Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради неразбирателство между министерства: Бавят се инвестиции за модернизация на армията

Тодор Тагарев
Снимка: БТА

Неразбирателство между министерства забавя инвестиции покрай проектите за модернизация на армията. Това отчита предложената  концепция за изпълнение на Програмата за индустриално сътрудничество F-16. Оценката е на Министерството на икономиката.

Три министерства – на икономиката, на отбраната и на иновациите ще си поделят отговорността. В поръчания от депутати на комисията по отбрана документ Министерството на икономиката посочва, има дублирани функции, неясноти кой за какво отговаря.

Затова проектът предлага МО да предоставя на другите две министерства график за година напред на планираните поръчки за придобиване на способности. Министерствата на икономиката и на иновациите също да имат думата при анализите на индустриалното сътрудничество, избора на изпълнител и подготовка на договор в рамките на междуведомствената работна група. Договор няма се подписва до окончателното договаряне на споразумението за индустриално сътрудничество. От 2019 година три министерства работят по 6 точки за допълнителни инвестиции към проекта за новите изтребители. Липсата на ясно определение за индустриалното сътрудничество ражда парадокси - като дублиране на логистичната система за управление на доставки, която  Министерството на иновациите предложило да замени, защото в МО имало такива възможности, не през дружеството "Авионамс".  

""Авионамс" да ни регулира това, което ни е необходимо за Ф-16 не ни изглежда много логично. Ние ще си го управляваме това нещо така или иначе във ВВС", каза министърът на отбраната Тодор Тагарев. 

Индустриално сътрудничество за дроновете пък трябвало да бъде така формулирано, че да не предизвика проверка на ЕК. Фирмата –производител на Ф-16 вече отклонила някои от българските искания за промяната по някои точки. Работна група в МС трябва да изчисти предложенията за концепция.  

"Надявам се скоро да разберем кой ще отговаря и да е ясна отговорността, защото очевидно това се забелязва като слабост вече", заяви председателят на отбранителната комисия Христо Гаджев.  

Икономическият министър Богдан Богданов защити идеята с това, че индустриалното сътрудничество дава реални шансове за развитие на страната.

"Ние ако знаем много добре какво точно искаме да постигнем с индустриалното сътрудничество, няма да сме в ситуацията последните пет години. Изпълняваме нещо, което е написано, без да имаме анализ, може би, как решението тогава е било взето", каза министър Богданов.
По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ситуацията с пожара в Пирин остава сложна

Измина поредна тежка нощ за огнеборците, опитващи се да овладеят огнената стихия в Пирин. Разразилият се върхов пожар е стигнал в опасна близост до селата  Илинденци и Струмяни, но към 4 сутринта  ситуацията е била овладяна. В момента огънят се гаси наземно   и от въздуха с 4 хеликоптера. Самолетите от Швеция все още не са пристигнали у нас...

публикувано на 29.07.25 в 12:13

Пожарът в Тополовградско не е овладян напълно

Пожарът, който гори вече близо две денонощия на територията на община Тополовград все още не е овладян напълно. Той вече е опожарил площ от 60 хил. декара - гори, храсти и земеделски ниви, изгоряха и постройки на фермер. Днес фронтът продължава да се развива към село Срем, но няма непосредствена опасност за населението. Пет пожарни коли и огнеборци..

публикувано на 29.07.25 в 12:08

Президентът Радев удостои с орден "Мадарски конник" посланика на Франция

Президентът Румен Радев удостои с орден "Мадарски конник" първа степен посланика на Франция Жоел Мейер за заслугите му за укрепване и развитие на двустранните отношения във връзка с изтичане на мандата му. В словото си държавният глава изрично подчерта активната роля на посланик Мейер за разширяването на ЕС към страните от Западните Балкани:..

публикувано на 29.07.25 в 11:30

Христо Гаджев: Не се използва системата за гасене на пожари, придобита със самолетите "Спартан"

България не използва системата за гасене на пожари, която е придобила със закупуването на транспортните самолети "Спартан". Това става ясно от публикация на председателя на комисията по отбрана Христо Гаджев в социалната мрежа. Публикацията на Христо Гаджев е част от коментара му за концепцията на президентския секретар Димитър Стоянов по..

публикувано на 29.07.25 в 11:17

Гърция създава нови военни формирования на островите в Егейско море

Гърция повишава военната мощ на островите в Егейско море, които се считат за уязвими при конфликт. Недвижимите имоти на военното министерство вече ще се отдават под наем. Министърът на отбраната Никос Дендиас изнесе скандални данни за разхищения на средства, свързани с недвижими имоти на армията. Той заяви, че се прекратяват порочни практики..

публикувано на 29.07.25 в 11:09
БДЖ

Самуил Димитров: Пътуването с БДЖ е тежко и би отказало почти всеки

Истинско изпитание беше това пътуване София – Букурещ – Варна, сподели журналистът Самуил Димитров в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" той разказа за общественото изпитание да се пътува с българските железници. Люшкането му във вагон по горещините, на около 36 градуса, е продължило във влака от София до Букурещ и после..

публикувано на 29.07.25 в 10:53

Военни участват в гасенето на големите горски пожари в Южна България

Военнослужещи от Сухопътните войски и Военновъздушните сили със специализирана техника и днес се включват в гасенето на големи горски пожари в областите Благоевград, Хасково и Ямбол. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на отбраната.  В землището на село Илинденци в Благоевградско - в борбата с пламъците от въздуха ще се включи..

публикувано на 29.07.25 в 10:46