Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оранжев код за дъжд и вятър в цяла България

Снимка: НИМХ

Оранжев код е обявен за цялата страна заради очаквани интензивни валежи и силен вятър.

В 13 области от западната половина на страната предупреждението е за значителни валежи от дъжд и гръмотевици. В областите Велико Търново, Габрово, Стара Загора и Кърджали - за силен поривист южен вятър и значителни валежи от дъжд. В останалите 11 области от Източна България за силен южен вятър.

Има опасност от наводнения в западната половина на страната.

Времето над страната ще бъде предимно облачно с валежи, на места в Западна и Централна България значителни, с гръмотевици, очакват се и градушки. В източната половина от страната ще продължи да духа силен юг-югозападен вятър, а в останалата част вятърът временно ще се ориентира от северозапад и температурите ще се понижат. Максималните температури ще са в широк интервал: от 12-13° в западните райони до 26°-28° на места в Източна България, в София около 13°. По-късно след обяд валежите от запад-югозапад ще започнат да спират и облачността ще се разкъсва и намалява, най-късно, през нощта, в Североизточна България.

Над планините ще бъде облачно, с валежи, на места значителни, с гръмотевични бури; над 2500 метра ще вали сняг. Ще духа бурен югозападен вятър, който след обяд в ниските части временно ще се ориентира от запад-северозапад. Максимална температура на височина 1200 метра около 12°, на 2000 метра - около 7°.

По Черноморието през по-голямата част от деня ще духа силен юг-югозападен вятър, който вечерта временно ще се ориентира от запад-северозапад. Облачността ще е разкъсана, след обяд ще се вплътни и на места ще превали дъжд. Максималните температури ще бъдат 25°-28°. Температурата на морската вода е 17°-19°. Вълнението на морето ще бъде 3-4 бала.

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Гешев

Иван Гешев ще дава показания по дело срещу районен прокурор

Бившият главен прокурор Иван Гешев и бившият районен прокурор на София Невена Зартова ще дават показания по делото за длъжностно престъпление срещу районния прокурор Константин Сулев.  Магистратът е на съд, за това, че на 30 май 2023 година е повдигнал обвинение на намиращия се в неизвестност бивш следовател Петьо Петров, по прякор Пепи Еврото, без да..

публикувано на 20.02.25 в 15:41

Хакерите от Ransomhouse обявиха, че притежават данни от информационните системи на ВАС

Хакерската група Ransomhouse обяви на сайта си, че притежава данни, източени от информационните системи на Върховния административен съд.  Като доказателство са публикувани документи със списъци с имена и лични данни на служители, молби за отпуски и различни документи, съобщава сайтът за киберсигурност и защита на данните Questona.  Единната..

публикувано на 20.02.25 в 15:41
Диана Гласнова

Какви са насторенията в Хърватия преди поредния протест срещу високите цени на продуктите и услугите?

" Първият протест в Хърватия доведе до действия на правителството и защита на цените на 70 продукта. Т.е. те да бъдат с таван. Има едно подобряване". Това обясни пред БНР Диана Гласнова, кореспондент на БТА в Хърватия. Там, чрез потребителската платформа "Ало, инспекторе",  се организира шествие под надслов "Пет минути предупредително..

публикувано на 20.02.25 в 15:40

Отменено е бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик

Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено.  Възстановено е подаването на ток за всички населени места, а и пътищата са проходими.  Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ)..

публикувано на 20.02.25 в 15:36

Жълт код за студ в 23 области, от понеделник - леко затопляне

През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Общината и училището в Трекляно се отопляват на дърва

Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова:  "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..

публикувано на 20.02.25 в 15:18

ПП-ДБ номинира доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на КЗК

"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..

публикувано на 20.02.25 в 15:14