Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (UNFCCC), по-често наричана COP28, прие в сряда споразумение за постепенно премахване на изкопаемите горива.
На срещата на върха за климата COP28 в Дубай държавите постигнаха "историческо" споразумение за преходен период за отказ от всички изкопаеми горива, за да бъдат достигнати нетни нулеви емисии в световен мащаб до 2050 г., съобщават Ройтерс и "Файненшъл таймс".
Това е първа по рода си сделка, сигнализираща за евентуалния край на ерата на петрола.
Сделката, сключена в Дубай след две седмици упорити преговори, има за цел да изпрати мощен сигнал към инвеститорите и политиците, че светът е обединен в желанието си да "скъса" с изкопаемите горива, нещо, което според учените е последната най-добра надежда за да се спре климатичната катастрофа.
В постигната сделка също така се призовава за утрояване на капацитета за възобновяема енергия в световен мащаб до 2030 г., ускоряване на усилията за намаляване на използването на въглища и ускоряване на технологии като улавяне и съхранение на въглероден диоксид, които могат да изчистят трудни за декарбонизиране индустрии.
Сега, след като сделката е сключена, държавите са отговорни за изпълнението чрез национални политики и инвестиции.
В рамките на минути след откриването на пленарната сесия в сряда президентът на COP28 Султан ал-Джабер обяви, че постигнатото споразумение, определено от него като "исторически пакет", е без възражения от нито една от почти 200-те присъстващи държави."За първи път говорим относно изкопаемите горива в нашето окончателно споразумение", каза Джабер.
"Постигнахме промяна в парадигмата, която има потенциал да предефинира нашите икономики“, каза той по време на заключителната сесия на срещата на върха COP28, малко след одобрението на сделката.
"Заедно се изправихме пред реалностите и насочихме света в правилната посока", каза още той след забележителното гласуване, добавяйки, че сделката предлага "всеобхватен отговор" на изменението на климата, представлявайки "стабилен план за действие за поддържане на целта от Парижкото споразумение за повишаване на температурата с до 1,5 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива".
Султан ал-Джабер обаче отправи предупреждение:
"Едно споразумение е толкова добро, колкото и изпълнението му. Ние сме това, което правим, а не това, което казваме".
"Това е моментът, в който мултилатерализмът всъщност се обедини и хората взеха индивидуалните интереси и се опитаха да определят общото благо", каза пратеникът на САЩ по климата Джон Кери след приемането на сделката.
"За първи път светът се обединява около толкова ясен текст относно необходимостта от преход от изкопаемите горива", посочи министърът на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде.
Сключената днес сделка е факт след две седмици на тежки преговори в Дубай. Повече от 100 страни настояваха споразумението на COP28 да включва силен език за "поетапно премахване" на петрола, газа и въглищата, но се сблъскаха с опозицията от водената от Саудитска Арабия група производителки на петрол - ОПЕК, която твърдеше, че светът може драстично да намали емисиите, без да се отказва от конкретни горива.
Представител на Саудитска Арабия на срещата на върха COP28 приветства постигната сделка, но повтори позицията на водещия петролен производител, че справянето с изменението на климата е свързано с намаляване на емисиите с помощта на всички технологии.
Хвалейки резултата от разговорите, представителят на Рияд каза, че те "показва различните пътища, които ще ни позволят да поддържаме целта от 1,5 градуса по Целзий в съответствие с характеристиките на всяка държава и в контекста на устойчивото развитие".
"Трябва да използваме всяка възможност за намаляване на емисиите, независимо от източника. Трябва да използваме всички технологии за този ефект", добави той.
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..