Ние нямахме законови основания за допълнителна данъчна репресия върху "Лукойл", но сега има такъв закон, а не се прилага. Това заяви пред БНР Владислав Горанов, бивш финансов министър. Той посочи, че при управлението на ГЕРБ корпорацията е плащала данъци.
"Тук единственият въпрос, който е коректно да се постави, е дали корпоративен данък и колко".
Той припомни, че през 2008 година "Лукойл“ декларира огромна загуба, която е призната от правителството и приходната администрация.
"Тя се пренася на части в следващите 5 години и резултира в невнасяне на корпоративен данък. Пред 2013 г. се случва същото. Ние направихме един доста сериозен анализ на трансферното ценообразуване".
Горанов коментира някои от предложенията за финансовото ведомство за бюджета.
"Добрата новина е, че няма съществено увеличение на данъчната тежест. Лошата е, че се предлагат доста мерки, които няма да помогнат на фиска с почти нищо, но ще увеличат административната тежест, а някои от тях ще доведат и до чисто битови проблеми.
В дебата за данъчните закони голяма част от екзотичните предложения ще бъдат сериозно критикувани. Някои от тях няма да получат подкрепа".
Той даде пример с идеята за връщане на част от платения ДДС.
"Облекчението е 100 лева на месец, ако изхарчиш 120 хиляди. А приходната администрация ще трябва да сканира хиляди бележки.
Такъв тип идеи просто създават шум в системата, но не носят съществено увеличение в приходната част на бюджета".
Не би следвало да се подкрепя увеличаването на административната тежест, посочи Горанов.
"Бихме подкрепили идеи като увеличаване на прага за регистрация по ДДС".
Темата с докладването, по-известна като "бонус-донос", също трябва да се погледне по-внимателно, отбеляза бившият финансов министър.
"Представете си, че два съседни търговски обекта решат да използват приходната администрация като инструмент за саморазправа. Тази администрация има огромен обем от информация и аналитичен капацитет. Селекцията за такива нарушения би следвало да сработва, а не да се предвиждат подобни механизми".
И да отпаднат голяма част от екзотичните идеи, това няма да повлияе на приходната част на бюджета, която през 2023 г. изостава, подчерта Горанов.
"Можем да предположим, че има разкъсване на комуникацията, която беше създадена между правоохронителните органи и органите на приходната администрация. Политическата несигурност и кадровите промени вероятно също влияят негативно на работата на приходните администрации. За неудачите там трябва да дава обяснение финансовото министерство. Отговорността трябва да се поеме политически".
Доколкото ми е известно не е имало предварително съгласуване на доста голяма част параметрите в бюджета с партиите, от които се очаква подкрепа, обясни още Горанов в предаването "РадиоТочка".
"В ГЕРБ се коментира, че в него трябва да намерят място някои от приоритетите на партията, свързани най-вече с инфраструктура.
Горанов се разграничи от общата позиция на ГЕРБ по отношение на ресторантьорите.
"Бях против дивергенцията на данъка за ресторантьорите през 2020 година, когато бях министър. Наложи се политическо решение. Ако тогава е имало аргументи, свързани с ковид кризата, то сега няма подобен аргумент. Политическото решение на ГЕРБ е да остане диференцираната ставка за ресторантьорите, но моето експертно становище не е същото".
Цялото интервю на Илия Вълков с Владислав Горанов може да чуете в звуковия файл.
Някои британски медии спекулират, че на Доналд Тръмп може да му бъде отказана честта да направи обръщение пред двете камари на парламента по време на държавното си посещение във Великобритания по-късно тази година. Само преди дни френсикят президент Еманюел Макрон, който беше на тридневно държавно посещение в Обединеното кралство, беше поканен..
Американският президент Доналд Тръмп обяви мита от 30 процента за Европейския съюз и Мексико в сила от 1-ви август. Тръмп разкри новите ставки в писма до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Мексико Клаудия Шайнбаум, които публикува в социалната си медия Truth Social. В писмата той предупреди, че ако..
Голям пожар се е разразил във фабрика за пластмаса в Рицона, северозападно от гръцката столица Атина, съобщи електронното издание на вестник "Катимерини". 150 пожарникари се борят се борят с огъня в индустриален комплекс в Лондон Гъст черен дим се издига във въздуха. Не се съобщава за пострадали при пожара, като причините за него засега..
Руският президент Владимир Путин e заявил пред своя колега от Съединените щати Доналд Тръмп, както и пред представителите на Техеран, че ще подкрепи идеята възобновеният Съвместен всеобхватен план за действие (JCPOA) да включва искане Иран да спре обогатяването на урановите си продукти, съобщи в събота американското онлайн издание Axios...
Бури и проливни дъждове предизвикаха локални наводнения в Испания. Най-сериозни са щетите в областите Арагон и Кастилия и Леон. Властите в Арагон изпратиха в полунощ съобщение до жителите чрез системата ES-ALERT с предупреждения за опасно време. Освен това хората бяха призовани да не пътуват, както и да не влизат в мазета и гаражи. На места..
Точно преди лятната пауза на Бунддестага германското правителство се изправи пред първата си голяма криза. Управляващите в коалиция християндемократи и социалдемократи влязоха в остър конфликт за разпределението на местата в Конституционния съд. Какви са изпитанията, пред които се изправя новото правителство в Берлин? Кой да заеме..
Месец юни 2025 г. е третият най-топъл юни в света в историята на наблюденията според Европейската служба за изменение на климата "Коперник". В България юни 2025 г. е бил един от най-сухите месеци за последните 100 години, със сериозен дефицит на валежи и температури, наподобяващи средата на лятото. В нашата страна юни наподобяваше юли по..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
В три последователни вечери, от утре, Софийската опера и балет ще представи пред храм-паметника "Свети Александър Невски" музикалната поема "Рилският..
Налице е култура на злоупотреба с т.нар. неотложност . Прокуратурата заедно с МВР прави каквото си иска, а съдът най-често като селски кмет одобрява..