В Кипър от днес започва да се изпълнява новият правителствен план „Ипотека срещу наем“. Целта му е да защити хора от уязвимите социални групи, които не могат да изплащат заема си, обезпечен с основното им жилище, и са изложени на риск да го загубят, казаха от финансовото министерство. Това е четвъртата програма, прилагана в Кипър, за държавна финансова подкрепа на кредитополучатели в затруднение.
Близо 2500 домакинства, получаващи различни видове социални помощи и обезщетения, които имат необслужван заем с ипотека на основно жилище на стойност до 250 000 евро, са потенциални участници в новия план, съобщиха от финансовото министерство.
Заявленията за участие в него се подават от днес в продължение на 9 месеца.
Според условията на програмата, решилите да се възползват от нея трябва да прехвърлят правото на собственост на дома си на Кипърската компания за управление на активи (KEDIPES).
Те остават в жилището си като нейни наематели с договор за 14 години, а наемът се покрива изцяло от държавата.
В същото време заемът им ще бъде напълно отписан от банката.
Дава се възможност за обратно изкупуване на жилището след 5 години на преференциална цена.
Очаква се разходите на правителството по програмата да са около 200 млн. евро за следващите 2 години.
Планът „Ипотека срещу наем“ е част от държавната политика за намаляване на необслужваните заеми и за предоставяне на жилища на достъпни цени на уязвимите социални групи.
Само 4 от стопанисваните 182 язовира на територията на Югозападна България преливат, съобщиха от териториалното поделение на държавното предприятие за управление и стопанисване на язовирите. Към момента няма опасност продължаващите валежи от дъжд да създадат рискови ситуации. С повишено внимание се наблюдават язовирите в района на Банско, Разлог,..
Въвеждането на мярката за СУПТО ще бъде от април 2026 година, уточняват от Министерството на финансите в съобщение, с което искат да опровергаят “манипулативни” според тях твърдения. “С промяна в Закона за ДДС, заложена в проекта на Закон за държавния бюджет на Република България за 2026 г., се предвижда производителите и разпространителите на софтуериза..
Парламентарната комисия по туризъм прие бюджета на Министерството на туризма за 2026 година с 11 гласа "За" и 5 "Против". Общата стойност на бюджета е 14 742 800 евро. В тази сума влизат разходи за персонал в размер на 3 031 500 евро, издръжка и други текущи разходи - 10 731 700 евро и 979 600 евро за капиталови разходи. "Няма съществени..
В Скопие започна процесът за пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани, при който загинаха 63 души. След като прочете имената на 34-мата обвиняеми и присъстващите им адвокати, съдия Диана Илиевска постанови да обедини делото „Кочани“ с обвинителния акт срещу собственика на охранителната агенция „Рубикон“ Александър Нацев. Той е обвинен в особен принос към..
На извънредна сесия Общинският съвет в Костинброд отпусна 400 хиляди лева на дружеството "Общински превози" за купуване на нови автобуси, след като тази сутрин изгоряха пет автобуса от автопарка в базата в село Петърч. Общинският съвет на Костинброд решава как да осигури обществения превоз след пожара При инцидента няма пострадали...
Парламентарна комисия по образование и наука одобри на първо четене проекта на бюджет. Два часа продължиха обсъжданията по параметрите в частта за образование и наука. Предвидените разходи за следващата година са над 5 милиарда и 800 милиона евро, посочи пред депутатите министър Красимир Вълчев, който представи параметрите: "4,8% от БВП...
Представители на Русия и на администрацията на американския президент Доналд Тръмп са съгласували помежду си мирен план за Украйна, съобщават "Файненшъл Таймс" и "Ройтерс". От Киев се изисква да направи значителни отстъпки по отношение на територията и на армията си в замяна на прекратяването на огъня, сочат източниците на двете медии, запознати с плана..
"Конституционният съд удари звучна плесница на доцента по конституционно право ." Това мнение изрази пред БНР бившият конституционен съдия и..
Президентът Румен Радев определи решението на Конституционния съд като победа на правото над произвола на политическата класа. "Призовавам..
"При първичната и извънболнична медицинска помощ (ПИМП) увеличението е 5,5% и ние приемаме това като нещо разумно, съобразно ситуацията в държавата, не..