Първото нещо, което правя е да ги поставя в ситуация, в която те бързо да разберат, че не са там да се учат на технология, а че киберсигурноста е преди всичко психология, каза за "Понеделник вечер" Петър Кънчев, преподавател по киберсигурност и медийна грамотност.
"Киберсигурността е свързана преди всичко с приложната психология, с живота като цяло, с това как животът се променя от технологиите и за какво трябва да внимаваме.
Важно е да кажа, че работя за Европейски цифров иновационен хъб - "Тракия", който е базиран в Пловдив и е част от една голяма европейска мрежа, чиято цел е да подпомогне цифровата трансформация на страните членки в Европейския съюз.
Колкото повече технологиите навлизат в живота ни, което много ни помага да си вършим работата в почти всички сфери, толкова повече излиза на преден план проблемът с кибер заплахите. И хората трябва да са подготвени.Това е и фокусът на нашия хъб. Работим активно с много организации, малки средни предприятия, включително с община Пловдив. През нашите обучения са преминали над 700 души от началото на година.
Разбира се, най-интересно е с децата, защото те са в интернет непрестанно. Възрастните често това не го възприемат цялостно, повече се притесняват, че не разбират всичко, но пък при тях от огромно значение и опитът, а той пък е важен именно по темата кибер сигурност.
Младежите, които обучавахме, вече са редовни посетители на хъба, вече навлязохме много повече в експертната част, научихме ги какво е белият хакер като професия, за това, че с хакерството можеш да помагаш, те участваха в една конференция, водеха панели с представители на министерства и ГДОБОП.
Те в момента разработват една игра за киберсигурност аз само ги подпомагам, чрез нея ще се помага на младите хора да се пазят в интерент.
Белият хакер прави това, което прави хакерът, взема една система, пробива я, стига вътре и дава доклад на фирмата, къде са и проблемите, които трябва да се запълнят.
Това е изключително скъпа и много търсене от фирмите професия, все повече фирми търсят такива експерти в България, които да се справят проактивно с кибератаките, поясни още Петър Кънчев.
По думите му начините да се направи пробив в една фирма е по два начина - трудно - чрез наемане на хакер, който трябва да пробие защитата, което изисква време, пари и експертност, или лесно - чрез човек, което е подходът в България, защото хората не са добре подготвени.
"Много е евтино е да се "влезе" чрез фишинг линк, което вече хората го разпознават - това е измамен имейл или съобщение в социалните мрежи, в което ни подлъгват ние да натиснем някакъв линк, който след това да зарази с вирус системата, може да бъде и с подхвърлена флашка, допълни още Петър Кънчев.
Още по темата в звуковия файл.
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..
Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на..
Единственият изход е отстраняване на президента , изказа мнение пред БНР икономистът Красен Станчев. В предаването "Преди всички" той коментира..
Ако си политик, който иска да има политическо бъдеще, ще следваш мнозинството от българските избиратели. В чл. 1 от Конституцията пише, че решенията..