С пълно единодушие депутатите приеха на първо четене промените в Закона за висшето образование. С тях се залага увеличаване на финансирането. Предлага се минималната работна заплата за най-ниската академична длъжност в държавните университети и стипендиите за докторантите да е не по-ниска от 125% от средната брутна заплата в страната за последните 12 месеца, а на преподавателите - поне 170 на сто. Заделят се 10 млн. всяка година за научна дейност до 2030-а.
"Недостатъчното финансиране на системата на висшето образование е сериозна пречка за привличане и задържане на талантливи и мотивирани млади преподаватели“, е записано в мотивите на вносителите от ДПС и ГЕРБ-СДС. През 2023 г. минималната заплата на най-ниската академична длъжност - асистент, е 1810 лв. и изостава от темпа на развитие, за да бъде академичната общност конкурентна и да се доближи до европейските критерии, се посочва още в мотивите.
Според депутата от БСП проф. Румен Гечев предлаганото увеличение не е достатъчно. Той настоява успоредно с повишаване на средствата, да бъде заложен критерий, така че получаващите ги да останат в страната:
"Кой ще бъде този докторант от провинцията или от София, който няма жилище!? Той с 1000 лева ще си плати горе-долу квартирата и четири години трябва да се опитва да оцелее физически, през което време ние очакваме от него той да прави наука. Аз поставям още един въпрос: Каква е гаранцията, че ние ще увеличим примерно не с 25% спрямо минималната, а с 80 процента, или със 100 процента, каква ни е гаранцията, че завършващият докторант няма да си хване самолета и да замине са Бряг на словоната кост?".
Андрей Чорбанов от ИТН предупреди, че това трябва да се прави внимателно, за да не отблъсне младите учени.
Едни от вносителите на промените - Красимир Вълчев, от ГЕРБ-СДС, защити предложенията:
"Заплатите в частния сектор растат. Много е трудно да задържиш най-добрият студент в инженерна специалност, когато предприятието ти предлага доста по-висока заплата, а още по-трудно е в сектора "Информационни технологии". Българското висше образование, както беше споменато от проф. Гечев, е в неравна конкуренция с останалите страни. Ако искаме да имаме добри преподаватели, ако искаме да имаме качествено висше образование, трябва да имаме и минимални стойности на заплащането. Това не е единственото условие, но е задължително условие".
Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..
Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..
Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..
Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента. По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..
Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..
Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет отложи със седмица произнасянето си по сигнала на съдия Мирослав Петров за оказан натиск от страна на прокуратурата, заради решението му да не отнеме автомобила на Ивайло Цветков - Нойзи. Липса на кворум: ВСС не изслуша съдията, който не отне колата на Нойзи След като изслушаха съдията от..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и..
"ВСС трябваше отдавна да открие нова процедура за избор на членове от професионалните квоти. Хубаво е, че Народното събрание най-после започна да..