Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Интересът на сърбите към присъединяването към ЕС намалява с всяка следваща година

Снимка: Ройтерс

Интересът на сръбските граждани към присъединяване към Европейския съюз намалява с всяка следваща година. Въпросът за Косово обаче, чиято независимост Сърбия и косовските сърби в Северно Косово не признават, е сред водещите теми в предизборната кампания.

Акцент в кампанията на всички участващи в изборите партии е ремонтът на пътищата, железопътните линии и стадионите, както и работните места и заплатите, но никой не забравя да спомене и "защитата на териториалната цялост". Партиите са единодушни, че до признаване независимостта на Косово няма да се стигне, който и да излезе победител на тези избори. Сръбски анализатори смятат, че нарастващият евроскептицизъм се дължи основно на натиска на Европейския съюз за санкции срещу Русия и за признаване независимостта на Косово.

Въпросът за Косово, чиято независимост Сърбия и косовските сърби в Северно Косово не признават, е сред водещите теми в предизборната кампания. Според анализатори това е така, защото САЩ и ЕС тази година оказват "по-голям натиск" върху Белград и Прищина чрез споразумението, прието в Охрид през март.

Анализаторът Александър Ивкович от Центъра за съвременна политика в Белград посочва, че въпросът за Косово е на трето място по важност за сръбските граждани, като преди това са темите за борбата с безработицата, стандартът на живот и икономическата стабилност, както и борбата с корупцията и престъпността.

Според октомврийското проучване на белградското списание "Нова сръбска политическа мисъл" само 14% от избирателите в Сърбия вярват, че "позицията на Сърбия и сърбите" относно Косово е по-стабилна при управлението на Сръбската прогресивна партия на президента Александър Вучич. Петдесет на сто от анкетираните смятат, че позицията на Сърбия е по-слаба в момента, пише БТА, цитирайки сръбската редакция на "Дойче веле". 

Сръбският политолог Сърджан Цвиич отбелязва, че само "политическо камикадзе" би поставило членството в ЕС на първа линия в предизборната си кампания. Европейският път на Сърбия е твърде дълъг, коментира той.

Според местни проучвания едва 33 на сто от сърбите биха гласували за присъединяване на Сърбия към ЕС на евентуален референдум. За сравнение – през 2016 г. привържениците на евроинтеграцията са възлизали на 60 на сто от населението.

Сръбски анализатори смятат, че нарастващият евроскептицизъм се дължи основно на натиска на ЕС във връзка с въвеждането на санкции срещу Русия, както и за признаването на независимостта на Косово. 

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Разкрита е организирана престъпна група на българи, извършвали кражби на кабели в Германия

Разкрита е организирана престъпна група, причинила щети за над един милион евро чрез кражби на кабели в Германия, съобщиха от Апелативната прокуратура във Варна.  Международната операция е проведена под егидата на Европол и Евроджъст.  Групата е действала в три провинции в Германия, като става дума за кражба на силови кабели от железниците и от различни..

публикувано на 18.12.24 в 17:05
Людмил Илиев

Людмил Илиев: Трябва да има правителство, избори в никакъв случай

Нямам съмнения, че трябва да има правителство, избори в никакъв случай не трябват, защото това, което правят изборите е  да разрушават наранената тъкан на българската държавност. Това коментира журналиста от "Сега" Людмил Илиев в интервю пред БНР. "Преговорите ще вървят бавно с оглед да се състави правна комисия в НС и да започне промените..

публикувано на 18.12.24 в 16:48

Турция въведе такса за дезинфекция за всички български автомобили

Турция въведе такса за дезинфекция за всички български автомобили, след като България отново започна да таксува всички коли, влизащи в страната.  Това съобщи Анадолската агенция. Според новото изискване при влизане в Турция водачите на леките автомобили трябва да платят по 80 турски лири, а за превозните средства над 3,5 тона таксата е 160..

публикувано на 18.12.24 в 16:42
Председателят на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов

Тестът за наркотици и алкохол отпадна от парламентарния правилник

Депутатите няма да се подлагат на кръвни тестове за употреба на алкохол и наркотици. Това реши парламентът, като отхвърли предложението със само 61 гласа за, 62 против и 86 въздържали се. Въпреки че във Временната комисия, изготвяща правилника, това предложение беше прието от всички, с изключение на ПП-ДБ, в залата то беше отхвърлено без дебати...

публикувано на 18.12.24 в 16:19
Даниел Митов от ГЕРБ-СДС дава брифинг за медиите в кулоарите на Народното събрание - 18 декември 2024 г.

Главчев поиска мандат от НС за споразумението с Украйна, ГЕРБ-СДС призоваха да го оттегли

За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Даниел Митов по повод искането на служебния премиер Димитър Главчев парламентът да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на споразумение за сътрудничество в областта на сигурността..

публикувано на 18.12.24 в 16:13
Адм. Емил Ефтимов

Емил Ефтимов: Бюджетът за отбрана трябва да е поне 2,5% от БВП

Бюджетът за отбрана трябва да е поне 2,5% от БВП, за да може България да бъде отговорен съюзник, каза началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов. "2,5% от БВП не достигат за устойчив темп на модернизация. За да изпълним плана и да бъдем отговорен съюзник в рамките на всичко това, което се случва в света, ние направихме и за 2,5% и казахме: господа..

публикувано на 18.12.24 в 16:07
Министрите на отбраната Атанас Запрянов и на правосъдието Мария Павлова

Министрите на отбраната и на правосъдието подкрепиха планираното увеличение на заплатите

Служебният министър на обраната Атанас Запрянов се обяви за планираното увеличение на заплатите на военнослужещите, заложено в закон и в бюджета за следващата година.  Запрянов напомни, че в момента недокомплектът в армията е голям: "Ние сме пред дилемата - или да има хора и техника, това значи инвестиции в хора и капиталови разходи, или да..

публикувано на 18.12.24 в 16:05