Проектопромени в Конституцията, засягащи основно Висшия съдебен съвет, прокуратурата и служебното правителство, бяха приети и на второ четене от парламентарната конституционна комисия с гласовете на депутатите от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС. Именно тези формации са вносители на проекта за шестата поправка в Основния закон.
Какво приеха народните представители и какво следва от тези промени?
Заседанието на комисията започна вчера, когато бяха приети част от текстовете в главата "Съдебната власт", допусна се двойно гражданство за министри и депутати, както и регулаторите да се избират с мнозинство от 2/3, каквото имат вносителите на конституционната поправка. За прецизиране за днес бяха оставени част от промените, свързани с непрекъсваемостта работата на Народното събрание при редовни и предсрочни избори, измежду кои фигури ще може да избира президентът за служебен премиер, както и преходните и заключителните разпоредби.
Леко разминаване в рамките на управляващото мнозинство имаше по отношение фигурите за избор на служебен министър-председател. Според предложеното на второ четене това ще са председателят на Народното събрание, на Върховния касационен съд, на Сметната палата или негов заместник, управителят на БНБ или подуправител, омбудсманът или неговият заместник. Против включването на председателя на ВКС беше правосъдният министър Атанас Славов:
"Има и подобно становище на самия Върховен касационен съд - да не е сред лицата, които се избират са служебен премиер. Иначе рискуваме самият Върховен касационен съд да оспори тази част от конституционните промени. Нямаме нужда от такова производство".
Съпартийката му Надежда Йорданова обаче смята, че така се осигурява избор между повече не политически фигури. На въпрос защо тогава в списъка остава избраният от парламента председател на Народното събрание, тя отговори:
"Това е един от възможните варианти на избор на президента нека да му оставим максимално широк избор".
А според председателя на конституционната парламентарна комисия Радомир Чолаков, "която и фигурата да беше предложена, щеше да има същите коментари, така че нека да ги оставим нещата така и да оставим на развитието. Надяваме се между другото да няма скоро служебно правителство и да не се налага този текст да влиза в сила".
С приетите преходни и заключителни разпоредби депутати записаха шест месеца за приемане на съответстващите на промените закони, още три месеца за избор на новите съдийски и прокурорски съвети, а това дава и още три месеца на Борислав Сарафов да управлява държавното обвинение като временно изпълняващ длъжността. След гласуването председателят на ресорната комисия се обърна към правосъдния министър:
"Г-н министър, доволен ли сте от резултата?"
"Г-н председател, важно е българското общество да е доволно от една страна. Нашите партньори и съюзници също да са убедени, че постигаме независимо правосъдие и отчетност на прокуратурата и ние да сме с усещането, че сме свършили важна обществена работа. Аз имам такова усещане".
Очаква се конституционните промени да бъдат обсъдени на второ четене във вторник. Трябва да минат и през трето, а седмица по-късно и да бъдат обнародвани. Веднага след това по заявката на Златан Златанов от "Възраждане" отиват в Конституционния съд, защото били от компетентността на ВНС и защото:
"Явно ще са сговорили по отношение на съответните кадрови промени в съдебната власт с цел овладяване на цялата съдебна власт и също така с цел бетониране на едно статукво, което няма никаква реална електорална представителност".
След края на днешното правителствено заседание финансовият министър Теменужка Петкова ще коментира данните на НСИ, който вчера отчете най-високата инфлация на годишна база - 4,4 % за юни. Премиерът Росен Желязков настоя да бъдат направени уточнения. "Някои въпроси, които пораждат неразбиране в медийното пространство по отношение на инфлацията..
Международният джаз фестивал на името на д-р Емил Илиев е естествено продължение на Международния джаз фестивал в Банско, създаден от него преди 28 години . Това каза пред БНР съпругата на покойния д-р Илиев - д-р Татяна Илиева, организатор на музикалното събитие, преди началото на тазгодишното му издание. Фактът, че фестивалът..
"Да, България" настояват за отговор от министъра на вътрешните работи Даниел Митов – изтекла ли е информация от МВР към разкритата нелегална фабрика за цигари миналата седмица, заяви в кулоарите на Народното събрание съпредседателят на партията Божидар Божанов: "Потенциалните собственици са свързани с Пеевски. Господин Петлешков, имаме..
"Успехите на България по Плана за възстановяване и устойчивост дразнят", заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ-СДС Бойко Борисов. Той обвърза добрите резултати с новите протести у нас, арестите и евентуален предсрочен вот. "Надзорният съвет на Европейския парламент даде за пример България – как от абсолютно загубен план за..
Демокрацията в България е атакувана, заяви в декларация съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков. От парламентарната трибуна той призова българските граждани да се включат в протестите, които тази вечер ще се проведат у нас и в чужбина, срещу арестите на представители на ПП в местната власт, но и на вицепрезидента на КНСБ Тодор Капитанов:..
Малка група, организирана от "Възраждане", протестира тази сутрин пред Община Кюстендил срещу изграждането на фотоволтаици в района. Планирано е и протестно шествие от центъра на града до вече построенета централа върху над 1000 декара върху бивша земеделска земя между селата Коняво и Дворище. И в Кюстендилско недоволстват от фотоволтаиците..
Доналд Тръмп заяви, че ще "усъвършенства търговското споразумение" с Обединеното кралство по време на частното си посещение в Шотландия по-късно този месец. Президентът на САЩ заяви пред репортери пред Белия дом , че ще се срещне с премиера Киър Стармър "вероятно в Абърдийн". Очаква се Доналд Тръмп да пътува до Шотландия през следващите две..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
" Не знам колко струват колите. Те не са наши . Дадени са от човек, който също е ощетен от това управление и каза, че понеже продава бизнеса си, продава..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...