Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бюджетната комисия на НС гледа на първо четене промените в данъчните закони

Снимка: БГНЕС

Промените в данъчните закони се очаква да бъдат разгледани на първо четене в ресорната парламентарна комисия. Това е втори опит да се проведе заседание, след като точно преди седмица то бе отменено. 

В предлаганите текстове има редица спорни идеи, които след представянето им бяха "облечени" и в политически послания. 

Данък "бакшиш" или "бонус – донос", сериозно повишение на местните данъци и такси и ключовият казус за ДДС-ставката за ресторанти и хотели, която при Covid кризата бе намалена на 9%, но сега финансовото министерство иска да я върне на равнището от 20%.

"Данъчни закони -  ами, те утре могат да са сложили, аз не знам, да махнат намаленото ДДС на ресторантьорите", каза в изборната нощ лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, а партията му не спести критики и към идеите за промени в данъчните оценки на имотите, което със сигурност ще доведе до покачването на местните данъци.

"Това е предложение, което идва от самото сдружение на общините. Аз тук, между другото съм малко учуден, че ГЕРБ го атакуват, тъй като ръководството на сдружението на общините са основно хоро от политическа партия ГЕРБ", отговори на критиките министърът на финансите Асен Василев.

ДПС вече се обявиха срещу част от промените, но от партията ги виждат в общия разговор за бюджетните постъпления. Те – за разлика от ГЕРБ, които вече заявиха, че в този му вид няма да подкрепят бюджета, все още не са заели позиция.

"Възраждане", БСП и "Има такъв народ" се обявиха против бюджета, но детайлни коментари по конкретни промени от данъчните текстове засега отсъстват.

Заседанието на Комисията по бюджет и финанси в парламента трябва да се проведе след планираното гласуване на вот на недоверие към кабинета.

По публикацията работи: Мария Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йеромонах Гавриил е новият игумен на Зографския манастир

Йеромонах Гавриил е новият игумен на Зографския манастир

Избран бе нов игумен на Зографския манастир на Света гора - Атон, и това е йеромонах Гавриил, съобщават от манастирската канцелария. Информацията за избора е публикувана и в сайта на Българската патриаршия. "Днес, в деня на Лазарова събота, в нашата Зографска света обител на Света гора - Атон, се проведоха избори за игумен след кончината на..

публикувано на 12.04.25 в 15:55
Фоторобот на извършителя на атентата в Сарафово, изработен от българското МВР

Останките на атентатора от Сарафово са погребани в гробище за бойци на "Хизбула"

Останките на Хасан ал Хюсейни, който се самовзриви на бургаското летище на 18 юли 2012 година, при което загинаха петима израелски туристи и шофьорът на автобуса им - Мустафа Кьосов, са били погребани в гробище за бойци на "Хизбула", е заявил за АП бившият ръководител на ливанската разузнавателна агенция Абас Ибрахим, който е преговарял за връщането на..

публикувано на 12.04.25 в 15:37
Министрите на външните работи на Турция Хакан Фидан (вдясно) и на Русия Сергей Лавров - Анталия, 12 април 2025

Външните министри на Турция и Русия са обсъдили мира в Украйна

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан и руският му колега Сергей Лавров са обсъдили усилията за осигуряването на примирие в Украйна, пише "Ройтерс", като се позовава на турски дипломатически източник. Според руския първи дипломат американският президент Доналд Тръмп изглежда разбира много повече "какво се случва Украйна" в сравнение с..

публикувано на 12.04.25 в 15:16
Министър-председателят на България Росен Желязков (вляво)и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган - Анталия, 12 април 2025

Премиерът Желязков е разговарял с президента на Турция Ердоган

Взаимодействието между България и Турция е било тема на разговора на премиера Росен Желязков с президента Турция Реждеп Ердоган. Двамата разговаряха в Анталия в рамките на Четвъртото издание на Анталийския дипломатически форум. Правителствената пресслужба цитира премиера, че отношенията между двете страни са гаранция за опазването на националните, но и на..

публикувано на 12.04.25 в 15:03

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско е проверила РИОСВ

Сигнали за 23 нерегламентирани сметища във Великотърновско и Габровско са проверили през март от Регионалната екологична инспекция. Замърсителите не са открити и затова кметовете на населените места са получили предписания със срокове да почистят терените, които са били замърсени с битови, строителни и едрогабаритни отпадъци. Във..

публикувано на 12.04.25 в 14:54

Министър Иван Иванов се срещна с шефовете на областните пътни управления

Министърът на регионалното развитие Иван Иванов събра на среща управителите на областните пътни управления заради необходимостта от бърза реакция за обезопасяване на 36-те набелязани критични точки по пътищата и организацията на движение по повод предстоящите празници.  На срещата се обсъжда състоянието на републиканската пътна мрежа и най-спешните за..

публикувано на 12.04.25 в 14:34

От 1 юни трудовата книжка се превръща в електронен документ

От 1 юни 2025-а година хартиената трудова книжка става електронна и се превръща в електронен документ - единен електронен трудов запис, информираха от КНСБ. Законодателната промяна, която предвижда дигитализацията, е от есента на 2023-а година, и беше даден дълъг преходен период, припомниха от синдиката. Старите хартиени трудови книжки трябва да..

публикувано на 12.04.25 в 14:12