът на отбраната Атанас Запрянов участва в 61-вото издание на Мюнхенската конференция по сигурността, която беше открита днес, 14 февруари, съобщават от пресцентър на министерството. В продължение на три дни държавни и правителствени ръководители, дипломати, водещи представители на международни институции и експерти ще обсъждат в..
Четирите потребителски организации, които инициираха вчерашния бойкот срещу търговските вериги, определиха акцията като "успешна" и призоваха за втори ден на бойкот на големите супермаркети. Федерацията на потребителите в България, сдружение "За достъпна и качествена храна“, "Обединени пенсионерски съюзи" и "Системата ни убива"..
37-годишната жена, която пострада вчера при катастрофа в Русе, все още е с опасност за живота, а от болницата призовават за кръводарители. Инцидентът стана вчера в ранните следобедни часове, когато на кръстовище два автомобила катастрофират и при сблъсъка единият напуска платното за движение и удря преминаващата по тротоара жена с двете й..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Години наред политиците ни не спират да атакуват държавната администрация, която изпълнява техните политики на терен . В последно време ескалират..