Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пеевски призова министър Цеков да заведе дело за собствеността на Руската църква

Руската църква Св. Николай
Снимка: Ани Петрова

Съпредседателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски изрази удовлетворение, че след проверка на прокуратурата по сигнала, внесен от него, Бойко Борисов, Кирил Петков и Ивайло Мирчев за статута на храма "Св. Николай Мирликийски" в София, са се потвърдили обоснованите им предположения, че собствеността на храма е на българската държава.

Пеевски, цитиран от пресцентъра на ДПС, заявява, че очаква министърът на регионалното развитите Андрей Цеков незабавно да заведе дело за собствеността на храма. 

"Като атакуват по съдебен път претенциите на руската държава към собствеността на църквата, българските институции ще защитят обществения интерес и храмът ще бъде отворен отново за хората", посочва още Делян Пеевски. 
 
Същевременно Министерството на регионалното развитие и благоустройството обяви, че очаква прокуратурата да изпрати копие на събрания доказателствен материал в обем от 4 тома за собствеността върху Руската църква. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министерство на земеделието

"Напоителни системи" извършват постоянен контрол на река Места край Хаджидимово

Във връзка с обилните валежи от дъжд на територията на област Благоевград, служители на "Напоителни системи" извършват постоянен контрол и наблюдение на участъците на рeка Места, които се стопанисват от дружеството, съобщиха от земеделското министерство. Няма опасност водата, излязла от коритото на река в община Хаджидимово да залее на..

публикувано на 22.11.25 в 16:00

Протестът при моста "Чавдар" заради зоните за паркиране в София приключи

Приключи протестът заради зоните за паркиране в София. Възстановено е движението по моста "Чавдар". Трафикът е обичаен за този час в съботния ден. Недоволството е предизвикано от предложението за разширяване на синята и зелена зона за платеното паркиране и покачването на цените. Протестиращите са категорични, че проблем с паркирането в..

публикувано на 22.11.25 в 15:46
Изтребители Ф-16 на румънските ВВС

Румъния вдигна изтребители във въздуха заради атаки с дронове в Украйна

Два изтребителя Ф-16 на румънските военновъздушни сили са били вдигнати тази нощ, за да "наблюдават въздушната обстановка на границата с Украйна", съобщи румънското Министерство на националната отбрана в прессъобщение, цитирано от националната агенция "Аджерпрес". Изтребителите са били вдигнати заради атаки с дронове в зоната на град Измаил в..

публикувано на 22.11.25 в 15:27
Висше военноморско училище

На изложение представят възможностите за обучение в университетите във Варна

Възможностите за обучение, които предлагат университетите във Варна, са представени на изложение под наслов "Моят избор, моето бъдеще". То се провежда във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" по инициатива на Студентския съвет към училището. Главен-старшина София Кръстева - курсант от Висшето военноморско училище посрещаше гостите и..

публикувано на 22.11.25 в 14:41
Володимир Зеленски

Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп

Украйна и Съединените щати започват разговори в Швейцария по плана на Доналд Тръмп за край на войната на Русия срещу Украйна. Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план От кабинета на украинския президент Володимир Зеленски съобщават, че делегацията ще бъде водена от съветника на държавния глава Андрий..

публикувано на 22.11.25 в 14:19
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Политическата класа стигна дъното

Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и бивш вицепремиер и министър на икономиката и индустрията. Според нея мнозинството е стабилно вътре в парламента и "колкото по-стабилно..

публикувано на 22.11.25 в 14:17
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Мохамед бин Салман се превръща във вдъхновител на други държави в Близкия Изток

" Тръмп  продължава традицията си да обича и любовта му е много голяма и дълбока. Сега е влюбен в  Мохамед бин Салман . Не е лошо. Тази любов трябва да се развива, защото Мохабед бин наистина разгръща една голяма програма за реформи в Саудистка Арабия. Направи много неща". Това отбеляза пред БНР журналистът Мохамед Халаф : "Мохамед бин Салман в..

публикувано на 22.11.25 в 13:30