Втората най-многолюдна държава в Африка - Етиопия, постигна ключово споразумение да използва основното пристанище на отцепническия сомалийски регион Сомалиленд. Двете страни подписаха меморандум за разбирателство.
Договорката за използването на порта в Бербера идва месеци, след като етиопският премиер Абий Ахмед, заяви, че Адис Абеба ще предяви правото си на достъп до Червено море, което предизвика опасения сред съседите.
В социалната мрежа Екс от канцеларията на премиера написаха, че освен че ще проправи път за реализация на етиопските надежди, споразумението ще заздрави и партньорството в сферата на сигурността, политиката и икономиката между страните.
Съветникът по национална сигурност на министър-председателя Редуан Хюсеин заяви, че Етиопия ще има и достъп до военна база под наем на пристанището като част от сделката. Сомалиленд от своя страна ще получи дял от Етиопските авиолинии.
Етиопската страна загуби излаза си на море след отделянето на Еритрея през 90-те години на 20-и век и сега осъществява по-голямата част от търговията си през Джибути.
Сомалиленд, който се опитва да се откъсне от Сомалия, не е признат нито от Африканския съюз, нито от ООН. Затова сомалийският министър на петролните и минералните ресурси написа в интернет, че страната му е неделима, а властите заявиха, че Етиопия не може да подписва споразумение с регионален лидер.
За нов случай на шпионаж в Гърция, този път в Серес, съобщиха медиите в страната. Арестуван е 67-годишен грузинец от полски произход. Задържаният бил забелязан вчера около военно поделение на входа на град Серес. Той правел снимки, а след като войниците уведомили полицията, мъжът е арестуван за шпионаж от службите за сигурност в Серес...
Австралийският премиер Антъни Албанезе печели федералните избори в страната с мнозинство на своята Лейбъристка партия, съобщи Би Би Си. Първоначалните резултати сочат, че Албанезе и неговата Лейбъристка партия са се възползвали от колебанията на обществото в цяла Австралия, които са се отклонили от либерално-националната коалиция на Питър..
Днес в Румъния е ден за размисъл преди изборите за президент утре. Повторението на вота става половин година след отмененият от съда първи тур в края на миналата година като аргументите бяха свързани с руско влияние по време на кампанията. Този път лидер в допитванията е крайнодесният Джордже Симион с 30,2 процента от гласовете, а Вашингтон, откъдето..
Кардиналите на Католическата църква проведоха днес деветата от поредицата почти ежедневни срещи във Ватикана преди избора на нов папа. Така наречените "генерални конгрегации" се провеждат при затворени врата. Това позволява на кардиналите да обсъдят предизвикателствата, пред които ще се изправи новият папа. В сряда те ще бъдат затворени в..
Решението на Кипърския въпрос трябва да е съвместимо с реалностите на острова и ще бъде между две държави, спазвайки принципа на суверенното равенство. Това заяви президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган днес в Никозия, по време на еднодневното си посещение в признатата само от Анкара Севернокипърска турска република, в което бе придружаван от над..
Българските отбори спечелиха два сребърни медала на Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2025, която се проведе от 26 април до днес в Хърватия. Това съобщава министерството на образованието и науката. От там посочват, че в състезанието са взели участие 48 отбора от 23 държави-членки на Европейския съюз и един гостуващ отбор от..
Сръбският президент Александър Вучич е приет във Военно-медицинска академия в Белград, след като се наложи да прекъсне посещението си в САЩ, предаде БТА като цитира агенция ТАНЮГ. По-рано беше съобщено, че Вучич се е почувствал зле по време на посещението си вчера следобед. След като е потърсил лекарска помощ и се е консултирал с медицинско..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти..
" Под въздействието на силно вълнение групата от хора може да бъде неконтролируема . Трябва да си даваме сметка, че в подобен момент може да има..
Може би търгуваме с Техеран , изказа мнението си пред БНР Григор Здравков от Легия "Антимафия" във връзка с казуса с Мирослав Беляшки . Съдът..