Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борел: Търсим решение, базирано на две държави - Израел и Палестина

Жозеп Борел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Разговорите на министрите на външните работи ще се съсредоточат върху решението, базирано на две държави в Близкия изток - Израел и Палестина, подчерта на влизане в Съвета върховният представител по външната политика и сигурност Жозеп Борел:

"Отсега нататък няма да говоря за мирен процес, а за процес на създаване на две държави. Ние се отнасяме сериозно към това. Искаме да проучим основните причини, които възпрепятстват прилагането на това решение. Със сигурност една от тях е "Хамас" и тя е важна. Но има и други и този всеобхватен подход трябва да започне и да се обсъжда. Знам, че е трудно, 27-те страни имат различен подход, но ние трябва да работим с арабския свят".

На реплика, че министърът на външните работи на Израел не е съгласен с такова решение, Борел отговори:

"Имаме предвид това, което "Хамас" направи и ние със сигурност го отхвърляме и осъждаме. Но мирът и стабилността не могат да бъдат изградени само с военни средства. Казвам това при целия ми респект към жертвите на "Хамас".

Борел каза също, че макар вниманието да е насочено към решаването на ситуацията в Близкия Изток, Украйна е първа точка в дневния ред и подкрепата за нея ще  продължи. "Украинците няма от какво да се безпокоят. Помощта да ЕС ще остане толкова силна, колкото е била", подчерта той.

"С неприемането на решението за две държави в Близкия Изток, Израел обрича региона на конфликти" - това каза на влизане на заседанието на министрите на външните работи в Брюксел колегата им от Йордания Айман Сафади:

"Ако целият свят казва, че единственият път напред преминава през създаването на две държави, а държавата Израел казва "не", тогава тя предизвиква цялата международна общност. И в този случай мисля, че е въпрос на време тя да застане твърдо на страната на мира и правото на региона да живее в мир, достойнство и сигурност, както и да предприеме мерки срещу партията, която отхвърля това право на хората там".

"Светът трябва да реши дали ще допусне радикалният расистки дневен ред да диктува бъдещето или иска мир в региона", добави той.

По публикацията работи: Георги Николов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Радомир отбелязаха празника на бозата

С боза, гозба и песен отбелязаха днес празника на бозата в Радомир. Бозаджийството в началото на миналия век е било основен поминък на местното население. В Радомир го донесли албанци, а местните го изучили от тях. Дори и дъждът, който се изсипа над Радомир, не спря единствения по рода си празник на бозата. "Денят на бозата е не просто..

публикувано на 18.10.25 в 15:39
Американският президент Доналд Тръмп.

Тръмп поиска Русия и Украйна да спрат бойните действия по сегашната линия на фронта

Въпреки отказът на Вашингтон да даде на Киев далекобойни крилати ракети "Томахоук", президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че все още се надява Съединените щати да предоставят на страната му въпросните оръжия. Украинският лидер заяви това пред американската телевизия Ен Би Си след срещата си в Белия дом със своя колега Доналд Тръмп...

публикувано на 18.10.25 в 15:22

Гърция засили контрола върху транспортирането на товари по границите

Гърция засили контрола върху транспортирането на товари по границите. Българин беше арестуван за трафик на нелегални мигранти. В рамките на засиления контрол върху товарите на стоки пристанищните власти в Игуменица арестуваха 59-годишен българин, шофьор на товарен камион. При проверка пристанищните власти откриха трима нелегални..

публикувано на 18.10.25 в 14:49
Заместник-кметът на София по екологията Надежда Бобчева

В "Люлин" и "Красно село" тестват събиране на боклука

В столичните райони "Люлин" и "Красно село" днес и утре се тества събиране на боклука по стандартния график, като на терен и с предварителен маршрут работят 10 камиона. В зависимост от резултатите, в понеделник от Столичната община ще обявят бъдещата организация на сметосъбирането в тези райони, в които от две седмици има криза с отпадъците. И..

публикувано на 18.10.25 в 14:48
Израелски танкове край границата с Ивицата Газа.

Израелските сили са убили девет души при нападение срещу автобус в Газа

Израелските сили са убили девет души при нападение срещу автобус в Ивицата Газа, съобщават от Агенцията за гражданска защита на анклава, цитирани от Франс прес. От своя страна израелските военни обявиха, че са стреляли по превозно средство, което е преминало така наречената "жълта линия". Това е мястото до което са се изтеглили израелците...

публикувано на 18.10.25 в 14:12

Страх от война в Северна Европа

В страните от Северна Европа правителствата увеличават разходите за отбрана, преразглеждат мерките за сигурност и насърчават концепцията за "тотална отбрана" - подход, който мобилизира цялото общество за защита срещу военни и невоенни заплахи. Докато Москва води война в Украйна в цяла Европа се усеща тревога доколко континентът може да разчита на..

публикувано на 18.10.25 в 14:00
Наталия Киселова

Киселова очаква стабилността в управлението да бъде възстановена следващата седмица

Председателят на парламента Наталия Киселова заяви, че очаква още следващата седмица стабилността в управлението да бъде възстановена. Тя коментира въпроса за смяната й от поста председател на Народното събрание, който беше повдигнат преди дни от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. "Винаги "стои на масата". Аз искам да благодаря в тази връзка..

публикувано на 18.10.25 в 13:48