Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отново защити взетото решение за внасяне на общ компромисен проект на формациите, подкрепящи кабинета, за пълна отмяна на дерогацията за петрола от Русия от 1 март следващата година, а от 1 януари – отпадане на квотите за износ на нефтопродукти от руски петрол.
До този вариант се стигна, след като ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ оттеглиха проектите си, които предвиждаха отмяна на дерогацията съответно от 1 януари и от март следващата година:
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са готови с общия законопроект за отпадане на дерогацията, който да удовлетворява и двете страни, и утре той ще бъде внесен в парламента, обяви пред журналисти в Народното събрание лидерът Бойко Борисов в присъствието на Радослав Рибарски от ПП-ДБ и председателя на енергийната комисия Делян Добрев.
Ще го защитаваме заедно, каза Борисов:
"С Кирил Петков днес решихме, че няма смисъл два закона да се бият в парламента и да даваме шанс на опозицията да подкрепя единия или другия и след това ние пак да не си говорим 3 дена.
Затова оттеглихме и двата проектозакона - и този на ПП-ДБ, и този на ГЕРБ. И направихме един междинен вариант, така че от една страна безпокойството на колегите, че може да се случи нещо в тия два месеца с цените на горивата, да отпадне тази съответно опасност, и в същото време, колкото може по-бързо тази дерогация да свърши", заяви лидерът на ГЕРБ.
Борисов обясни и какво е имал предвид, когато е говорил, че при отстъпление ще даде оставка като лидер на ГЕРБ – от думите му стана ясно, че партията ще продължи да подкрепя правителството, каквито и трудности да срещне след отмяната на дерогацията, а не конкретно срокът 1 януари:
"Точните ми думи - казах на Найо Тицин, че ако се направи така, че да влезе дерогацията от първи и възникнат тези проблеми, за които колегите говорят, ние ще стоим твърдо зад тях. Ако трябва ще си дам оставката от ГЕРБ. Това ми бяха думите.(...) от първи януари."
Общият законопроект ще бъде внесен утре в деловодството на парламента, обясниха Делян Добрев и Радослав Рибарски.За подготовката на общ вариант за отпадане на дерогацията съобщи по-рано днес председателят на Бюджетната комисия в парламента Йордан Цонев от ДПС.
На въпрос дали законопроектът предвижда гаранции, че на пазара няма да има сътресения, Борисов отговори:
"Това никой не може да го гарантира, защото те, така или иначе, с дерогация отидоха миналата година на 4 лева, нали тъй. В 17 държави днес, които нямат дерогация, бензинът е по-евтин.
И ако има сътресения, ще бъдат поети по времето на премиер Мария Габриел, което колегите се страхуваха да не би да е капан от страна на ГЕРБ - като искаме от първи януари, това да се случи при премиера Денков.
Заедно ще понесем ударите, ако има такова нещо, но аз с намаляването сега на руския петрол от тяхната експлоатация, мисля, че няма да се стигне до там", коментира още Борисов на брифинга в кулоарите на парламента.
А депутатът от ПП-ДБ Радослав Рибарски каза, че общият законопроект за спиране на дерогацията ще потуши опасенията на трите формации - ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, че изключението, което България ползва с разрешение на ЕК, позволява да се заобикалят санкциите, наложени на Русия
"И това е обединяващото в този законопроект, който в момента ще се внесе - увеличават се значително санкциите, ако се открие, че се заобикаля дерогацията и условията по дерогацията, 20 милиона или 50 милиона става при повторно нарушение това нещо", заяви Рибарски.
Пореден скандал разтърси управляващата партия в Испания. Един от номинираните за член на ръководството на формацията подаде оставка след обвинения в сексуален тормоз. Лично премиерът и председател на Испанската социалистическа работническа партия Педро Санчес предложи Франсиско Салазар за поста заместник в секретариата на формацията. И понесе нови щети..
Британската полиция арестува 29 души в централен Лондон по време на протест в подкрепа на забранената група "Палестинско действие". Сред тях е и бивше духовно лице на 83 години. Протестът беше проведен буквално часове след като "Палестинско действие" беше забранена като терористична организаця. Полицаите действаха в рамките на новите си правомощия..
Велико Търново отбеляза 130-ата годишнина от убийството Стефан Стамболов и 30 години от издигането на неговия паметник в родния му град. Днес в павликенското село Стамболово с историческа възстановка за първи път ще бъдат пресъздадени събитията по покушението на големия български политик и държавник. Събитията, свързани с отбелязване на..
В неделя и понеделник в София ще се проведе Международен масажен фестивал. Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш Венцислав Тотев е единственият, който изработва иновативни коленни столове за активно седене В него ще участват масажисти и терапевти от цял свят, които са признати и утвърдени имена в сферата на..
Израелската армия обяви, че е прехванала ракета, изстреляна от Йемен в посока на еврейската държава. Сирени са били активирани в няколко райони на Израел, допълват военните. Израел заплашва йеменските бунтовници хути с морска и въздушна блокада, ако групировката продължи с атаките към еврейската държава, припомня агенция "Ройтерс". Хусите, които са..
Бизнесменът Илон Мъск обяви, че е създал нова политическа партия в Съединените щати. Мъск е най-богатият човек на света и беше най-големият спонсор на предизборната кампания на американския президент Доналд Тръмп. Милиардерът и Тръмп обаче се скараха, след като Мъск работи за президентската администрация с цел намаляване на федералните разходи и..
43 са вече жертвите на наводненията в американския щат Тексас. 15 от загиналите са деца. Това съобщи шериф Лари Лейта и добави, че властите работят по идентифицирането на част от починалите, чиято самоличност все още не е установена - това са 12 възрастни и 5 деца. Междувременно 27 момичета, изчезнали от детски лагер по протежението на река Гуадалупе,..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..