Съветът по сигурността към Министерския съвет ще обсъди рисковете за националната сигурност на България при незабавна отмяна на дерогацията за преработка на руски нефт от рафинерията "Лукойл Нефтохим Бургас".
Премиерът Николай Денков насрочи извънредното заседание за 8 часа днес, а на него са поканени председателят на Народното събрание Росен Желязков, председателите на парламентарните комисии по енергетика - Делян Добрев, по външна политика - Бойко Борисов, по въпросите на Европейския съюз - Кирил Петков, по икономическа политика - Хамид Хамид.
Очаква се да участват и председателите на парламентарните групи на ГЕРБ - Десислава Атанасова и на ДПС Делян Пеевски. В срещата ще се включат министрите на икономиката Богдан Богданов и на енергетиката - Румен Радев.
Европейската комисия разреши на България изключение от петролното ембарго за Русия до края на следващата година. Срокът на дерогацията, с която се ползва „Лукойл“, беше съкратен със закон - до октомври 2024 година. В края на миналата седмица председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев предложи страната ни да се откаже да ползва руски нефт веднага. Аргументите: „Лукойл“ е използвал даденото на България изключение, за да изнася продукти за страни от Европейския съюз и САЩ, и да трупа печалби, с които подпомага войната на Русия в Украйна. Предложението на Делян Добрев дерогацията на "Лукойл" да отпадне в тридневен срок предизвика ново напрежение между партньорите в некоалицията, а премиерът Николай Денков свика извънредно заседание на Съвета по сигурността.
"И аз искам да падне дерогацията, но като премиер мой първи приоритет е пазарът на горива да бъде стабилен".
Участниците в Съвета по сигурността ще обсъдят последиците и рисковете за националната сигурност при евентуалното приемане на проектозакона. Доклади по темата ще представят държавните агенции „Национална сигурност” и „Разузнаване”, както и Служба „Военно разузнаване”.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов няма да участва в заседанието, защото има среща с посланици. Борисов обаче видя нова коалиция след като парламентарната енергийна комисия отхвърли предложението на Делян Добрев за отпадане на дерогацията:
"ПП-ДБ, "Възраждане" и БСП, които изведнъж си късат ризите, че чак до март трябва да стои дерогацията. С една дума някой има голяма облага от това".
Председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски, който е поканен да участва в заседанието на Съвета по сигурността, заяви, че ако искането за отмяна на дерогацията в тридневен срок не бъде прието:
"Ще смятаме, че Путин е взел властта в България".
От „Продължаваме промяната“ предлагат дерогацията да отпадне, но от 15 март догодина, заяви вчера заместник-председателят на енергийната комисия Радослав Рибарски.
" Тръмп продължава традицията си да обича и любовта му е много голяма и дълбока. Сега е влюбен в Мохамед бин Салман . Не е лошо. Тази любов трябва да се развива, защото Мохабед бин наистина разгръща една голяма програма за реформи в Саудистка Арабия. Направи много неща". Това отбеляза пред БНР журналистът Мохамед Халаф : "Мохамед бин Салман в..
Руският заместник външен министър Сергей Рябков обяви, че възможността за още една среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп стои на дневен ред. "Нищо не изключвам. Търсенето на път напред продължава," цитират руските медии изявление на Рябков. По рано Путин заяви, че новият план на Тръмп за край на войната в Украйна може да стане добра..
Около 200 доброволци се включиха в залесяването на опожарената през това лято местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. Инициативата е на община Велико Търново и беше подкрепена от Държавното горско стопанство "Болярка" и от бизнеса. Върху 60 декара от унищожената от пожара територия доброволците засадиха около 10 хиляди фиданки...
Папа Лъв XIV даде специална аудиенция във Ватикана за холивудски актьори и режисьори, сред които носителите на "Оскар" Кейт Бланшет и Спайк Лий, Моника Белучи и прочутият италиански режисьор Джузепе Торнаторе, Крис Пайн, Гюс ван Сант, Грета Гъруик и Виго Мортесен. Киното преживява едни от най-трудните си години, смята папа Лъв XIV - първият..
Спасителните екипи са открили телата на двама миньори след срутване в мина в Астурия. Те бяха обявени за изчезнали в късния следобед в петък. По-рано още един човек беше обявен за изчезнал, но след това стана ясно, че той е успял да избяга от срутването. Инцидентът е причинен от срутване на скали на около 1,5 километра от входа на мината,..
"Както и държавният дълг, така и бюджетът, се броят и като процент от БВП. От 1990 г. има консенсус, че не може да бъде повече от 40% от БВП . Дори Асен Василев никога не прескачаше тази граница . Сега бюджетът ще бъде с 45% от БВП . Ние не можем да изработим толкова, затова трябва да се тегли дълг – антитеза на всичко, с което ГЕРБ се..
В София продължават протестите срещу разширяването на синята и зелената зона за паркиране и предвидените от януари нови по-високи цени. Жители на кварталите "Хаджи Димитър" и "Сухата река" блокираха моста "Чавдар" в столицата в знак на протест срещу поскъпването. Протестът е обявен с времетраене от 12:00 до 15:00 часа. Мостът е блокиран с..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Най-уязвими при високо запрашаване на въздуха са малките деца, възрастните хора , хората с хронични белодробни или сърдечносъдови заболявания,..
В професионалната общност на юристите има едно разбиране за това, че системата е подчинена. За съжаление професионалната общност няма енергията и..