Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутати ще съдят ЕК заради размразените пари за Унгария

Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и министър-председателят на Унгария Виктор Орбан
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Eвродепутати обявиха, че ще дадат Европейската комисия на Съда на ЕС заради нейното решение да размрази 10 млрд. евро за Унгария през декември с мотива, че страната е прокарала закон за съдебната реформа, с който е укрепила нейната независимост. 

Премиерът Виктор Орбан напусна заседанието на европейските лидери, за да даде възможност да се гласува началото на преговори с Украйна за присъединяването й към ЕС. 

"Г-жо фон дер Лайен, вие се оставихте да бъдете изнудвана. Дадохте 10 млрд. евро на Орбан, за да отиде до тоалетната. Това ще ощети допълнително върховенството на закона", заяви в пленарната зала в Страсбург евродепутатът от "Обнови Европа" Мориц Кьорнер.

Той добави, че решението на Комисията ще бъде отнесено до Съда на ЕС, както и че срещу нея ще бъде организиран вот на недоверие в Европейския парламент. Евродепутатката от Зелените/Европейски свободен алианс Тинеке Стрик подчерта, че според експертите Унгария не е изпълнила условията за размразяване на средствата и още:

"Решението на Комисията да размрази средства от кохезионния фонд не се базираше на фактите в Будапеща, а на политиката в Брюксел. Решението на Комисията да потуши ветото на Орбан струва на ЕС много повече от 10-те млрд. евро, а именно доверието в него. Това действие ще бъде взето предвид от парламента при гласуването на новата Комисия. Искам да кажа също, че ще се видим в съда".

"Орбан продава нашите интереси, блокира Европа, изнудва всички нас. Става дума за екзистенциалните интереси на континента. Който го прави сега, ще го прави и в бъдеще", каза евродепутатът от същата група Сергей Лагодински. Повечето оратори настояха да бъде отнето и правото на глас на Унгария в Съвета на ЕС и възроптаха срещу това, че председателката на Комисията не е останала в Европарламента до края на дебатите. 

Резолюцията по въпроса ще се гласува утре. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Родопската теснолинейка

Родопската теснолинейка на 80

Регионалният исторически музей в Пазарджик представя изложбата "Родопската теснолинейка - 80 години истори". Проявата е съвместна с гражданското сдружение "За теснолинейката", представлявано от Кристиян Ваклинов, което има за своя кауза запазването на уникалната атракция. Стандартният теснолинеен път е почти два пъти по-широк от този на..

публикувано на 11.02.25 в 06:45
Британският крал Чарлз III

Крал Чарлз II показа на премиера Стармър свой екологичен жилищен проект

Британският крал Чарлз Втори организира рядко по характера си посещение с екскурзовод на министър-председателя Киър Стармър и вицепремиера Анджела Рейнър в неговия екологичен, жилищен проект в графство Корнуол, съобщи Би Би Си. Кралят искаше да покаже на премиера и Анджела Рейнър, която също е министър на жилищното настаняване, този проект, който е..

публикувано на 11.02.25 в 03:56

В Кипър разкриха канал за контрабанда на цигари

Властите в Кипър разкриха най-мащабния за последните години случай на контрабанден износ на цигари, които са били предназначени за Израел. Петима израелци бяха задържани в ареста за 4 дни с решение на окръжния съд в Ларнака в понеделник.    Четирима мъже и една жена, на възраст от 31 до 39 години, са арестувани при проведената координирана операция с..

публикувано на 11.02.25 в 03:45
Ямбол - Общинска администрация

Планове в Ямбол и Сливен за облекчаване на трафика между двата града

Регионални институции настояват за мерки за облекчаване на движението между Ямбол и Сливен. Това е най-натовареният участък от републиканската пътна мрежа на територията на Ямболска област.  Възможност за разтоварване на трафика е той да стане четирилентов, както и да се изгради кръгово кръстовище на входа на Ямбол.    Пътят между двата областни центъра..

публикувано на 11.02.25 в 03:17

Подготвят нов закон срещу имиграцията във Великобритания на фона на акции срещу незаконния труд

В Обединеното кралство стотици мигранти са били арестувани от началото на тази година като част от мерките срещу незаконния труд, съобщи правителството. Много мигранти са привлечени от фалшиви обещания за възможност да живеят и работят на Острова, което ги кара да рискуват живота си, пресичайки Ламанша.  Екипи на правоприлагащите органи са нахлули в..

публикувано на 11.02.25 в 02:55
Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Британският посланик в САЩ оцени критиките си към Тръмп като погрешни

Обединеното кралство трябва да уважава „силния и ясен мандат за промяна“ на президента Доналд Тръмп, заяви новият посланик на Обединеното кралство в САЩ пред Би Би Си по време на първия си ден в новата си роля.  Лорд Питър Манделсън каза, че не е задължително Обединеното кралство да се съгласи с всеки детайл от дневния ред на Тръмп, но добави: „Трябва..

публикувано на 11.02.25 в 02:43

Стотици трактори блокираха Уестминстър в Лондон

Стотици трактори блокираха Уестминстър, след като фермери от цяла Великобритания се отправиха към Лондон, за да протестират срещу промените в данъка върху наследството. През октомври правителството обяви, че за първи път ще наложи 20% данък наследството върху селскостопански активи на стойност над 1 милион паунда. Промяната предизвика ожесточена..

публикувано на 10.02.25 в 22:07