Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спор в парламента при обсъждането на първо четене на промените в ДОПК

Снимка: БГНЕС

Спор в парламента предизвика обсъждането на първо четене на промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Те предвиждат прага на плащанията в брой да се промени от 10 000 на 5000 лева и бонус мярката, която е в посока за изсветляване на икономиката и бе определена като “Донос-бонус”  също предизвика реакции.
 
Една от обсъжданите промени е въвеждането на финансов стимул за лицата, които подават информация, съдържаща конкретни факти и обстоятелства, които не са били известни на органите на приходите и водят до установяване и събиране на допълнителни задължения на данъци, задължителни осигурителни вноски и лихви по тях на обща стойност над 100 000 лв. 

Предвижда се размерът на възнагражденията за лицата да бъде 10 на сто от събраните от НАП или Агенция "Митници" допълнителни приходи за бюджета при съблюдаване на определени условия, на които подадената информация трябва да отговаря и да се приложи формата на възнаграждението. 

С цел повишаване прозрачността на разплащанията и ограничаването на сектори в сивата икономика се предлагат промени в Закона за ограничаване на плащанията в брой - от 10 000 на 5 000. Въвеждане на изискването, работодателите от ресторантьорския сектор, които предлагат услуги в заведенията, да изплащат възнагражденията на своите работници и служители задължително по банков път. 

Против се обявиха депутатите от "Възраждане" и от ИТН. Тошко Йорданов: 

"Асен е грозен некадърен лъжец по отношение на плащанията в брой. В Австрия, Германия, Естония, Исландия, Ирландия и Холандия няма лимит на плащанията в брой. В Германия и Австрия сивата икономика е 0.00 не знам колко си, го проверете. В Обединеното кралство няма лимит. Ако някой обаче прави покупка над 10 000 евро, просто известява". 

Йордан Тодоров коментира т.нар. "Донос-борус": 

"Тези финансови стимули са в размер на 10% от допълнителните приходи за бюджета, но трябва да бъдат не по-малко от 100 000 000. Това всъщност е мярката, станала известна като "Донос-бонус". С такива реформи, които се предлагат, потвърждават провала на данъчните служби".

Дебатите по законопроектите ще продължат и в утрешното заседание.

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Висше военноморско училище

На изложение представят възможностите за обучение в университетите във Варна

Възможностите за обучение, които предлагат университетите във Варна, са представени на изложение под наслов "Моят избор, моето бъдеще". То се провежда във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" по инициатива на Студентския съвет към училището. Главен-старшина София Кръстева - курсант от Висшето военноморско училище посрещаше гостите и..

публикувано на 22.11.25 в 14:41
Володимир Зеленски

Украйна и САЩ започват разговори в Швейцария по мирния план на Тръмп

Украйна и Съединените щати започват разговори в Швейцария по плана на Доналд Тръмп за край на войната на Русия срещу Украйна. Тръмп смята, че 27 ноември е подходящ краен срок Украйна да приеме мирния план От кабинета на украинския президент Володимир Зеленски съобщават, че делегацията ще бъде водена от съветника на държавния глава Андрий..

публикувано на 22.11.25 в 14:19
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Политическата класа стигна дъното

Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова, лидер на "Непокорна България", бивш председател на БСП и бивш вицепремиер и министър на икономиката и индустрията. Според нея мнозинството е стабилно вътре в парламента и "колкото по-стабилно..

публикувано на 22.11.25 в 14:17
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: Мохамед бин Салман се превръща във вдъхновител на други държави в Близкия Изток

" Тръмп  продължава традицията си да обича и любовта му е много голяма и дълбока. Сега е влюбен в  Мохамед бин Салман . Не е лошо. Тази любов трябва да се развива, защото Мохабед бин наистина разгръща една голяма програма за реформи в Саудистка Арабия. Направи много неща". Това отбеляза пред БНР журналистът Мохамед Халаф : "Мохамед бин Салман в..

публикувано на 22.11.25 в 13:30

Според Москва има възможност за втора среща Тръмп - Путин

Руският заместник външен министър Сергей Рябков обяви, че възможността за още една среща между президентите Владимир Путин и Доналд Тръмп стои на дневен ред.  "Нищо не изключвам. Търсенето на път напред продължава," цитират руските медии изявление на Рябков.  По рано Путин заяви, че новият план на Тръмп за край на войната в Украйна може да стане добра..

публикувано на 22.11.25 в 13:29

Около 200 доброволци залесяваха местността "Гарга баир" край В. Търново

Около 200 доброволци се включиха в залесяването на опожарената през това лято местност "Гарга баир" между Велико Търново и Арбанаси. Инициативата е на община Велико Търново и беше подкрепена от Държавното горско стопанство "Болярка" и от бизнеса. Върху 60 декара от унищожената от пожара територия доброволците засадиха около 10 хиляди фиданки...

публикувано на 22.11.25 в 13:14
Папа Лъв ХІV

Папа Лъв XIV прие десетки холивудски знаменитости на специална аудиенция

Папа Лъв XIV  даде специална аудиенция във Ватикана за холивудски актьори и режисьори, сред които носителите на "Оскар" Кейт Бланшет и Спайк Лий, Моника Белучи и прочутият италиански режисьор Джузепе Торнаторе, Крис Пайн, Гюс ван Сант, Грета Гъруик и Виго Мортесен. Киното преживява едни от най-трудните си години, смята папа Лъв XIV - първият..

публикувано на 22.11.25 в 13:10