Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Украйна и Русия се обвиниха взаимно за десетки нападения с дронове

Автор:
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинската противовъздушна отбрана е свалила 30 от 31 дрона "Шахед" в различни райони на страната през изминалата нощ. При руският обстрели по контролираната от Украйна част от Херсонска област са били ранени четирима цивилни, съобщи ръководителят на регионалната военна администрация Олександър Прокудин.

Според Генералния щаб на Въоръжените сили на страната украинските сили държат позиции на левия бряг на река Днепър в Херсонка област и продължават атаките над руските окупатори.

През последното денонощие Русия е нанесла 3 ракетни и 47 въздушни удара и 38 обстрела срещу Украйна. Има загинали и ранени сред цивилното население, се посочва в съобщението.

Руското министерство на отбраната на свой ред заяви, че 32 украински дрона са унищожени над Кримския полуостров, а 6 над Курска област. Според назначения от Русия губернатор на частично окупираната украинската Херсонска област Владимир Салдо, руските противовъздушни части са свалили най-малко 15 въздушни цели близо до град Геническ. Салдо съобщи за двама убити и двама ранени цивилни при украинския обстрел по село Нова Маячка на окупирани от Русия и ляв бряг на река Днепър.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп и Владимир Путин се ръкуват на среща по време на първия мандат на американския президент

Орбан приветства планираната среща Путин-Тръмп в Будапеща, но експерти остават скептични за пробив

"Планираната среща между американския и руския президент е страхотна новина за миролюбивите хора по света. Готови сме!" Това написа в Х премиерът на Унгария Виктор Орбан, чиято столица Будапеща бе спомената от Доналд Тръмп като място, където ще се срещне с Владимир Путин. Срещата в Будапеща, за която не е определена точна дата, ще е втората..

публикувано на 16.10.25 в 22:54

Властите в Гърция предупреждават за рязка промяна на времето и опасност от наводнения

Извънредно съобщение на метеорологичната агенция предупреждава за нов силен циклон с продължителност три дни. Много силни дъждове, вятър и морски бури ще предизвика циклон, който навлиза над Гърция, съобщават синоптиците. От тази нощ започват валежи в западната част на страната и част от островите в Егейско море, съобщават и от Гражданска..

публикувано на 16.10.25 в 22:20

Кремъл и Белият дом с положителни оценки за разговора между Путин и Тръмп

След Белия дом и Кремъл даде положителна оценка на днешния телефонен разговор между президентите Доналд Тръмп и Владимир Путин. Външнополитическият съветник в Кремъл Юрий Ушаков съобщи, че инициативата е била на Путин и че ожсвен доста полезен, това е бил и най-дългият от всичките вече 8 телефонни разговора между него и Тръмп през тази година -..

публикувано на 16.10.25 в 21:55

В парламента на Кипър започна обсъждането на проекта за държавен бюджет за 2026 г.

Ръст с близо 7% на разходите за социална политика и с почти 5% за проекти за развитие се залага в държавния бюджет на Кипър за 2026 г. Обсъждането на правителствения проект започна в парламента, а гласуването му ще бъде в средата на декември. Бюджетът за догодина е с излишък, с перспектива, със социален и развоен фокус, казаха от..

публикувано на 16.10.25 в 21:29

Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен

Локализиран пожарът в една от най-големите автоморги в Сливен - на Самуиловско шосе. В помощ на сливенските огнеборци там са пристигнали екипи от Ямбол, Нова Загора и Твърдица. Няма пострадали или обгазени хора. Продължава горенето вътре в сградата, а в двора, където има разглобени автомобили, огънят е потушен. Чуват се взривове вътре..

публикувано на 16.10.25 в 21:05
Путин и Тръмп на срещата в Аляска 2025 година

Тръмп и Путин планират да се срещнат в Будапеща

Доналд Тръмп съобщи, че ще се срещне с Владимир Путин в унгарската столица Будапеща, без да посочи точна дата, след телефонен разговор с руския си колега. Тръмп увери, че по време на разговора "е постигнат голям напредък", предаде АФП. "Решихме, че следващата седмица ще се състои среща на нашите високопоставени съветници. Първите срещи ще..

публикувано на 16.10.25 в 20:47
Фридрих Мерц

Мерц заяви, че на срещата на върха на ЕС ще настоява за използване на замразени руски активи

Германският канцлер Фридрих Мерц заяви днес, че ще призове другата седмица Европейския съюз да използва замразените руски активи, за да предостави заем от 140 милиарда евро на Украйна за финансирането на военните ѝ усилия на предстоящата среща на върха на ЕС, предаде Ройтерс. Мерц се застъпи за първи път за предоставяне на безлихвен заем от..

публикувано на 16.10.25 в 20:16