Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичният кмет планира да изпрати нови покани за разговори с партиите в СОС

Снимка: БГНЕС

След първия неуспешен опит за избор на председател на Столичния общински съвет, днес се прави втори опит. Миналата седмица предложеният от спечелилата местните избори коалиция ПП/ДБ/Спаси София - Борис Бонев не събра нужната подкрепа.

И днес са издигнати същите кандидатури за председател на общинския съвет, както и през миналия понеделник - Борис Бонев от коалиция "Продължаваме промяната - Демократична България"-"Спаси София", Диана Тонова от "БСП за България", Красимир Гълъбов от "Възраждане" и Пламен Данаилов от "Има такъв народ".

Прогнозата на общинските съветници е, че и днес няма да бъде избран председател.

В началото на днешното заседание от ГЕРБ-СДС отново обявиха, че няма да издигнат кандидат за председателския пост и няма да участват в гласуването. Те поискаха кмета Васил Терзиев да присъства на днешното заседание на Столични общински съвет, но стана ясно, че той е бил зает със среща в Министерството на финансите.

От ГЕРБ също така поискаха да бъде изслушан зам.-кмета по екология Надежда Бобчева относно план сметката за чистотата, но и това на се случи.

Малко по-късно Васил Терзиев пристигна в сградата на Столичния общински съвет и даде информация на общинските съветници как са протекли разговорите му с политическите сили в събота.

Той обяви, че отново ще изпрати покани до партиите в Столичния общински съвет.

"Очаквайте покани и ще продължим тези разговори", заяви Терзиев.

Столичният кмет припомни, че са били изпратени покани до всички партии, представени в СОС. Текстът на всяка една покана е бил еднакъв, добави той и отбеляза, че темите също са били ясни предварително и не е излизано извън тях.

Темите бяха какви са приоритетите, които всеки един си представя, че трябва да бъдат реализирани в един мандат, за да започнем от това какво ни обединява. Второто нещо беше кои са важните неща за всяка партия, които да бъдат застъпени в следващия бюджет. Третото е темите, по които партиите биха проявили лидерство, за да залегнат като политики, посочи Терзвие и добави:

"Чак след обсъждането на тези точки, трябваше да говорим за избор за председател и сформиране на комисии".

По последните две точки не е говорено изобщо, подчерта кметът, отбелязвайки, че "разговорите ни с БСП, "Синя София" и "Възраждане" бяха фокусирани върху първите две точки". Той допълни, че много би се радвал с тези, които не се е видял, разговорите да продължат.



По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Над 60 л/кв. м дъжд в района на Източните Родопи за денонощие

Над 60 литра на квадратен метър достигна количеството на валежите в Източните Родопи за последното денонощие.  Там беше обявен оранжев код, което предизвика тревога сред местните жители. Очакванията на метеоролозите са утре дъждът да продължи и да бъдат отчетени още по-големи количества. Най-засегнати са общините на юг от Кърджали - по протежение на..

публикувано на 27.11.25 в 19:39

Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред одобри на второ четене промени в Закона за МВР

Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред одобри на второ четене промени в Закона за МВР. Промените са свързани с въвеждане на европейско законодателство срещу разпространението на тероризъм в Интернет. Други текстове предвиждат сваляне на дронове в граничните зони. ГДБОП ще е националната точка за контакт по европейския регламент за..

публикувано на 27.11.25 в 19:35

ВТУ със съвместен проект с университета в румънския град Крайова

Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий" ще ремонтира и преоборудва четири аудитории за над 180 хиляди евро и ще прави летни училища по съвместен проект с университета в румънския град Крайова.  Съвместният проект за 1 025 122 евро цели великотърновските студенти и колегите им в Крайова да придобият допълнителни компетентности и..

публикувано на 27.11.25 в 18:54

Съдът определи за нищожно решението на СОС за зоните за паркиране

Административният съд на София-град е определил за нищожно решението на Столичния общински съвет, с което се увеличават таксите за синята и зелената зона за паркиране и се разширяват териториите им. С това се прекратява реформата за паркирането в София, се казва в съобщение от съда. Определението обаче подлежи на обжалване в 7-дневен срок...

публикувано на 27.11.25 в 18:53

Четири общини в област Благоевград са в бедствено положение заради обилните валежи

Четири са вече общините в област Благоевград, които обявиха бедствено положение заради продължаващите интензивни валежи от дъжд - Петрич, Сандански, Струмяни и Симитли. На обяд кодът за опасно време беше променен от оранжев в червен. Бедствено положение в Петрич, червен код за дъжд Десетки са наводнените сгради, улици и пътища между..

публикувано на 27.11.25 в 18:45

Папа Лъв XIV в Турция: Тази земя е неразривно свързана с възникването на християнството

"Тази земя е неразривно свързана с възникването на християнството" - това каза папа Лъв XIV при пристигането си в Анкара, на първото посещение в чужбина на Светия отец, след като беше избран за папа. Поводът за първата визита на папата извън Ватикана е 1700-та годишнина от Първия вселенски събор в Никея, където през 325 година е съставен..

публикувано на 27.11.25 в 18:39
Председателят на БСП-Обединена левица Атанас Зафиров дава изявление пред медиите в централата на партията - 27 ноември 2025 г.

БСП: Може да преосмислим участието си в управлението

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на "Позитано" 20. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и коалиционния съвет..

публикувано на 27.11.25 в 18:07